Politička přijela do Česka s kolegy prověřovat chyby v kontrole a auditech fondů EU. Babiš by se podle ní jako ministr měl vzdát svých firem. Předseda výboru Jens Geier však zdůraznil, že je to soukromý názor německé europoslankyně, a ne oficiální závěr výboru.
Kdo profitoval z dotacíIngeborg Grässleová v Praze zároveň vyzvala české politiky, aby zřídili parlamentní výbor, který by vyšetřil, kdo profitoval z podvodů a korupce při udělování dotací. Podle političky totiž český systém evropských dotací umožňoval podvádět ve velkém. "Členkou výboru jsem už deset let a už jsem zažila spoustu kontrol. Vůbec poprvé mám ale dojem, že v tomto systému (českém - pozn. red.) bylo možné v obrovském objemu provádět podvody. Auditoři, kteří měli projekty kontrolovat, je navíc vůbec nekontrolovali," prohlásila Grässleová. Čerpání evropských peněz kritizoval i šéf delegace výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Jens Geier. "V roce 2011 byla míra chybovosti v ČR nejvyšší v EU a dosud se nezlepšila. Docházelo zde k politickému výběru projektů. Víme o situacích, ve kterých docházelo ke korupci," řekl. |
"S velkou obavou sledujeme střet zájmů ve vládě," prohlásila Grässleová na tiskové konferenci. Už v minulosti byl podle ní takový konflikt zájmů u nejmenovaného bývalého ministra dopravy, jehož firmy podle poslankyně profitovaly z evropských projektů na rozvoj Vltavy. "Teď je na ministerstvu financí," uvedla zákonodárkyně. Pokud se nevyřeší, "budeme mít podle mého názoru obtížnou spolupráci s Českou republikou".
Grässleová následně vysvětlila, že Babišovy firmy dostaly 2,6 milionu eur z evropských fondů, ministr financí je ale podle ní zároveň v Česku garantem vůči EU, že tyto prostředky byly přiděleny řádně. "Jak může být někdo s tak masivními osobními finančními zájmy zároveň tímto garantem?" položila si řečnickou otázku. Tento střet zájmů podle ní znedůvěryhodňuje kontrolní systémy v ČR. Grässleová požaduje jeho objasnění.
Nejlepším řešením by podle ní bylo, kdyby vicepremiér své podnikatelské impérium prodal nebo předal nějakému pověřenci. "Každopádně musí jasně prokázat, že už s tím nemá nic společného," zdůraznila zástupkyně lidovecké frakce EPP v evropském výboru pro rozpočtovou kontrolu. Sama se prý hodlá této záležitosti dál věnovat. "Nenechám to v klidu," poznamenala.
Předseda výboru Geier řekl, že jde o soukromý názor německé europoslankyně. České ministerstvo financí podle něj členům výboru vysvětlilo, že případ Babiš není v rozporu s platnými pravidly v Česku, a výbor sám není oprávněn dávat Česku nějaké rady, jak má v této záležitosti postupovat.
Babiš v reakci na její vyjádření sdělil, že neuvažuje o tom, že by se svých firem vzdával. "Já se zodpovídám svým voličům, ne paní Grässleové, která nemá správné informace. Dodržuji zákon o střetu zájmů," uvedl šéf hnutí ANO.
"Vzhledem ke skutečnostem, že se ministr financí Andrej Babiš vzdal veškerých svých výkonných funkcí v orgánech všech společností a jeho mandát ministra financí vzešel z výsledků demokratických voleb v České republice, považujeme tento komentář za popření principů parlamentní demokracie," reagovalo na slova europoslankyně ministerstvo financí.
Andrej Babiš, který vlastní i mediální dům MAFRA, je majitelem zemědělsko-potravinářského impéria Agrofert. Přes firmu ovládá více než dvě stovky firem v Česku a na Slovensku. Babiš v lednu oznámil, že z vedení Agrofertu odchází, vlastníkem ale zůstal (více zde).