Ďuričko dostal před volbami miliony, aby mlčel o Paroubkovi

  22:06aktualizováno  12. ledna 8:27
Hoteliér Bohumír Ďuričko, odsouzený za vraždu Václava Kočky mladšího, dostal před květnovými volbami miliony korun za mlčení. Peníze podle všeho sloužily k tomu, aby nemluvil o tehdejším šéfovi ČSSD a svém příteli Jiřím Paroubkovi.

Bohumír Ďuričko, který dostal za vraždu Václava Kočky 12,5 roku vězení, zázračně zbohatl | foto:  Dan Materna, MAFRA

Lidé blízcí ČSSD před volbami koupili od muže odsouzeného za vraždu práva na jeho knihu. Aby nevyšla. Ďuričko v ní popisoval spolupráci s Paroubkem, financování stran i organizovaný zločin.

Ďuričko měl na jaře knihu Kočkoviny napsanou a z vězení vyjednával s nakladateli o jejím vydání. MF DNES měla možnost do rukopisu nahlédnout.

Rozhovor s Bohumírem Ďuričkem čtěte ve středeční MF DNES

"V tu dobu jsem dostal fascinující nabídku. Koupili 100 tisíc výtisků a veškerá autorská práva k nim. Dostal jsem miliony," řekl Ďuričko v rozhovoru pro MF DNES přímo v karvinské věznici.

Ďuričko odmítl uvést přesnou sumu. Smlouva s kupcem mu to prý zakazuje pod hrozbou sankce 10 milionů korun. "Sociální demokraté mi zaplatili tolik, abych měl peníze na odškodnění pro rodinu Kočkových a na advokáty," říká. Podle rozsudku soudu činilo jen samotné odškodnění dva a půl milionu.

"Já v té knize Jiřího Paroubka na jednu stranu chráním, na druhou však popisuji korupční případy na nejvyšších místech v době, kdy byl předsedou ČSSD," prohlásil odsouzený muž.

První kniha nevyjde, Ďuričko už píše druhou

Práva ke knize si pořídila realitní firma Gitero Estates s.r.o. Jejím jediným vlastníkem je právník Jakub Kotrba. Ten spoluvlastní také advokátní kancelář. Jeho společníkem je Miroslav Jansta, vlivný a velmi bohatý právník pracující mimo jiné pro ČSSD a dříve také osobně pro Paroubka.

Jansta popřel, že by vlastnil práva na knihu, připustil ale, že ví, kdo je koupil. Později ještě dodal, že "nezná knihovnu svých společníků".

Redakce získala prvotní informaci od zdroje blízkého bývalému vedení ČSSD, který tvrdil, že tak strana chránila Paroubka. Tomu nasvědčuje i Janstova přítomnost v pozadí obchodu.

Paroubek popřel, že by o obchodu věděl. "Je to naprostý nesmysl. Z prostředků ČSSD ani od jejích právníků žádné peníze nešly. To vylučuji," řekl.

Ďuričko v rozhovoru prozradil, že už píše další knihu. Obejde tak hrozbu sankce. "Kniha se jmenuje Vězeňská zeď... A v ní zveřejňuji stejné informace jako v té první a doplňuji je o nové," řekl vězeň.

Bohumír Ďuričko si odpykává 12,5 roku za vraždu. Syna provozovatele pražské Matějské pouti Václava Kočku mladšího zastřelil v říjnu 2008 v pražské restauraci třemi ranami z bezprostřední blízkosti. Předcházela tomu roztržka obou mužů, která se stala po křtu knihy Jiřího Paroubka.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

Třetina českých dětí je schopna hospodařit s kapesným od první třídy

Za co utrácet a jak nakládat s penězi je důležité děti učit od útlého věku. Všudypřítomné reklamy a lákadla v obchodech...

Tisíce Čechů se zapojily do obnovy lesů, vysázeli statisíce stromků

Zhruba 31 000 lidí, jimž není lhostejný osud přírody, přilákala sobotní akce Den za obnovu lesa. Dobrovolníci při ní po...

Neshodli se, co je to krása. Festival spisovatelů v Praze začal rozpačitě

Zda krása spasí svět, jak zní motto letošního ročníku Festivalu spisovatelů Praha, se řečníci neshodli. Jedné z...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz