Středa 12. května 2021, svátek má Pankrác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 12. května 2021 Pankrác

Zemřel egyptolog Břetislav Vachala. Překládal lékařské papyry i milostné písně

  18:31
Ve středu zemřel bývalý ředitel Českého egyptologického ústavu a v 90. letech i český velvyslanec v Egyptě a Súdánu. Egyptolog Břetislav Vachala podlehl těžké nemoci v nedožitých 68 letech. Vachala zasvětil svůj vědecký život překladům staroegyptské literatury.

Profesor Břetislav Vachala před fragmenty výzdoby hrobky Meriherišefa, které byly nalezeny v zásypu Intiho hrobky. | foto: Český egyptologický ústav FF UK

Hieroglyfické písmo označovali staří Egypťané jako „písmo božích slov“ a literaturu jako „krásnou řeč“. K obojímu měli nesmírnou úctu. Stejně jako egyptolog Břetislav Vachala, který překladům staroegyptské literatury zasvětil svůj vědecký život.

K jeho nejoblíbenějším postavám, které čeští egyptologové objevili v Abúsíru - na své hlavní archeologické koncesi v Egyptě, kde pracují 60 let, patřil kněz a soudce Inti. Žil před 4 300 lety a patřil k egyptské elitě. Jeho hrobku v jižním Abúsíru na nekropoli z doby stavitelů pyramid odkryli čeští egyptologové v roce 2000.

A právě díky Břetislavu Vachalovi si mohli připsat další prvenství, jichž často ve svých výzkumech dosahují: na severní stěně hrobky objevil znalec staroegyptské literatury nejstarší doloženou milostnou píseň na světě. Začíná slovy „Miluji tě, jsa podmaněn tvou krásou“.

„Jelikož se zde zmiňuje ‚uchvácení ženskou krásou‘, jde nejspíše o začátek nejstarší dochované milostné písně, která tak předchází o více než tisíc let milostné písně z ramessovské doby. Jiné milostné písně z tohoto dlouhého časového období se nedochovaly,“ vysvětloval Břetislav Vachala, když loni spolupracoval na seriálu ke století české egyptologie v MF DNES a na iDNES.cz.

„Jedny z prvních knížek, které jsem jako školák mohl číst, byly od - tehdy mně neznámého - egyptologa Břetislava Vachaly. Později se tento významný český vědec, profesor oboru, velvyslanec v Egyptě a především vynikající egyptolog s obrovským přehledem o této civilizaci stal mým učitelem, kolegou a posléze a nejvíc kamarádem. Spolu jsme se dlouhé roky vydávali na expedice do Abúsíru, které prakticky každý rok přinášely světové objevy z dávno zaniklého světa starých Egypťanů. Ty stovky historek, které jsme spolu zažili, se hluboce otiskly do času, který nás obklopuje,“ vzpomíná egyptolog Miroslav Bárta.

„Jsou lidé, kteří - když se odmlčí, skoro nikdo si toho nevšimne. A pak jsou takoví, po kterých zůstane navždy nevyplnitelné prázdno. Český egyptologický ústav, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova i tato země přisly ve středu 24. 6. o vynikající lidskou bytost,“ dodal. Podle Bárty profesora Vachalu nejlépe vystihuje tento staroegyptský text:

Ti učení písaři z pradávných dob, kteří předpověděli budoucnost! Jejich jména jsou věčná , ačkoliv sami odešli... Tito mudrci předpověděli budoucnost, to, co vyšlo z jejich úst, se také stalo... I když jsou sami skryti, jejich moc se přenáší na všechny, kteří čtou jejich naučení. I když odešli a byli zapomenuti, jejich knihy je stále připomínají.

Chvála mudrců a knih

Staří Egypťané sepisovali náboženské texty, ale znali i mnohé jiné literární žánry. Psali třeba pohádky, povídky a královské novely, stejně jako životopisy, naučení, proroctví, bajky, satiry či chvalozpěvy a milostné písně. Díky Břetislavu Vachalovi si mnohé můžeme číst i v češtině. 

K jeho nejvýznamnějším dílům posledních let překlady lékařských papyrů, které v češtině začaly vycházet vůbec poprvé. S Evženem Strouhalem a Hanou Vymazalovou se podílel na třídílném knižním projektu Lékařství starých Egypťanů, z něhož dva díly už vyšly, a loni dokončoval rukopis Staroegyptský Ebersův lékařský papyrus. Opět jde o jeho první český překlad, navíc s výkladem a faksimilemi.

Jsa podmaněn tvou krásou... Jak Češi objevili nejstarší milostnou píseň

„Je to nejdelší dochovaný lékařský papyrus o délce téměř 20 metrů, který zaznamenává 877 případů chirurgických, interních, močových, kožních a popisuje léčení například i popálenin či uštknutí jedovatými hady. Pochází z doby před 3500 lety a prokazuje spolu s dalšími lékařskými papyry vysokou úroveň egyptské medicíny. Však také staroegyptské lékařské znalosti postupně převzaly medicíny řecká, římská, židovská, byzantská a arabská, jež vyústily v lékařství evropské,“ vysvětloval v seriálu pro MF DNES Břetislav Vachala.

„Spolupráce s profesorem Vachalou byla vždy skvělá, byl nesmírně pracovitý a pečlivý,“ vzpomíná egyptoložka Hana Vymazalová. „Překlad Ebersova papyru, který připravil ve spolupráci s nakladatelstvím Academia, by měl vyjít ještě letos. Třetí díl Lékařství starých Egypťanů je rozepsaný, jeho vydání se asi bude muset trochu odložit,“ dodává.

