Když bude Česko čekat, může na něj zbýt i komisař pro mnohojazyčnost či ochranu spotřebitele.

Když bude Česko čekat, může na něj zbýt i komisař pro mnohojazyčnost či ochranu spotřebitele. | foto: Michal Sváček, MF DNES

Eurokomisaře vybere až příští vláda, ustoupil Fischer tlaku ODS a ČSSD

  • 87
Příštího českého eurokomisaře vybere až vláda vzešlá z říjnových voleb, připustil premiér Jan Fischer. Ustoupil tím tlaku ODS a ČSSD, které nechtějí výběr nechat úřednickému kabinetu. Debaty o obsazování Evropské komise se přitom mohou rozeběhnout už brzy. Hrozí tak, že Česku uniknou nejsilnější pozice.

Úřednický kabinet Jana Fischera dosud tvrdil, že by chtěl kandidáta na vlivný post eurokomisaře vybrat sám. Připouštěl však, že se to asi nesetká s pochopením politických stran.

"Já jsem neříkal, že to takhle bude. Já jsem řekl, že bychom chtěli, aby to tak bylo, že to odpovídá logice věci," řekl v pondělí ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle.

Mandát současných eurokomisařů, mezi nimiž je český expremiér Vladimír Špidla, vyprší na konci října. Füle připomíná, že už tento týden bude EU jednat o volbě šéfa Evropské komise. Pokud se státy shodnou, bude brzy následovat debata o rozdělení jednotlivých a jinak důležitých eurokomisařů.

"Já chci, aby Česká republika byla součástí tohoto procesu, a ne abychom se do tohoto procesu zapojili v době, kdy v zásadě ty nejdůležitější, nejzajímavější posty budou rozebrány," vysvětlil Füle, proč by měla o eurokomisařích jednat už současná vláda.

Bojuje se o zásadní posty jako energetika či zemědělství. Neúspěšným státům naopak mohou připadnout i eurokomisaři pro mnohojazyčnost nebo ochranu spotřebitele, které má dnes Rumunsko a Bulharsko.

Topolánek a Paroubek: Chceme rozhodnout sami

Na Füleho výrok ale okamžitě zareagovali šéfové ODS a ČSSD. Mirek Topolánek i Jiří Paroubek chtějí nechat rozhodnutí o českém eurkomisaři až na podzim.

"Myslím si, že podzimní volby budou kromě jiného také o tom, kdo bude za Českou republiku eurokomisařem," obhajuje to Jiří Paroubek. Politické strany by měly podle něj říci "nahlas a jasně", koho chtějí nominovat na tuto funkci.

Právě jeho strana byla přitom kritizována, že i při eurovolbách zdůrazňovala vnitropolitická témata; Paroubek je navíc označil za "volby třetího řádu". - čtěte více o nejzajímavějších výrocích a událostech eurovoleb

Premiér Jan Fischer, jehož vláda opírá svou důvěru hlavně o poslance ODS a ČSSD, už dnes přiznal, že bude muset nejsilnějším stranám zřejmě ustoupit.

"Myslím, že to jméno padne až po předčasných volbách," řekl Fischer v rozhovoru pro Českou televizi z Londýna, kde se v pondělí setkal s britským premiérem Gordonem Brownem.

"Sdílím vaši skepsi," odpověděl na otázku, zda v tu dobu nebudou už všechny důležité posty v komisi obsazeny.

Zelení: Z eurokomisaře se stane cena útěchy

Za to, aby o eurokomisaři rozhodl už Fischerův kabinet, bojuje viditelně jen slabá Strana zelených. "Odmítáme scénář, kdy se post eurokomisaře stane cenou útěchy pro poraženého v říjnových parlamentních volbách, jak si to nyní mezi sebou domlouvají ODS a ČSSD," řekl šéf zelených Ondřej Liška.

Podle dřívějších zjištění iDNES.cz a MF DNES už totiž mezi občanskými a sociálními demokraty vzniká scénář, jak bude místo eurokomisaře obsazeno. Mohl by ho získat právě někdo ze strany, která prohraje podzimní volby. Spekuluje se i o expremiérovi Mirku Topolánkovi. - čtěte Povolební scénář nesmiřitelných: poražený vystřídá Špidlu v Bruselu

ODS a ČSSD existenci jakékoli dohody odmítají. Sociální demokraté oznámili, že by v Evropské komisi rádi viděli buď znovu kritizovaného Vladimíra Špidlu, ekonoma Jana Švejnara, nebo zkušeného diplomata Pavla Teličku. Občanští demokraté o svých plánech mlčí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video