Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. prosince 2022 Ambrož, Benjamin

Zemřel egyptolog Břetislav Vachala. Překládal lékařské papyry i milostné písně

  18:31
Ve středu zemřel bývalý ředitel Českého egyptologického ústavu a v 90. letech i český velvyslanec v Egyptě a Súdánu. Egyptolog Břetislav Vachala podlehl těžké nemoci v nedožitých 68 letech. Vachala zasvětil svůj vědecký život překladům staroegyptské literatury.

Profesor Břetislav Vachala před fragmenty výzdoby hrobky Meriherišefa, které byly nalezeny v zásypu Intiho hrobky. | foto: Český egyptologický ústav FF UK

Hieroglyfické písmo označovali staří Egypťané jako „písmo božích slov“ a literaturu jako „krásnou řeč“. K obojímu měli nesmírnou úctu. Stejně jako egyptolog Břetislav Vachala, který překladům staroegyptské literatury zasvětil svůj vědecký život.

K jeho nejoblíbenějším postavám, které čeští egyptologové objevili v Abúsíru - na své hlavní archeologické koncesi v Egyptě, kde pracují 60 let, patřil kněz a soudce Inti. Žil před 4 300 lety a patřil k egyptské elitě. Jeho hrobku v jižním Abúsíru na nekropoli z doby stavitelů pyramid odkryli čeští egyptologové v roce 2000.

A právě díky Břetislavu Vachalovi si mohli připsat další prvenství, jichž často ve svých výzkumech dosahují: na severní stěně hrobky objevil znalec staroegyptské literatury nejstarší doloženou milostnou píseň na světě. Začíná slovy „Miluji tě, jsa podmaněn tvou krásou“.

„Jelikož se zde zmiňuje ‚uchvácení ženskou krásou‘, jde nejspíše o začátek nejstarší dochované milostné písně, která tak předchází o více než tisíc let milostné písně z ramessovské doby. Jiné milostné písně z tohoto dlouhého časového období se nedochovaly,“ vysvětloval Břetislav Vachala, když loni spolupracoval na seriálu ke století české egyptologie v MF DNES a na iDNES.cz.

„Jedny z prvních knížek, které jsem jako školák mohl číst, byly od - tehdy mně neznámého - egyptologa Břetislava Vachaly. Později se tento významný český vědec, profesor oboru, velvyslanec v Egyptě a především vynikající egyptolog s obrovským přehledem o této civilizaci stal mým učitelem, kolegou a posléze a nejvíc kamarádem. Spolu jsme se dlouhé roky vydávali na expedice do Abúsíru, které prakticky každý rok přinášely světové objevy z dávno zaniklého světa starých Egypťanů. Ty stovky historek, které jsme spolu zažili, se hluboce otiskly do času, který nás obklopuje,“ vzpomíná egyptolog Miroslav Bárta.

„Jsou lidé, kteří - když se odmlčí, skoro nikdo si toho nevšimne. A pak jsou takoví, po kterých zůstane navždy nevyplnitelné prázdno. Český egyptologický ústav, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova i tato země přisly ve středu 24. 6. o vynikající lidskou bytost,“ dodal. Podle Bárty profesora Vachalu nejlépe vystihuje tento staroegyptský text:

Ti učení písaři z pradávných dob, kteří předpověděli budoucnost!
Jejich jména jsou věčná , ačkoliv sami odešli...
Tito mudrci předpověděli budoucnost,
to, co vyšlo z jejich úst, se také stalo...
I když jsou sami skryti, jejich moc se přenáší na všechny, kteří čtou jejich naučení.
I když odešli a byli zapomenuti, jejich knihy je stále připomínají.

Chvála mudrců a knih

Staří Egypťané sepisovali náboženské texty, ale znali i mnohé jiné literární žánry. Psali třeba pohádky, povídky a královské novely, stejně jako životopisy, naučení, proroctví, bajky, satiry či chvalozpěvy a milostné písně. Díky Břetislavu Vachalovi si mnohé můžeme číst i v češtině. 

K jeho nejvýznamnějším dílům posledních let překlady lékařských papyrů, které v češtině začaly vycházet vůbec poprvé. S Evženem Strouhalem a Hanou Vymazalovou se podílel na třídílném knižním projektu Lékařství starých Egypťanů, z něhož dva díly už vyšly, a loni dokončoval rukopis Staroegyptský Ebersův lékařský papyrus. Opět jde o jeho první český překlad, navíc s výkladem a faksimilemi.

Jsa podmaněn tvou krásou... Jak Češi objevili nejstarší milostnou píseň

„Je to nejdelší dochovaný lékařský papyrus o délce téměř 20 metrů, který zaznamenává 877 případů chirurgických, interních, močových, kožních a popisuje léčení například i popálenin či uštknutí jedovatými hady. Pochází z doby před 3500 lety a prokazuje spolu s dalšími lékařskými papyry vysokou úroveň egyptské medicíny. Však také staroegyptské lékařské znalosti postupně převzaly medicíny řecká, římská, židovská, byzantská a arabská, jež vyústily v lékařství evropské,“ vysvětloval v seriálu pro MF DNES Břetislav Vachala.

„Spolupráce s profesorem Vachalou byla vždy skvělá, byl nesmírně pracovitý a pečlivý,“ vzpomíná egyptoložka Hana Vymazalová. „Překlad Ebersova papyru, který připravil ve spolupráci s nakladatelstvím Academia, by měl vyjít ještě letos. Třetí díl Lékařství starých Egypťanů je rozepsaný, jeho vydání se asi bude muset trochu odložit,“ dodává.

SERIÁL 100 let české egyptologie

Za nejpůsobivější staroegyptské texty považoval Břetislav Vachala ty, které zdůrazňují princip maat, tedy zásady pravdy, práva a spravedlnosti. „Jsou to hodnoty, které nikdy nezanikly, a také křesťanství je přijalo a prohloubilo. Ve 125. kapitole Knihy mrtvých se každý člověk bez rozdílu podrobuje před bohem Usirem posmrtnému soudu, kde před božím tribunálem prohlašuje, že za svého pozemského života byl mravný a slušný a nedopustil se žádného zločinu proti lidem, bohům ani zvířatům, těchto jeho různých prohlášení je 42. V kladném případě dosáhne nerušené věčné posmrtné existence na onom světě,“ vysvětloval expert na staroegyptské písemnictví.

Čeští egyptologové uspěli tam, kde to jiní vzdali, ukáže výstava

Starodávná tajuplná civilizace na Nilu se svými monumentálními památkami ho zajímala už od dětství. Jak píše egyptolog Ladislav Bareš, v devíti letech si Vachala začal dopisovat s tehdejším ředitelem ústavu Zbyňkem Žábou. Od studia egyptologie ho neodradila ani složitá 70. léta, kdy normalizační komunisté oboru ani trochu nepřáli.

Odchod Břetislava Vachaly je pro egyptologii velká ztráta vědecká, pro egyptology navíc i lidská. „Mezi kolegy a studenty i mezi spolupracovníky české expedice v Egyptě byl známý a oblíbený pro svou veselou, optimistickou povahu, kterou ani dlouhá a těžká nemoc nedokázala zakalit,“ uvádí Ladislav Bareš.

„Byl nejen velkým znalcem starého Egypta, jeho jazyka, písemnictví a duchovního odkazu, ale především skvělým člověkem a nám všem dobrým přítelem, který své kolegy dokázal nadchnout k společné práci, své žáky k hlubšímu zájmu o studium a laickou veřejnost k zájmu o starý Egypt,“ uzavírá ředitel Českého egyptologického ústavu Jiří Janák.

Egyptolog: Průvod faraonů ukázal, jak obrovský tu panuje respekt k minulosti

Dvaadvacet mumií starověkých egyptských panovníků od soboty spočívá v...

VIDEO Velkolepá slavnost, při níž v sobotu v Káhiře přepravili 22 mumií starověkých egyptských panovníků...

Sluneční králové přicházejí, výstava v Národním muzeu začíná

Po pečlivém „zabalení“ deseti tun exponátů a jejich uložení do přepravních...

VIDEO Čeští egyptologové jsou světovým pojmem a zrovna tak jejich objevy, které bude poprvé možné spatřit...

Poprvé v historii můžeme čelit kolapsu civilizace, říká egyptolog Bárta

Egyptolog Miroslav Bárta

VIDEO Seriál „Většina našich elit musí přepnout do jiného modu. Přál bych naší zemi víc skutečných lídrů, kteří...

Jak Češi objevili hrobku 4 500 let staré královny. Na unikátním hřbitově

Jaromír Krejčí ukazuje jedno z grafit označující majitelku hrobky.

VIDEO Seriál Odkrýt hrobku schovanou tisíce let pod pískem je pro české egyptology jen začátek. To...

Čeští vědci skládají unikátní obraz života pravěké společnosti na Nilu

Mělké důlky na žulových balvanech obklopujících lokalitu Sfinga jsou...

VIDEO Seriál Čeští vědci v unikátní lokalitě v Súdánu zkoumají sídliště a pohřebiště dávných lovců-sběračů a...

Rodinný dluh nebudu platit z kampaně, říká kandidátka na Hrad Rohanová

  • Nejčtenější

Sněžení zastavilo dopravu i dodávky elektřiny. Dálnici D3 ucpaly kamiony

Husté sněžení komplikovalo úterní ranní dopravu ve velké části Jihočeského kraje a středních Čech. Dálnice D3 směrem na...

Bidenův nebinární náměstek kradl na letišti kufr. Hrozí mu až pět let vězení

Premium První nebinární osoba Sam Brinton na vysokém postu v americké vládě končí, protože ukradla na letišti kufr jedné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Pět statečných“ čelilo studentům. Pavel zaujal, Fischera potopilo manželství

Netradičnímu publiku čelili ve čtvrtek prezidentští kandidáti. Pět z favorizované šestice předstoupilo před studenty,...

Rusové v šoku. Útok na letiště hluboko v týlu obnažil jejich bezbrannost

Sledujeme online Útoky na letecké základny u Saratova a v Rjazani, které způsobily škody na strategických bombardérech, vyvolaly v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budeme omezovat rozsah služeb, které poskytuje stát, řekl ministr Stanjura

Ministr financí za ODS Zbyněk Stanjura poslal občanům zprávu, která je zřejmě nepotěší. „Budeme omezovat nějakým...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Mráz zamíří do Česka. Teploty klesnou až k -12 stupňům, napadne i 20 cm sněhu

Celodenní teploty pod bodem mrazu, čerstvý severní vítr, sněžení, hrozba tvorby námraz a sněhových jazyků. Do Česka v...

Fotbalistům spadla pod tíhou sněhu nafukovací hala, nemají kde trénovat

V tréninkovém centru českobudějovických fotbalistů na Složišti v úterý v podvečer spadla pod tíhou sněhu nafukovací...

Rodinný dluh nebudu platit z kampaně, říká kandidátka na Hrad Rohanová

Denisa Rohanová, jejíž přihlášku na prezidentskou kandidaturu posuzuje Nejvyšší správní soud, věří v úspěch. „Všechny...

Exposlanec Volný dostal podmínku za šíření poplašné zprávy o ivermektinu

Obvodní soud pro Prahu 7 ve středu uložil bývalému poslanci Lubomíru Volnému (Volný blok) dvouletý podmíněný trest za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...