Čtyři pětiny seniorů odmítají pomalejší zvyšování důchodů
Populace stárne, starobní penzi pobírá stále více lidí a prognózy nejsou v tomto směru optimistické. Zvyšuje se finanční zátěž na důchodový i sociální systém. Vláda proto šlápla na brzdu a přes růst cen a dvoucifernou inflaci utáhla výdajový kohoutek a přiškrtila valorizaci penzí. Kontroverzní vládní novela, kterou podepsal prezident Petr Pavel, již vyšla ve Sbírce zákonů a nabyla účinnosti. Lze ji tedy napadnout u Ústavního soudu.
Sporné zkrácení navýšení důchodů vyšlo ve sbírce, Ústavní soud vyhlíží stížnost![]() |
Pokud Ústavní soud nižší valorizaci potvrdí, pro mnohé důchodce to bude problém. Jak ukázal aktuální průzkum agentury NMS Market Research, s pomalejším růstem důchodů od letošního června souhlasí 37 procent lidí, 55 procent je proti a zbývajících sedm procent neví. Pro pomalejší růst důchodů se vyslovili zejména mladí.
„Třeba ve skupině 18 až 24 let s vládou prosazovaným růstem souhlasí 61 procent respondentů. Podobný názor mají i lidé ve věku 25 až 34 let,“ uvádí spoluautor výzkumu Michael Bouška z agentury NMS Market Research.
Kuchař, pedikérka, záchranář: Budeme trosky, do důchodu v 68 to nezvládneme![]() |
Zcela opačně vidí situaci lidé nad 65 let, jichž se chystané pomalejší zvyšování důchodů týká. S pomalejším růstem penzí v této věkové skupině souhlasí jen 18 procent lidí, 79 procent to odmítá.
Redakce iDNES.cz vyzpovídala několik seniorů, kteří se na plánovanou změnu dívají rozličně. Prakticky ale všichni se shodují v jednom. Pokud se mají uskromnit, měla by jim vláda dát impuls, že si poslanci a senátoři nebudou zvyšovat platy. Více se dočtete na následujících stránkách.