Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dezinformátor Čermák místo nástupu do vězení žádá odklad. Jenže chybně

  12:41
Odsouzený dezinformátor Tomáš Čermák podal k Vrchnímu soudu v Praze žádost o odklad výkonu trestu a žalobu pro zmatečnost, kde odmítá trest. Žádat v Praze je ale chyba. Jak zjistila redakce iDNES.cz u mluvčí soudu, správně měl dokument zaslat do Plzně a podání žádosti nemění nic na tom, že musí do vězení nastoupit a odpykat si 5,5 roku za podporu a propagaci terorismu. To však neudělal a pátrá po něm policie.
Patrik Tušl (vpravo) a Tomáš Čermák (vlevo), kteří jsou stíháni pro přečiny...

Patrik Tušl (vpravo) a Tomáš Čermák (vlevo), kteří jsou stíháni pro přečiny hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob (26. října 2022) | foto: ČTK

Policie po Tomáši Čermákovi vyhlásila pátrání v úterý večer. V popisu však zdůraznila, že není ozbrojený ani nebezpečný. Za nenastoupení do výkonu trestu mu však hrozí další dva roky ve vězení.

Mezitím jeho příznivci, tedy Pavel Zítko a odsouzená dezinformátorka Jana Peterková na sociálních sítích informovali, že prostřednictví svého zmocněnce Čermák podal žalobu na Vrchní soud v Praze kvůli zmatečnosti a součástí žaloby má být i žádost o odložení nástupu do vězení.

Žádost o mimořádný opravný prostředek

„Tomáš Čermák cestoval republikou, tak jsme spolu poklábosili. Den potom vydala Jana Peterková stanovisko zmocněnce, který za Tomáše podal na Vrchní soud - tam, kde je soudce Lněnička (předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička pozn. red.), zcela zpolitizovaný proces...,“ prohlašuje Zítko ve videu, které zveřejnil v úterý večer na Facebooku.

V něm také říká, že za Čermáka podal zmocněnec žádost o mimořádný opravný prostředek. „Tzv. žalobu pro zmatečnost. Včera (v pondělí, pozn. red.) byla žaloba doručena, která je spojena s oficiální žádostí o odklad výkonu rozhodnutí, tedy s odkladem nástupu trestu až do rozhodnutí soudu. Jana Peterková psala, že doufá, že rozhodnou v Tomášův prospěch,“ míní dále Zítko ve videu.

Policie pátrá po Tomáši Čermákovi. | foto: Policie ČR

Peterková v pondělí na Facebooku zveřejnila snímky dokumentu s názvem Žaloba pro zmatečnost, kde Čermák mimo jiné žaluje Vrchní soud v Praze, kterému je také podle fotografie adresovaný. Součástí žaloby je rovněž příloha s názvem Žádost o odklad výkonu trestu.

Odsouzený se musí řídit rozhodnutím

„Žádám soud, aby do rozhodnutí o žalobě pro zmatečnost, neboť je velmi pravděpodobné, že jí bude z důvodu z důvodu závažného procesního pochybení Vrchního soudu v Praze vyhověno, nařídil Krajský soud v Plzni odklad vykonavatelnosti napadeného rozhodnutí o věci a nařídil odklad výkonu trestu obžalovanému do rozhodnutí soudu o obžalobě pro zmatečnost, neboť se dle § 235 g se povolením obnovy řízení odkládá vykonavatelnost napadeného rozhodnutí,“ stojí v příloze žaloby.

Žaloba na Vrchní soud v Praze. | foto: Facebook Jana Peterková

Žádost o odklad výkonu trestu. | foto: Facebook Jana Peterková

Redakce iDNES.cz oslovila i Vrchní soud v Praze. Mluvčí soudu Kateřina Kolářová zdůraznila, že pokud jde o odklad výkonu trestu, je nutné žádost podat Krajského soudu v Plzni, který o Čermákovi rozhodoval jako první.

„Výkon o rozhodnutí řeší vždycky soud prvního stupně, nikdy to neřeší odvolací soud,“ uvedla dále mluvčí soudu s tím, že i po podání žádosti musí Čermák do vězení nastoupit. „Má nástup do výkonu trestu, který mu nařídil Krajský soud v Plzni, tím se pan odsouzený musí řídit, pokud by nebylo rozhodnuto jinak,“ doplnila Kolářová.

Dezinformátora Čermáka hledá policie, nenastoupil do vězení

Současně pro iDNES.cz potvrdila, že žádost o odklad přišla jako příloha společně s žalobou. „Stále platí, že o tom rozhoduje Krajský soud v Plzni,“ zdůraznila.