SERIÁL 100 let české egyptologie

Za nejpůsobivější staroegyptské texty považoval Břetislav Vachala ty, které zdůrazňují princip maat, tedy zásady pravdy, práva a spravedlnosti. „Jsou to hodnoty, které nikdy nezanikly, a také křesťanství je přijalo a prohloubilo. Ve 125. kapitole Knihy mrtvých se každý člověk bez rozdílu podrobuje před bohem Usirem posmrtnému soudu, kde před božím tribunálem prohlašuje, že za svého pozemského života byl mravný a slušný a nedopustil se žádného zločinu proti lidem, bohům ani zvířatům, těchto jeho různých prohlášení je 42. V kladném případě dosáhne nerušené věčné posmrtné existence na onom světě,“ vysvětloval expert na staroegyptské písemnictví.

Čeští egyptologové uspěli tam, kde to jiní vzdali, ukáže výstava

Starodávná tajuplná civilizace na Nilu se svými monumentálními památkami ho zajímala už od dětství. Jak píše egyptolog Ladislav Bareš, v devíti letech si Vachala začal dopisovat s tehdejším ředitelem ústavu Zbyňkem Žábou. Od studia egyptologie ho neodradila ani složitá 70. léta, kdy normalizační komunisté oboru ani trochu nepřáli.

Odchod Břetislava Vachaly je pro egyptologii velká ztráta vědecká, pro egyptology navíc i lidská. „Mezi kolegy a studenty i mezi spolupracovníky české expedice v Egyptě byl známý a oblíbený pro svou veselou, optimistickou povahu, kterou ani dlouhá a těžká nemoc nedokázala zakalit,“ uvádí Ladislav Bareš.

„Byl nejen velkým znalcem starého Egypta, jeho jazyka, písemnictví a duchovního odkazu, ale především skvělým člověkem a nám všem dobrým přítelem, který své kolegy dokázal nadchnout k společné práci, své žáky k hlubšímu zájmu o studium a laickou veřejnost k zájmu o starý Egypt,“ uzavírá ředitel Českého egyptologického ústavu Jiří Janák.

Sluneční králové přicházejí, výstava v Národním muzeu začíná

Národní muzeum v Praze nabízí návštěvníkům největší archeologické objevy...

VIDEO Čeští egyptologové jsou světovým pojmem a zrovna tak jejich objevy, které bude poprvé možné spatřit...

Poprvé v historii můžeme čelit kolapsu civilizace, říká egyptolog Bárta

Egyptolog Miroslav Bárta

VIDEO Seriál „Většina našich elit musí přepnout do jiného modu. Přál bych naší zemi víc skutečných lídrů, kteří...

KVÍZ: Co víte o českých objevech v Egyptě?

Novinářka Ivana Faryová je autorkou knihy Tajemství ukrytá v písku – 100 let...

Česká egyptologie, to je světový pojem. Letos oslavila sto let své existence. K tomuto výročí...

Egyptologové objevili dosud neznámou královnu a hrobku mocného hodnostáře

Severní a východní stěna Chuyho předsíně. (2. dubna 2019)

VIDEO Setibhor je jméno, po němž vědecké expedice v Egyptě marně pátraly po celá desetiletí. Dosud...

Je to země biblických příběhů, proto máme o Egypt takový zájem, říká expert

Egyptolog Jaromír Krejčí před pyramidou panovníka 5. dynastie Sahurea v Abúsíru.

VIDEO Seriál Egyptolog Jaromír Krejčí se kromě jiné problematiky specializuje na architekturu starověkého Egypta...

Nájemní agentura zboří překážky mezi lidmi v nouzi a majiteli bytů, věří radní

  • Nejčtenější

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Dítě spolykalo syrové fazole a po výplachu žaludku zemřelo, lékaře stíhají

Státní zastupitelství podalo obžalobu na lékaře pro usmrcení z nedbalosti. Podle vyšetřovatelů je odpovědný za smrt...

Slepce v doprovodu dcery zabil kamion, ženu viní z usmrcení z nedbalosti

Z usmrcení z nedbalosti obvinili policisté ženu, která loni v březnu v centru Plzně vstoupila spolu se svým nevidomým...

Anonym pohrozil útokem na školku. Policie má poplach, neví na kterou

Policie se zabývá anonymní výhrůžkou o připravovaném útoku na mateřskou školu. O kterou přesně jde, zatím úřady nevědí....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Babiš ohlásil registrace pro 45leté, odborníci mu vyčítají změnu v očkování

Premiér Andrej Babiš v pondělí požádá Radu pro zdravotní rizika, aby otevřela registraci k očkování proti covidu-19 pro...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Dostálová prosadila omezení řeči poslanců při boji politiků o stavební zákon

Přímý přenos Poslanci jednají o vládním návrhu stavebního zákona. Ministryně pro místní rozvoj za ANO Klára Dostálová prosadila...

Řízení státu jako firmy má na svědomí 30 tisíc životů, tvrdí šéfka TOP 09

Přímý přenos Lídři pěti stran demokratické opozice - ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN - vystoupí ke společnému pokusu...

Hrozí mu smrt a musí nosit helmu, řekl soud o přerušení Janouškova trestu

Odsouzený lobbista Roman Janoušek má přerušený výkon trestu kvůli zhoršování zdravotního stavu a ohrožení života při...

Poděkování ke dni zdravotních sester. Od státu dostanou vouchery do lázní

Předseda vlády Andrej Babiš společně s ministryní financí Alenou Schillerovou a ministrem zdravotnictví Petrem...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Největší realitka chystá hromadné aukce bytů. Ceny zvýšíme o statisíce, tvrdí

Společnost M&M Reality začíná ve čtvrtek streamovat aukce svých nemovitostí. Největší tuzemská realitní kancelář tím...