Fischerův syn má ochranku už pět měsíců kvůli hrozbě White Justice

  9:11aktualizováno  12:00
Policie začala v červnu hlídat premiérova syna kvůli teroristické hrozbě extremistů z White Justice, tvrdí deník Právo. Jan Fischer mladší se předtím v médiích podobně jako otec přihlásil k židovské víře. Jeho ochrana i nadále trvá, zjistil server iDNES.cz.

Bílá spravedlnost. Úvodní záběr z videa, které zachycuje výcvik na jednom z extremistických "kempů". | foto: Záběry z extremistického videa

Souvislost bezpečnostních manévrů v rodině předsedy vlády s rozkrýváním utajované neonacistické organizace Právu potvrdil dobře informovaný zdroj z policie. "Ta zvýšená opatření se přijímala právě kvůli tomu," řekl bez dalších podrobností.

Policie začala hlídat v půlce června nejen jedenadvacetiletého premiérova syna Jana, ale také rodinu ministra vnitra Martina Peciny, který má dvě nezletilé děti. Ochranu vysvětlovala hrozbami ze strany neonacistů, ale bez bližšího upřesnění.

"Když se dozvíte takovou informaci, že může být případně ohrožen rodinný příslušník, navíc dvacetiletý kluk, tak mě to samozřejmě v klidu nenechává," prohlásil tehdy premiér. Ministr vnitra Pecina plánoval rodinu co nejrychleji přestěhovat z Brna k sobě do Prahy. - více o ochraně rodin členů vlády čtěte zde

Podle zdroje iDNES.cz trvá ochrana Fischerovy rodiny i po odhalení neonacistické bojůvky. Oficiálně ale takovou informaci nechce nikdo potvrdit. "Nezlobte se, ale takové informace nelze sdělovat," řekl iDNES.cz ministr Pecina.

Také šéf ochranné služby Lubomír Kvíčala nechtěl být konkrétní.  "Také samotná informace, zda ochrana stále trvá, nebo skončila, je součástí ochranných opatření," řekl muž, pod něhož policejní bodyguardi spadají.

Zdroj blízký premiérově rodině uvedl, že pro Fischera juniora, který stále studuje, jsou samozřejmě opatření související s ochranou omezující. "Rodina je ale respektuje," uvedl zdroj, který si nepřál jmenován.

Nasazení ochranky se časově shoduje s ukončením rozsáhlé akce proti neonacistům na začátku června, která byla ale namířena především proti Dělnické straně. To, že rodiny obou politiků jsou hlídány, tehdy potvrdil náměstek policejního prezidenta Jiří Houba. Podle všeho se tehdy buď policisté o nebezpečí teprve dozvěděli, nebo mělo naopak jít o pomstu extrémistů za policejní razii. - více o policejním zátahu čtěte zde

Na stálou policejní ochranu mají nárok premiér, šéfové obou komor parlamentu a ministři vnitra, zahraničí, spravedlnosti a obrany. Policie ale může také reagovat na aktuální situaci a krátkodobě chránit další osoby, pokud jim hrozí vážné nebezpečí.

Extrémisté s vojenským výcvikem

Podle zjištění MF DNES se neonacistické organizace White Justice na jihu Čech připravovala na provedení teroristických útoků v Česku. Chystali se, že budou unášet a napadat ideové nepřátele, a dokonce i ničit elektrárny.

Na svých utajených webových stránkách plánovali extremisté například útoky na policisty a "vysoce postavené Židy". Cvičil je profesionální voják Lukáš Sedláček, který uspořádal čtyři výcvikové kempy. - více o kempech čtěte zde

Policie nyní vyšetřuje, zda White Justice nestála i za napadením osmnáctiletého studenta z Benešova. Lékaři mu museli po útoku odoperovat slezinu, v nemocnici strávil několik týdnů.

Policisté několik týdnů po maskovaných útočnících pátrali, nakonec se jim je podařilo najít a obvinit. Mezi stíhanými je i Filip Stránský, zakladatel White Justice. - více o napadení v Benešově čtěte

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Petříček se zastal primátora Hřiba. Čínský velvyslanec půjde „na kobereček“

Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček si předvolá v nejbližším možném termínu čínského velvyslance v...

Omluva nestačí. Rath trvá na 100 000 korunách od advokáta Pacovského

David Rath se Bývalý středočeský hejtman David Rath se v Hostivici vyjadřuje k...

David Rath podal ústavní stížnost ve sporu s advokátem Michalem Pacovským. Podle pravomocného verdiktu se Pacovský...

Podvedení v kauze H-System čelí nové žalobě. Hrozí, že budou platit nájem zpětně

Večerní setkání bývalých klientů zkrachovalé společnosti H-Systém. Podle...

Správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport podal žalobu na bytové družstvo Svatopluk o zaplacení 21...

Najdete na iDNES.cz