Fischerova vláda doporučila zmírnit náhubkový zákon

  13:56aktualizováno  16:55
Vláda doporučila poslancům, aby zmírnili náhubkový zákon. Ten od 1. dubna novinářům mimo jiné zakazuje zveřejňovat policejní odposlechy nebo jména obětí trestných činů. Podle poslankyně Kateřiny Jacques má novela zákona ve zrychlených lhůtách šanci na schválení.

Vláda Jana Fischera uznala námitky několika poslanců, kteří napadali náhubkový zákon. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Poslanci Kateřina Jacques (SZ), František Bublan (ČSSD), František Laudát (ODS) a další v novele zákona o trestním řádu navrhují, aby bylo možné některé informace zveřejnit, pokud to bude ve veřejném zájmu.

"Vláda přijala souhlasné stanovisko," uvedl po jednání vlády premiér Jan Fischer.

Facebook proti „náhubkovému“ zákonu (7. dubna 2009)"Vláda s návrhem souhlasí, byť s několika připomínkami. Vnímá návrh přinejmenším jako významný krok k zahájení parlamentní diskuse nad rozsahem, v jakém má být veřejnost informována o probíhajících trestních řízeních," doplnil tiskový mluvčí vlády Roman Prorok.

Fischerův kabinet chce najít rovnováhu mezi ochranou soukromí a právem veřejnosti na informace.

"Před zveřejněním chráněných informací by měl ten, kdo tak hodlá učinit, posoudit v každém konkrétním případě, zda zveřejnění je natolik ve veřejném zájmu, aby převážilo právo na ochranu soukromí," píší autoři v důvodové zprávě k novele.

Poslankyně Kateřina Jacques ve zmírňujícím návrhu ponechala ochranu obětí trestných činů před zvýšeným mediálním zájmem. Spolupracovala prý s předními právníky.

"Myslím, že náš návrh je velmi dobře zpracovaný a bude v září přijat. Podle mě je přijatelný pro všechny," řekla poslankyně iDNES.cz.

Veřejný zájem by neměl být moc široký

Poslanec Marek Benda (ODS), který náhubkový zákon předložil, takovou úpravu schvaluje, i když původní návrh považuje za správný.

Eventuální spor má podle něj rozhodnout soud. "Chtěl jsem, aby novináři více přemýšleli, než něco zveřejní. Nechtěl bych, aby veřejný zájem nebyl moc široko definovaný," řekl poslanec Benda iDNES.cz.

O veřejný zájem by mělo podle skupiny poslanců jít třeba v případě politiků. Kdyby byl například spáchán atentát na premiéra, který bude hospitalizován, média by měla mít možnost o události informovat a nebýt za to popotahována, uvedli poslanci.

Premiér Fischer nedávno uvedl, že je ochoten o náhubkovém zákonu debatovat. Šéfredaktoři několika českých médií ho počátkem května požádali o to, aby zvážil nápravu této normy. Na náhubkový zákon se hodlá zaměřit také staronový ministr pro menšiny a lidská práva Michael Kocáb.

Pokud se vláda rozhodne náhubkový zákon změnit, bude ho muset poslancům předložit na červnové schůzi, a pak v červenci svolat mimořádné zasedání.

Původně měl zákon chránit zejména děti

Původním záměrem novely zákona bylo ochránit zejména dětské oběti trestných činů. Měla zabránit tomu, aby se v novinách a v televizi objevovaly obličeje a citovala jména dětí, které unesl jeden z rodičů nebo které týrali jejich blízcí. Při projednávání ve Sněmovně se ale k vládnímu návrhu připojily části, které působnost normy posunuly.

Sněmovna spornou normu, pro kterou se vžil název "náhubkový zákon", schválila bez ohledu na kritiku médií a odborníků. Zákon si vysloužil výtky i ze zahraničí. Bývá vnímán jako zásah do svobody projevu.

Poslankyně Jacques prý hlasovala pro jeho přijetí omylem. "To je věc, která nás skutečně mrzí. Přirovnala bych to k bouračce, která se stane profesionálnímu řidiči, jenž třicet let jezdí bez nehody a jednoho dne je přetažený. A stane se," vysvětlovala v únoru Jacques. Bublan je kritikem zákona od samého začátku.

Proti náhubkovému zákonu se postavili také někteří senátoři. Před několika dny podali návrh Ústavnímu soudu, aby zrušil některé sporné části normy. Návrh podepsalo 34 senátorů - tedy dvojnásobný počet, než je k podání stížnosti Ústavnímu soudu třeba.

Senátoři navrhují v zákoně ponechat pouze zákaz zveřejňování osobních údajů obětí zločinů. Nadále má platit zejména v případě dětí a mladistvých. U dospělých se zákaz vztahuje například na oběti kuplířství nebo násilných trestných činů.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Jarní teploty vystřídá v půlce týdne déšť, o víkendu se sluníčko vrátí

Ilustrační foto

Slunečné a teplé počasí bude pokračovat i na začátku nového týdne, jen v některých oblastech se objeví mlha. Teploty i...

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

NKÚ: Sociální služby se nezlepšily, ministerstvo plány nedotáhlo do konce

Ve všech pokojích jsou přichystané přistýlky pro případ, že by návštěva chtěla...

Ministerstvu práce a sociálních věcí se nedaří dotáhnout plánované změny na zlepšení úrovně sociálních služeb. Vyplývá...

Najdete na iDNES.cz