Václav Havel měl kancelář ve Voršilské ulici v Praze. (2003)

Václav Havel měl kancelář ve Voršilské ulici v Praze. (2003) | foto: ČTK

Jaké byly kanceláře exprezidentů? Havel pečoval o odkaz, Klaus založil institut

  • 27
Bývalý prezident Miloš Zeman v týdnu otevřel novou kancelář, kde má v plánu pracovat jednou týdně. Jeho předchůdci však byli v postprezidentském období aktivnější. Například Václav Havel si dal za cíl pečovat o prezidentský odkaz či pořádat konference a semináře. Na jeho praxi navázal i Václav Klaus, který zřídil institut.

Byť Miloš Zeman otevřel v týdnu novou kancelář v Jaselské ulici v Praze, tak zřejmě aktivní jako jeho předchůdci nebude. Zeman novinářům sdělil, že v kanceláři bude úřadovat jednou týdně. Novinářům také přiznal, že se na otevření kanceláře těšil a že se zejména těší na své přátele.

Redakce iDNES.cz přináší pohled na to, jak pracovali po skončení v prezidentské funkci Václav Havel a Václav Klaus.

Americký prezident či dalajláma

První polistopadový prezident Václav Havel si po skočení ve funkci v roce 2003 otevřel prostory v sídle Nadace Vize 97, kterou založil se svou manželkou Dagmar Havlovou.

Ještě než se tak stalo, úřadoval první tři měsíce z provizorních prostor na Pražském hradě, poté se přestěhovala do přízemí Schwarzenberského paláce ve Voršilské ulici v Praze. Na jedinečných prostorách se podílel s architektem Bořkem Šípkem.

Václav Havel měl kancelář ve Voršilské ulici v Praze. (2006) | foto: Oldřich Škácha

Havlovi s rozjezdem kancléře pomáhal také například podnikatel Zdeněk Bakala či Karel Schwarzenberg.

Na stránkách nadace stojí, že kancelář byla svědkem mnoha důležitých setkání. „Je to místo nesoucí naprosto zřetelný rukopis Václava Havla a Nadace Vize 97 cítí odpovědnost zachovat tento unikátní prostor v současném stavu, neboť představuje cenné kulturní dědictví svým významem přínosné generacím dnešním i budoucím,“ uvádí nadace.

Zemanova kancelář vyhovuje, míní Forejt. Diví se manželce na místě asistentky

Kancelář například navštívil americký prezident Bill Clinton, tibetský duchovní vůdce Jeho Svatost dalajláma, Joan Baez, Tom Stoppard, Kofi Annan, Lou Reed, Suzanne Vega či Josef Škvorecký.

Na jeho programu se skoro nic nezměnilo

Havel přitom po skončení ve funkci žertoval, že už nikoho nebude zajímat a bude ve své roli obcházet pražské hospody.

„Všichni jsme si představovali, že po odchodu z funkce budeme mít moře času. Vůbec ne, spíš naopak,“ vypráví Anna Freimanová z Knihovny Václava Havla. „Na jeho programu se skoro nic nezměnilo, pořád vypadal jako ten prezidentský. O Václava byl ohromný zájem – neustále nějaká pozvání, přijetí a rozhovory.“

Václav Havel měl kancelář ve Voršilské ulici v Praze. (2003)

Po skončení ve funkci si dal také několik cílů. Mimo jiné chtěl pečovat o prezidentský odkaz, archiválie a ideály či pořádat semináře, což se mu dařilo.

Klaus si založil vlastní institut

Po skončení ve funkci se do práce pustil i Václav Klaus, který již v roce 2012 založil Institut Václava Klause. Jeho mandát přitom končil až v následujícím roce.

Klausovi tehdy na provoz přispěl Petr Kellner z PPF jako hlavní sponzor Institutu v zámečku na Hanspaulce. Klaus na začátku přednesl, že chce po skončení ve funkci jezdit po světě s přednáškami na konferencích a univerzitách.

Hlavním cílem institutu již od založení bylo rozvíjení politického a ideového odkazu bývalého prezidenta. Jak sám institut uvádí, tak ambice má širší.

Bývalý prezident Václav Klaus začal 14. března 2013 úřadovat v nové pracovně v barokním zámečku na pražské Hanspaulce.

Například podle webu zkoumá a zpracovává nejen naše nejnovější dějiny, které Klaus od pádu komunismu velmi silně ovlivňoval, k čemuž shromažďuje literaturu, archivní a knihovní fondy, ale zabývá se i aktuálními politickými, ekonomickými a společenskými problémy u nás a ve světě.

Dosud Klaus na webu institutu zveřejňuje různé komentáře na aktuální dění.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video