Poté doplnila informace ke zmiňované žalobě. „Byla jsem za panem předsedou senátu Lněničkou v dané věci. Můžeme potvrdit, že nám bylo doručeno podání s názvem - Žaloba pro zmatečnost. Avšak podání nemá náležitosti dle trestního řádu, jelikož žaloba pro zmatečnost je věcí civilního práva nikoliv trestního řízení. Takže s ní nebude dle trestního řádu nijak nakládáno,“ doplnila pro iDNES.cz k žalobě mluvčí soudu Kolářová.

Loni měl právě Čermák na sociálních sítích nabádat své sledující, aby za použití všech prostředků, včetně násilí, zabránili přijetí novely pandemického zákona.

„Odvolání obžalovaného se zamítá. Pro soud je závazná definice, která je obsažena v zákoníku. Máme za to, že právní kvalifikace je naprosto správná,“ zdůvodnil tehdy zamítnutí odvolání předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Ten v minulosti také připomněl, že dostal trest v nižší sazbě, proto není nepřiměřený. Příznivci ihned začali na soudce křičet, že jsou „prasata a fašisté“. Někteří z nich i na senát pískali. Nadávali dále na chodbě, ale téměř ihned odešli z budovy.

Hrozilo mu až 15 let

Čermákovi hrozilo až patnáct let vězení, odvolací senát mu potvrdil trest ve výši 5,5 roku ve věznici s ostrahou. Také mu propadne telefon, kterým video natočil. Dostal také zákaz řízení všech motorových vozidel na dobu 30 měsíců.

„Vyzýval své příznivce, aby se podíleli na převzetí politické moci v ČR, a vymanili se tak z mezinárodních struktur a organizací EU a NATO, přičemž uváděl, že hlavním cílem násilných aktivit jsou členové parlamentu a vlády,“ popsal v březnu státní zástupce Bílý.

Tomáš Čermák čelí spolu s Patrikem Tušlem a Zdeňkem Masárem obžalobě kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory. (25. ledna 2023)

Sám Čermák se u březnového soudu omluvil a prohlásil, že je rád, že se výzvy nikdo nechytil. Podle něj agresivní výrazy nemyslel vážně, ale jako nadsázku.

Čermák dostal 5,5 roku za podporu terorismu. Prasata a fašisté, křičeli na soudce

„Chtěli jsme lidem ukázat věci, které jsou ohledně covidu špatně. Používali jsme expresivní výrazy, abychom měli popularitu. Tím jsme na sebe upoutali větší pozornost. Když věci říkáte slušně, lidi to moc nezajímá. Naopak když je to agresivní, je o to mnohem větší zájem,“ vysvětlil u březnového soudu Čermák.

Čermák již trestaný je. Loni za hanobení národa a podněcování k nenávisti dostal od pražského Krajského soudu desetiměsíční podmínku. Spolu s Patrikem Tušlem vyzýval k odporu proti přijímání uprchlíků z Ukrajiny.

Autor:
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na iDNES.cz nebo Lidovky.cz, ale čerpat mohou i řadu výhod. Nyní můžete vyhrát například tři nové...

15. července 2024

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora Krejčíková po protrápené jarní části sezony dobyla Londýn, italskou oponentku Jasmine Paoliniovou ve finále...

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Ukrajina statečně vzdoruje agresorovi, uvítal Fiala vládu napadené země

Na společné jednání s českou vládou přijeli do Prahy členové vlády Ukrajiny. „Ukrajina statečně vzdoruje agresorovi,“ uvítal Fiala vládu napadené země. Výslovně řekl, že Česká republika podporuje jak...

16. července 2024  5:50,  aktualizováno  11:40

Europoslanci volí předsedkyni. Ve čtvrtek rozhodnou o šéfce Evropské komise

Přímý přenos

Volba nové předsedkyně europarlamentu, čtrnácti místopředsedů a především rozhodnutí o šéfovi či šéfce Evropské komise. To vše tento týden čeká evropské poslance ve francouzském Štrasburku. Prvního...

16. července 2024  8:53,  aktualizováno  11:25

Pražské letiště mzdy zvýší napřesrok. Zatím nabídlo desetitisícovou odměnu

Stávková pohotovost na pražském letišti po úterním jednání nekončí. Vedení se s odbory dohodlo, že mzdové a další požadavky zaměstnanců bude řešit v září při vyjednávání podmínek pro rok 2025. V...

16. července 2024  11:24

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...