Pondělí 3. října 2022, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 3. října 2022 Bohumil

Exministr Němec bude radit „svému“ úřadu dál. Vyhrál v novém tendru

  4:17
Jen u málokterého člena vlády se tak viditelně liší slova a činy. Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová v minulosti veřejně kritizovala, že pro úřad pracuje advokátní tým exministra Němce. Tatáž kancelář teď vyhrála výběrové řízení na další čtyři roky.

Když nedávno ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová dostala otázku, zda je v pořádku, že její předchůdce Pavel Němec uzavřel těsně před svým odchodem z úřadu smlouvu s advokátní kanceláří, do které záhy vstoupil, odpověděla: "Špatný pocit. Nelíbí se mi to."

A veřejně ohlásila, že advokátní kancelář Němec, Bláha, Navrátilová už pro ministerstvo spravedlnosti od konce dubna nepracuje. "Ta spolupráce minulý týden skončila. Teď řešíme, zda vůbec potřebujeme advokátní kancelář. V době krize, kdy máme navíc dům plný právníků," říkala Kovářová.

Smlouva na další čtyři roky

Teď se zdá, že ministryně změnila názor. MF DNES zjistila, že její úřad bez povšimnutí vypsal nový tendr na poskytování právních rad na další čtyři roky. A v něm "překvapivě" zvítězila stejná kancelář – tedy tým exministra Němce.

"Jako nejvýhodnější byla vyhodnocena nabídka podaná pod pořadovým číslem 2, advokátní kancelář Němec, Bláha, Navrátilová," stojí v dopise, který rozeslal účastníkům výběrového řízení náměstek ministryně Jaroslav Gacka. Redakce má oznámení k dispozici.

Proč úřad opět vsadil na stejnou kancelář, v níž je třetinovým majitelem exministr Pavel Němec, nechtěla Kovářová komentovat.

"Výběrové řízení se sice uskutečnilo, ale není u konce, je dán zákonný prostor pro možnost odvolání," vysvětlovala mlčení své šéfky mluvčí ministerstva Jitka Zinke.

A dodala, že ministryně si nyní nechává zpracovat analýzu, zda je vůbec pro úřad finančně výhodné mít firmu na právní rady. "Až podle výsledků analýzy rozhodneme o uzavření smlouvy," tvrdila Zinke.

Ve výběrovém řízení neuspěli tři uchazeči – na druhém místě skončila česko-německá kancelář Rödl & Partner, na třetím tým Pelikán, Krofta a Kohoutek a až poslední se umístila jedna z největších domácích kanceláří Havel & Holásek.

"Paní ministryně neustále tvrdí, že nemá s Němcem nic společného, kritizovala i předchozí smlouvu. A stejně Němcova advokátní kancelář znovu vyhrála. Nasvědčuje to tomu, že podávání námitek nemá absolutně cenu," objasňuje společník kanceláře Rödl & Partner Petr Novotný, proč se nebude proti výsledku tendru odvolávat.

Exministr naopak nevidí na práci pro svůj bývalý resort nic špatného. "Kritizujete, pokud bývalí představitelé státu využívají zkušeností a kontaktů ve prospěch soukromých firem. Nedělám to. Naopak, zůstal jsem loajální státu a zkušenosti využívám ve prospěch státu," brání se Němec.

Výsledek nikoho nepřekvapil

Faktem je, že výsledek výběrového řízení snad nikoho v odborných kruzích nepřekvapil. Kovářová se s Němcem dobře zná. Kroky jejího úřadu exministrovi rozhodně neškodí. Naopak. "Kontakty mezi nimi jsou slušné. Vídám je spolu na společenských akcích. Když se sejdeme na nějakém rautu, tak u jednoho stolu sedí Kovářová, Němec, soudce Kučera," připustil před smrtí ombudsman Otakar Motejl.

Kovářová i Němec se vzájemnému spojování brání. Exministr tvrdí, že svou nástupkyni zná stejně jako všechny předchozí ministry spravedlnosti. A Kovářová k tomu dodává: "Spekulace o tom, jak často dochází doktor Němec na ministerstvo a jak dobře se s ním znám, jsou opravdu jen spekulace."

Historie první smlouvy mezi ministerstvem spravedlnosti a advokátní kanceláří Němec, Bláha, Navrátilová sahá do roku 2006. Tři měsíce před odchodem Němce z čela ministerstva začal pro resort pracovat advokát Jaromír Bláha. Úřad s ním uzavřel smlouvu na čtyři roky za paušální odměnu 40 tisíc korun měsíčně a další dva tisíce na hodinu při překročení limitu.

