Exministr Němec a jeho učitel z Plzně Kindl míří k milionům od ČEZ

  7:40aktualizováno  7:40
Ten první je významnou postavou aféry Čunek, exministr a přeborník v získávání státních zakázek. Druhý je hlavní aktér jiné kauzy: rozdávání právnických titulů vlivným lidem. "Slavní" právníci, exministr Němec a děkan Kindl, spojili síly a ucházejí se o podíl na práci pro ČEZ. Za miliony.

Právní kanceláře Pavla Němce a Milana Kindla se setkaly, mají zájem společně pracovat pro ČEZ. | foto: David Neff

Na první pohled je to poněkud divoké spojení. Přesto funguje a ještě může dobře vydělávat. Exministr spravedlnosti Pavel Němec a bývalý proděkan plzeňských práv Milan Kindl jdou do společného byznysu. Konsorcium jejich právních kanceláří se uchází o obří zakázku na poskytování právních služeb pro polostátní ČEZ.

Kindl s Němcem mají velmi blízko k úspěšnému obchodu. MF DNES to potvrdily tři důvěryhodné zdroje z ČEZ.

"Vzhledem k tomu, že výše uvedená veřejná zakázka dosud nebyla ukončena, nebudu záležitost komentovat," nechtěl Němec sdělit podrobnosti pozoruhodného partnerství.

Energetická firma vyhlásila tendr na právní služby v hodnotě 400 milionů korun loni. Hledá zhruba patnáct advokátních kanceláří, které by ji zastupovaly v Česku, v Unii i dalších zemích.

"Finanční objem pro jednotlivé právní kanceláře není dán. Bude záležet na počtu zakázek, které jim připadnou," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Šampion ve sběru státních zakázek

Pro kancelář exministra Němce by to byla další z mnoha zakázek od státu či jím ovládaných společností. V tomto ohledu je až neobvykle úspěšná.
A proč si Němec vybral jako partnera právě kontroverzního akademika? On sám tvrdí: "...docent Kindl je uznávaný právník a celá aféra na plzeňských právech je uměle nafukovaná".

Zajímavé však je, že Němec má titul JUDr. z plzeňských práv. Rigorózní práci obhajoval právě před Kindlem a dalšími aktéry skandálu Ivanem Tomažičem a Danielem Teleckým. Němec obhájil rigorózní práci na plzeňských právech v době, kdy byl ministrem pro místní rozvoj. Tedy velmi vlivným mužem.

Šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková, která na poměry v Plzni upozornila, je přesvědčena, že Kindl a jeho lidé vytvořili na fakultě speciální systém.Umožňoval podle ní neoprávněně udělovat titul důležitým lidem. "To umožnilo vytváření specifických vazeb vděčnosti," soudí Dvořáková.

Kindl obvinění odmítá a Němec tvrdí, že jeho práce byla v pořádku. Opaku zatím nic nenasvědčuje. "Znám se s desítkami pedagogů, a to z různých odborných i společenských akcí. Docent Kindl není výjimkou. Zkoušek jsem skládal desítky, přičemž jsem si pochopitelně žádné složení komisí neurčoval, nemohl určovat a nesnažil se o to," odmítá Němec blízké vztahy s Kindlem.

Kindl pomohl Němcovi s katarským princem

Hámid bin Abdal SáníDva roky po obhajobě práce se cesty Kindla a Němce znovu proťaly. Tehdejší ministr spravedlnosti si u Kindla objednal posudek ke kauze katarského prince. Němec tehdy čelil kritice, že vydal prince Sáního do Kataru. Ten tak unikl vězení za sex s 16 nezletilými dívkami.

Kindl dodal za plzeňskou univerzitu ministrovi kladné vyjádření, tedy že Němec postupoval dle zákona. Posudek má MF DNES k dispozici.
Podobné stanovisko dostal i z Prahy. "Obě jsem použil pro mediální obranu, nemohla ovlivnit rozhodnutí ministerstva," tvrdí Němec. Za pravdu mu dal i Nejvyšší soud.

Kindlův posudek byl však pro Němce velmi cenný. Tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová se odmítala s předáním Sáního smířit a podala na ministra trestní oznámení. "Kindlův posudek byl jedním z těch, které policii přesvědčily, aby případ odložila," říká Benešová. Podle ní existovaly i jiné posudky, které vyznívaly jinak.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Za drahá mobilní data si Češi mohou sami, domnívá se ministryně

Marta Nováková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu v pořadu Rozstřel (7. dubna...

Česko patří k evropským zemím s nejdražšími mobilními daty. Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové však za...

Stát chce investovat přes půl miliardy korun do ochrany menších letišť

Letadlo společnosti Ryanair po přistání na ostravském Letišti Leoše Janáčka....

Vláda v pondělí projedná plán důslednější ostrahy menších mezinárodních letišť. Přibudou detektory obličejů i kontroly...

Jarní teploty vystřídá v půlce týdne déšť, o víkendu se sluníčko vrátí

Ilustrační foto

Slunečné a teplé počasí bude pokračovat i na začátku nového týdne, jen v některých oblastech se objeví mlha. Teploty i...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz