Jako kandidáta na primátora si vás vytipovala strana, která je sice celostátně podle průzkumů nejsilnější, ale v Praze to taková sláva není. Jak to chcete změnit?
Chci to změnit tak, že budeme dlouhodobě důvěryhodně prosazovat naši politiku, naše hodnoty, což jsou svoboda, spravedlnost, solidarita. Zaměříme se více na mladé lidi, chceme důvěryhodněji prosazovat ekologická témata a zejména v Praze musíme oslovit kultivovanou část střední třídy, která v západní Evropě velmi často podporuje sociálnědemokratické strany, a inteligenci. To jsou skupiny, které se nám zatím příliš v Praze oslovovat nedařilo.
V Praze byla dlouho pro voliče nejatraktivnější ODS, teď sílí TOP 09, jak chcete lidi v hlavním městě přesvědčit, aby se přeorientovali na levici?
Nejde o výměnu jednoho politika nebo několika politiků, ale o dlouhodobé důvěryhodné prosazování našich hodnot. Samozřejmě, že i lidé, kteří je prosazují, musí působit tak, že jim lidé budou věřit, že to myslí upřímně a vážně. Jestli je tu silná ODS nebo TOP 09, to není z mého pohledu žádná změna. Podstatné je, že při rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů tu vedle tří stran vládní koalice je tu ČSSD jako jediná vážná alternativa k bezohlednosti stran vládní koalice.
Vy jste ale přece také byli v koalici s ODS v hlavním městě právě v době, kdy se utvářela špatná pověst pražského magistrátu. Proč by zrovna vám měli lidé věřit, že přinesete nějakou pozitivní změnu?
ODS měla teď v Praze absolutní většinu, klíčové věci prosazovala sama svou většinou, my jsme ji kritizovali - třeba za kauzu Opencard. A proč by nám lidé měli uvěřit? To je otázka, jak lidé uvěří jednotlivým politikům a já osobně jsem se vždy choval v souladu s tím, co jsem říkal. Tak třeba i já bych mohl být pro voliče určitou zárukou.
Naší prioritou je ochrana zeleně před developery, tvrdí Dienstbier
Už dříve jste řekl, že by se vám na magistrátu zamlouvala koalice se zelenými nebo s TOP 09. Z vašeho pohledu není možná koalice s ODS nebo s Věcmi veřejnými?
Bavíme-li se o koalici v Praze, záležet bude pochopitelně na výsledku voleb. Jednání bude mít dvě roviny - programovou a o důvěryhodnosti nového uspořádání. Budeme trvat na některých našich prioritách jako je ochrana zeleně před zájmy developerů, na kvalitní veřejné dopravě, kterou pro zlepšení života v Praze považujeme za zásadní, tak abychom lidi motivovali, aby více využívali veřejnou dopravu...
Jak byste k tomu chtěli lidi přesvědčit, třeba levnějším jízdným?
V každém případě nezdražováním dlouhodobého jízdného. Pokud chceme lidi přesvědčit, zvyšování ceny by nebylo efektivní. Ale také chceme zabránit nesmyslným čtyřmiliardovým projektům jako je zavádění turniketů v metru... Ještě bych zmínil jedno pro nás klíčové téma, to je sociální oblast a bydlení. Náklady na bydlení u některých lidí, zejména u seniorů dosahují už výše jejich příjmu a na nic jiného jim peníze nezbývají. Je naprosto nezbytné, aby město nastavilo pravidla pro sociální bydlení, nezvyšovalo nájem ve svých bytech a budeme trvat na výstavbě malometrážních, sociálních bytů.
A pokud jde o jednání o personáliích - s kým je dohoda možná a s kým ne?
Dohoda, abychom k ní vůbec mohli přizpůsobit, musí mít rozměr důvěryhodnosti. Je pro mě nepředstavitelné, abychom uzavřeli jakoukoli koalici s lidmi, kteří dnes v Praze vládnou a kteří mají podíl na vytvoření korupčního, řekl bych až mafiánského prostředí v Praze.
ODS nominovala na primátora lékaře Bohuslava Svobodu, Věci veřejné Markétu Reedovou, TOP 09 Zdeňka Tůmu. Ani jeden z nich teď v Praze nevládne. S těmito lidmi byste spolupracovat mohl?
Žádnou stranu netvoří jenom lídr, záleží i na dalších lidech. Když se podíváte na kandidátky ODS, na prvních, druhých i třetích pozicích najdete lidi jako je pan Klega, Blažek, Kousalíková... Vylučuji koalici s těmito lidmi. To, že zařadili na poslední chvíli na kandidátky tři nezávislé a jednoho vybrali jako kandidáta na primátora, to samozřejmě není žádná změna. A u Věcí veřejných by musela být garance, že nebudou mít vliv lidé z ABL, musí být jasná a transparentní pravidla fungování radnice.
Jste připraven i na to, že můžete být "jen" opoziční zastupitel?
Samozřejmě, když kandidujete, musíte počítat i s tím, že skončíte v opozičních lavicích. Ani to není role nijak nedůstojná.
Oba kandidáti na předsedu ČSSD představují pozitivní změnu
Mluví se o vás jako o jednom z lidí, kteří představují nastupující generaci v ČSSD. Budete chtít na sjezdu kandidovat na nějaké místo do vedení strany?
To je předčasná otázka. Veškerou energii směřuji teď k volbám a hned po nich začne ČSSD řešit, kam by měla strana směřovat a kteří lidé by ji měli vést. Profesor Bělohradský na naší programové konferenci hezky řekl, že sociální demokracie by měla být méně stranou a více hnutím. Pokusit se integrovat proudy od radikální levice přes ekologické orientované lidi, sociální liberály i sociálně orientované křesťany.
Komu by se to dařilo lépe - Bohuslavu Sobotkovi či Michalu Haškovi?
Oba dva představují pozitivní změnu proti minulosti. Bude záležet na tom, s jakými vizemi budou schopni přijít.