Extremisté se střetli v Litvínově s policisty, pronikli až k Romům

  9:50aktualizováno  17:49
Policii se nepodařilo uhlídat nepovolený sraz tří set pravicových extremistů v Litvínově. Desítky radikálů pronikly až na romské sídliště Janov. Policie je rozháněla vodním dělem, radikálové útočili kameny. Nakonec se jí podařilo obě skupiny oddělit, Romové i extremisté se postupně rozešli.

Akce pravicových extremistů v Litvínově. (18. října 2008) | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Policisté předvedli k podání vysvětlení šest extremistů, v jejichž autech našli zbraně, čtyři zadrželi kvůli účasti v potyčkách, sdělila kolem 17. hodiny mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Zdůraznila, že policie bude hlídat klid ve městě i v sousedním Mostu až do noci. Očekává, že se radikálové sejdou v některé z hospod.

Stop černému rasismu vs. Stop nacismu
Do Litvínova po poledni dorazilo na tři sta extremistů. Kolem 14. hodiny se za skandování hesel "Nic než národ" nebo "Čechy Čechům" vydali k náměstí Míru, odkud chtěli pokračovat na sídliště Janov, kde žije hodně Romů. Na náměstí je obklíčili policisté a nemínili je pustit dál.

Radikálové v projevech poukázali na diskriminaci Dělnické strany a vyjádřili nesouhlas se současným systémem. Dav vykřikoval hesla "Stop černému rasismu" a další.

U janovského klubu Calypso se zatím shromáždilo na dvě stě Romů, levicových radikálů a antifašistů. Přinesli si transparenty s nápisy: "Stop nacismu!", "Uběhlo 63 let, hlídky SS už nikdy zpět", "Kdo nakonec musí vytvářet domobranu?". Když se doslechli o postupu radikálů z města, ozbrojili se holemi a baseballovými pálkami.

Akce pravicových extremistů v Litvínově. (18. října 2008)

Extremisté se dostali až k Romům
O půl třetí přišel mezi extremisty na náměstí litvínovský starosta Milan Šťovíček a vyzval je, aby akci ukončili. Extremistům se nápad nelíbil a vypískali ho. Na hlavu policistů se poté sneslo několik dlažebních kostek a dalších předmětů. Policisté se snažili rozehnat dav dělbuchy.

Křištálová lupa

Radikálům se podařilo prolomit policejní řady a rozprchli se. Po menších skupinách se vydali směrem na Janov, kam jich po čtvrt na čtyři dorazilo pár desítek. Silnici před sídlištěm přehradila bariéra z těžkooděnců. "My jsme tady," skandoval za jejich hlavami dav janovských, které uklidňoval antikonfliktní tým. Obě skupiny dělilo asi sto metrů.

Několik extremistů kordon obešlo sídlištěm a dostalo se do bezprostřední blízkosti Romů. Vzduchem se okamžitě rozlehly rány policejních dělbuchů. Radikálové se vyzbrojili řetězy, tyčemi, házeli kameny a láhve. Záchranky přijely ke zraněnému policistovi a jeho kolegyni z antikonfliktního týmu. Napaden a zraněn byl také další novinář.

Do akce se zapojilo na tři sta ochránců pořádku - příslušníci pořádkové policie, jízdní policie, zásahová jednotka, strážníci, psovodi i kriminalisté. Ze vzduchu vše sledoval policejní vrtulník.

Akce pravicových extremistů v Litvínově. (18. října 2008)

Hlavní janovská ulice připomínala odpoledne válečnou zónu, z okolních panelových domů sledovali střety radikálů s policií místní obyvatelé. Někteří z nich se zastávali spíše pravicových extremistů, část z nich ale jejich útok odsoudila.

Policie zaznamenala první incidenty hned po poledni. V nedalekém Mostě byli napadeni novináři, kterým se ale podařilo z místa ujet, řekla ČTK mluvčí policie Ludmila Světláková. Další bitka se odehrála u litvínovského nádraží, kde radikálové zkopali fotografa.

Problémové sídliště
Dnešní akce je odpovědí na nevydařený podnik radikálů z počátku října, kdy přijel do Janova "hlídkovat před cikánským terorem" tucet členů tzv. Ochranných sborů Dělnické strany. Vyhnalo je několik desítek Romů. - čtěte Romové vyšli proti extremistům s klacky a golfovými holemi

Na pravicové extremisty čekali v Litvínově Romové. (18. října 2008)

Po dvou týdnech se tedy pravicoví extremisté vrátili do města v hojnějším počtu. Příznivce zvali videoklipem, který zveřejnili na internetu.

Úřady připouštějí, že situace na sídlišti Janov je dlouhodobě kritická. V místních panelácích bují obchod s drogami, prostituce. Lidé si stěžují na hluk a výtržnosti na ulicích. Situace se zhoršila poté, co sem realitní agentury sestěhovaly neplatiče i z jiných krajů.

Někteří nájemníci pak do bytů začali hlásit své příbuzné ze Slovenska. Většina z příchozích je závislá na sociálních dávkách.

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © PLANstudio

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Stát chce investovat přes půl miliardy korun do ochrany menších letišť

Letadlo společnosti Ryanair po přistání na ostravském Letišti Leoše Janáčka....

Vláda v pondělí projedná plán důslednější ostrahy menších mezinárodních letišť. Přibudou detektory obličejů i kontroly...

Babiš plánuje pumpovat peníze do vědy. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

V Česku opět padaly teplotní rekordy. V Neumětelích naměřili 17,3 stupně

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě...

Najdete na iDNES.cz