ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Miloslav JančíkMAFRA

Vzdělávání na dálku může prohlubovat nerovnosti, varuje odborný spolek

  • 56
Návrh na uzákonění povinného distančního vzdělávání, který schválila vláda, může vést podle České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání k prohlubování nerovností ve společnosti. Do novely by se podle odborného spolku měla doplnit ustanovení, která by zajistila podporu pro znevýhodněné žáky, například handicapované děti nebo děti z chudých či méně vzdělaných rodin.

„Aby všechny děti mohly plnit povinnou školní docházku i v době distančního vzdělávání, musí k tomu mít ze strany systému zajištěny adekvátní podmínky,“ stojí ve stanovisku České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV).

Vzdělávání v českých školách během epidemie

ČOSIV proto navrhuje doplnit novelu školského zákona o tři ustanovení, která by zajistila dětem potřebné technické vybavení, poskytování speciálních podpůrných opatření a poradenské služby i při distančním vzdělávání.

Konec biflování. Karanténa přiměla školy změnit pohled na vyučování

„Pokud uvedená ustanovení nebudou do připravované novely školského zákona zapracována, hrozí další prohlubování nerovností, které jsou v České republice ožehavým problémem,“ uvedla ČOSIV. 

Připomněla zároveň, že snižování nerovností má být jedním z hlavních cílů Strategie vzdělávací politiky do roku 2030, kterou nyní ministerstvo připravuje.

Kvůli uzavření škol v důsledku epidemie koronaviru se děti velkou část druhého pololetí uplynulého školního roku učily z domova. Účast na výuce byla dobrovolná. Podle průzkumu České školní inspekce se výuky na dálku v první polovině dubna neúčastnilo asi 10 000 dětí. Základní školy měly zhruba 953 000 žáků a střední školy 424 000.

Karanténa měla na psychiku dětí vliv. Školy by na to neměly zapomínat

Žáci, kteří jsou znevýhodněni kvůli svému postižení nebo socioekonomickému postavení své rodiny, či děti mimořádně nadané mají podle zákona nárok na speciální vzdělávací podporu.

V době uzavření škol na jaře byla tato podpora většinou na rodinách. Problém byl i s fungováním školských poraden, které měly v době nouzového stavu omezený režim.

Ministr školství Robert Plaga v červenci deklaroval, že školy se v září otevřou v běžném režimu, jen s přísnějšími hygienickými opatřeními. V případě výskytu nákazy by se podle něj neměly uzavírat celé školy, ale spíš jen jednotlivé třídy. 

Na vybavení pro případné vzdělávání na dálku chce ministr školám poslat v říjnu peníze podle počtu učitelů, 20 000 korun na jednoho. Z potřebné částky 1,28 miliardy korun už 300 milionů schválila Sněmovna, o dalších 985 milionů chce dnes Plaga pořádat vládu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video