Dobeš se od Bátory distancoval. TOP 09 ale trvá na jeho vyhazovu

  12:42aktualizováno  15:17
Ministr školství Josef Dobeš se distancoval od slov úředníka svého resortu Ladislava Bátory, který urazil ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Krizi v koalici to ale nezklidnilo. Šéf financí Miroslav Kalousek opáčil, že Dobešův krok nestačí. Pokud Bátoru nevyhodí, dál ho podle TOP 09 kryje. Premiérovi vadí, že spor ohrožuje schvalování reforem.

Po omluvě Karlu Schwarzenbergovi se ministr Josef Dobeš navíc distancuje od slov úředníka svého resortu Ladislava Bátory. Když znovu pochybí, vyhodí ho. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Ministr Dobeš se už tento týden za Bátoru omluvil esemeskou Schwarzenbergovi. Teď uvedl, že když úředník ještě jednou pochybí, hrozí mu odvolání z funkce.

"Dnes bych se chtěl panu místopředsedovi vlády omluvit i veřejně a dodat, že se od slov pana Bátory naprosto distancuji. Panu Bátorovi jsem jeho chování vytknul a udělil mu jednoznačné pokyny ohledně jeho veřejného vystupování. Pokud se jimi pan Bátora nebude řídit či pokud u něj zjistím jakékoli projevy politického extremismu, budu neprodleně konat i v personální oblasti," uvedl ministr Dobeš.

Ladislav Bátora

Ladislav Bátora

Jde o několik dnů starý výrok Ladislava Bátory, který zveřejnil na Facebooku. Bátora jej adresoval ministrovi zahraničí a předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi: "Chudáček starej... To se mu to bezostyšně prská, když ví, že ho přinejmenším ze tří důvodů nemohu vyzvat na souboj."

Pokud si Věci veřejné od Dobešova kroku slibovaly uklidnění situace a to, že ministři za TOP 09 přehodnotí svůj dosavadní postup, nedočkaly se. "Jediná opravdová distance je okamžité odvolání toho úředníka. Jinak mu ministr dál poskytuje politické krytí," reagoval pro iDNES.cz Kalousek.

Premiér Petr Nečas vzal Dobešův krok na vědomí. Nadále platí jeho včerejší stanovisko, o vzniklé situaci průběžně s koaličními partnery jedná a bude jednat.
 
"Podle předsedy vlády je neúnosné, aby spor o jednoho státního úředníka, i když kontroverzního, ohrožoval schvalování potřebných reforem," tlumočil Nečasův postoj mluvčí vlády Jan Osúch. Premiér chce s koaličními partnery jednat. Krize v koalici tedy zatím nekončí.

Jeden úředník nemůže paralyzovat vládu, zlobí se ODS i VV na Kalouska

Šéfové poslanců ODS a VV v pátek Kalouska kritizovali. "Není možné, aby facebookové příspěvky úředníka paralyzovaly činnost vlády," uvedl lídr poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

"Je třeba, aby veřejnost nenaskakovala na to, co se označí za krizi. Nedovedu si představit, že bychom mohli naskakovat našim politickým konkurentům, zejména panu Kalouskovi," řekl iDNES.cz předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta.

Není podle něj možné, že by subalterní úředník Bátora a to, co si píše na svůj soukromý facebookový profil, mohli vyvolat to, že pět koaličních ministrů nebude chodit na vládu, zejména když se má schvalovat daňová reforma.

Ministři za TOP 09 opustili ve středu jednání vlády a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek to zdůvodnil tím, že nemohou sedět za jedním stolem s ministrem, který drží ochrannou ruku nad Bátorou.

Hledání smíru komplikuje Schwarzenbergova dovolená

Vzhledem k tomu, že ani páteční Dobešův krok TOP 09 nestačí, dál není jasné, zda bude moci vláda projednávat daňovou reformu.

Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg (9. dubna 2011)

Situaci podle VV komplikuje Schwarzenbergova dovolená. Podle Dobeše i Bárty je právě Schwarzenberg tím politikem, který za TOP 09 koalici stmeluje a usmiřuje. Když na jaře Dobešovi hrozilo odvolání z vlády, byl to Schwarzenberg, který se přimluvil za to, aby mohl dál ve vládě zůstat kvůli novým státním maturitám.

Naopak Kalouska Věci veřejné obviňují, že Bátora je pro něj jen záminka a ve skutečnosti jde o to, aby vláda hlasovala později o daňové reformě a nestihlo se zdanění hazardu od ledna 2012.

"To je totálně nelogický, až hloupý argument," odmítl Kalousek tvrzení předsedy VV Radka Johna, že právě o to fakticky jde.

Johnovu kritiku v pátek zopakoval Bárta. "Bátora je Kalouskův bílý psík s cílem nezdanit hazard v příštím roce," prohlásil. Přitom zdůraznil, že rozhodně nesouhlasí s Bátorovými názory na homosexuály.

Do Kalouska se v pátek opřel také šéf poslanců ODS Stanjura. "Snahu Miroslava Kalouska zabránit pronikání extremistických názorů do státní správy lze jen podpořit. Je škoda, že takto zásadově nevystupuje vždy. Byl to právě Miroslav Kalousek, který byl v roce 2006 připraven vytvořit vládu s Jiřím Paroubkem za podpory KSČM," uvedl Stanjura v oficiální tiskové zprávě.

Kalousek v roce 2006 poté, co menšinovou vládu ČSSD s lidovci odmítlo vedení křesťanských demokratů, rezignoval na post předsedy KDU-ČSL. Svůj krok při odchodu z čela lidové strany zdůvodnil tím, že šlo jen o taktický manévr, který by zabránil velké koalici ČSSD s ODS. Předem prý počítal s tím, že jeho strana menšinovou vládu odmítne, ale varianta velké koalice spadne pod stůl.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

ANO stále vládne české politické scéně. ODS se přiblížila k Pirátům

Únorový volební model Centra pro veřejné mínění. (22. února 2019)

Únorové volby do Sněmovny by podle Centra pro výzkum veřejného mínění vyhrálo ANO se zhruba třicetiprocentním ziskem...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Najdete na iDNES.cz