Na začátku loňského roku vytvořil Bláha společně kancelář s exministrem Němcem a jeho sestrou Janou Navrátilovou. Zakázka tak přešla na společnou kancelář.

Němcův nástupce na ministerstvu Jiří Pospíšil z ODS se pokusil smlouvu předčasně ukončit. Marně.

"Zjistili jsme, že je v podstatě nevypověditelná," uvedl Pospíšil.

V polovině loňského roku se stala ministryní Daniela Kovářová a Němcova kancelář začala od úřadu dostávat stále víc a víc práce.

V červenci 2009 si například vyfakturovala 248 tisíc mimo jiné za analýzu k trestu domácího vězení.

Kvůli vysokým fakturám kancelář předčasně vyčerpala dva miliony, na které byla smlouva o poskytování právních rad uzavřena. Původní Pospíšilovi náměstci, kteří zůstali v úřadě, byli přesvědčeni, že vyčerpáním limitu by měla dohoda zaniknout. "Pokud bude ministerstvo ve smlouvě pokračovat, dojde s největší pravděpodobností k porušení zákona," napsal ministryni náměstek Pavel Kasík.

Němcovi přibyla práce

Kovářová však smlouvu překvapivě nevypověděla. "Ne každé překročení limitu dvou milionů musí být považováno za nezákonné, a to zvláště za situace, kdy je objektivně zdůvodněno a nebylo předvídatelné," tvrdí mluvčí ministerstva Jitka Zinke. Úřad naopak svěřil Němcově kanceláři další práci – přípravu dvoumiliardového tendru na domácí vězení.

Pro srovnání – zatímco za tři roky ministrování Pospíšila vyplatil resort Němcově kanceláři 1,8 milionu, za jediný rok (od 1. 5. 2009 do 27. 4. 2010) "vlády" Kovářové jen o čtyři sta tisíc méně.

Oproti tomu stojí veřejná prohlášení Kovářové, která dlouho tvrdila, že se jí dohoda s Němcem nelíbí.

"Pověřila jsem ekonomického náměstka, aby smlouvu prošetřil. Výsledek zněl, že je to standardní smlouva, kterou nelze vypovědět před skončením doby, na kterou byla uzavřena," vysvětlovala Kovářová, proč je nucena ve spolupráci pokračovat.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu. Druhé kolo voleb do Senátu proběhlo 30. září a 1. října.

  • Nejčtenější

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Holubice míru, host z AfD i Ortel. Proti vládě demonstrovaly desetitisíce lidí

Desítky tisíc lidí protestovaly na Václavském náměstí v Praze proti vládě Petra Fialy. Požadovaly její demisi a 10....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až to Putin zmáčkne. Západ se chystá na ruský jaderný útok na Ukrajině

Premium Rusko má přibližně dva tisíce taktických jaderných zbraní a v posledních dnech prudce vzrostly obavy, že by je...

Je sečteno. ANO má velká města, zabojuje o Senát. Prahu a Brno drží strany SPOLU

Sledujeme online V komunálních volbách dominují nezávislí kandidáti. Sedmnáct z 27 statutárních měst ovládlo ANO, strany koalice SPOLU...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinské síly vstoupily do Lymanu. Kadyrov chce použít jaderné zbraně

Ukrajinské jednotky vstoupily do strategického města Lyman na východě země, oznámil ukrajinský armádní mluvčí. Rusko...

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

S migranty musí pomoct celá Unie, kontroly na česko-slovenské hranici nejsou řešení

O dalším balíku protiruských sankcí se vede v Evropské unii debata, do skončení nemá smysl věc komentovat. V pondělí to...

České ministerstvo zahraničí varovalo občany, jimž v Rusku hrozí mobilizace

Čechům, kteří mají zároveň i ruské občanství a v současnosti pobývají na území Ruské federace, hrozí zapojení do...

Rakušan chce prodloužit hraniční kontroly, Maďarsko má v záloze tisíce vojáků

Prodloužení kontrol na hranici se Slovenskem je téměř jisté, uvedl v pondělí ministr vnitra Vít Rakušan po schůzce se...

Zločinnou agresi a sprostou krádež netolerujeme, řeklo Česko velvyslanci Ruska

Ministr zahraničí Jan Lipavský si v pondělí předvolal ruského velvyslance v Česku Alexandra Zmejevského. „Kvůli...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...