Patrik Tušl (vpravo) a Tomáš Čermák (vlevo), kteří jsou stíháni pro přečiny...

Patrik Tušl (vpravo) a Tomáš Čermák (vlevo), kteří jsou stíháni pro přečiny hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob (26. října 2022) | foto: ČTK

Dezinformátor Čermák místo nástupu do vězení žádá odklad. Jenže chybně

  • 89
Odsouzený dezinformátor Tomáš Čermák podal k Vrchnímu soudu v Praze žádost o odklad výkonu trestu a žalobu pro zmatečnost, kde odmítá trest. Žádat v Praze je ale chyba. Jak zjistila redakce iDNES.cz u mluvčí soudu, správně měl dokument zaslat do Plzně a podání žádosti nemění nic na tom, že musí do vězení nastoupit a odpykat si 5,5 roku za podporu a propagaci terorismu. To však neudělal a pátrá po něm policie.

Policie po Tomáši Čermákovi vyhlásila pátrání v úterý večer. V popisu však zdůraznila, že není ozbrojený ani nebezpečný. Za nenastoupení do výkonu trestu mu však hrozí další dva roky ve vězení.

Mezitím jeho příznivci, tedy Pavel Zítko a odsouzená dezinformátorka Jana Peterková na sociálních sítích informovali, že prostřednictví svého zmocněnce Čermák podal žalobu na Vrchní soud v Praze kvůli zmatečnosti a součástí žaloby má být i žádost o odložení nástupu do vězení.

Žádost o mimořádný opravný prostředek

„Tomáš Čermák cestoval republikou, tak jsme spolu poklábosili. Den potom vydala Jana Peterková stanovisko zmocněnce, který za Tomáše podal na Vrchní soud - tam, kde je soudce Lněnička (předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička pozn. red.), zcela zpolitizovaný proces...,“ prohlašuje Zítko ve videu, které zveřejnil v úterý večer na Facebooku.

V něm také říká, že za Čermáka podal zmocněnec žádost o mimořádný opravný prostředek. „Tzv. žalobu pro zmatečnost. Včera (v pondělí, pozn. red.) byla žaloba doručena, která je spojena s oficiální žádostí o odklad výkonu rozhodnutí, tedy s odkladem nástupu trestu až do rozhodnutí soudu. Jana Peterková psala, že doufá, že rozhodnou v Tomášův prospěch,“ míní dále Zítko ve videu.

Policie pátrá po Tomáši Čermákovi. | foto: Policie ČR

Peterková v pondělí na Facebooku zveřejnila snímky dokumentu s názvem Žaloba pro zmatečnost, kde Čermák mimo jiné žaluje Vrchní soud v Praze, kterému je také podle fotografie adresovaný. Součástí žaloby je rovněž příloha s názvem Žádost o odklad výkonu trestu.

Odsouzený se musí řídit rozhodnutím

„Žádám soud, aby do rozhodnutí o žalobě pro zmatečnost, neboť je velmi pravděpodobné, že jí bude z důvodu z důvodu závažného procesního pochybení Vrchního soudu v Praze vyhověno, nařídil Krajský soud v Plzni odklad vykonavatelnosti napadeného rozhodnutí o věci a nařídil odklad výkonu trestu obžalovanému do rozhodnutí soudu o obžalobě pro zmatečnost, neboť se dle § 235 g se povolením obnovy řízení odkládá vykonavatelnost napadeného rozhodnutí,“ stojí v příloze žaloby.

Žaloba na Vrchní soud v Praze. | foto: Facebook Jana Peterková

Žádost o odklad výkonu trestu. | foto: Facebook Jana Peterková

Redakce iDNES.cz oslovila i Vrchní soud v Praze. Mluvčí soudu Kateřina Kolářová zdůraznila, že pokud jde o odklad výkonu trestu, je nutné žádost podat Krajského soudu v Plzni, který o Čermákovi rozhodoval jako první.

„Výkon o rozhodnutí řeší vždycky soud prvního stupně, nikdy to neřeší odvolací soud,“ uvedla dále mluvčí soudu s tím, že i po podání žádosti musí Čermák do vězení nastoupit. „Má nástup do výkonu trestu, který mu nařídil Krajský soud v Plzni, tím se pan odsouzený musí řídit, pokud by nebylo rozhodnuto jinak,“ doplnila Kolářová.

Dezinformátora Čermáka hledá policie, nenastoupil do vězení

Současně pro iDNES.cz potvrdila, že žádost o odklad přišla jako příloha společně s žalobou. „Stále platí, že o tom rozhoduje Krajský soud v Plzni,“ zdůraznila.

Poté doplnila informace ke zmiňované žalobě. „Byla jsem za panem předsedou senátu Lněničkou v dané věci. Můžeme potvrdit, že nám bylo doručeno podání s názvem - Žaloba pro zmatečnost. Avšak podání nemá náležitosti dle trestního řádu, jelikož žaloba pro zmatečnost je věcí civilního práva nikoliv trestního řízení. Takže s ní nebude dle trestního řádu nijak nakládáno,“ doplnila pro iDNES.cz k žalobě mluvčí soudu Kolářová.

Loni měl právě Čermák na sociálních sítích nabádat své sledující, aby za použití všech prostředků, včetně násilí, zabránili přijetí novely pandemického zákona.

„Odvolání obžalovaného se zamítá. Pro soud je závazná definice, která je obsažena v zákoníku. Máme za to, že právní kvalifikace je naprosto správná,“ zdůvodnil tehdy zamítnutí odvolání předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Ten v minulosti také připomněl, že dostal trest v nižší sazbě, proto není nepřiměřený. Příznivci ihned začali na soudce křičet, že jsou „prasata a fašisté“. Někteří z nich i na senát pískali. Nadávali dále na chodbě, ale téměř ihned odešli z budovy.

Hrozilo mu až 15 let

Čermákovi hrozilo až patnáct let vězení, odvolací senát mu potvrdil trest ve výši 5,5 roku ve věznici s ostrahou. Také mu propadne telefon, kterým video natočil. Dostal také zákaz řízení všech motorových vozidel na dobu 30 měsíců.

„Vyzýval své příznivce, aby se podíleli na převzetí politické moci v ČR, a vymanili se tak z mezinárodních struktur a organizací EU a NATO, přičemž uváděl, že hlavním cílem násilných aktivit jsou členové parlamentu a vlády,“ popsal v březnu státní zástupce Bílý.

Tomáš Čermák čelí spolu s Patrikem Tušlem a Zdeňkem Masárem obžalobě kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory. (25. ledna 2023)

Sám Čermák se u březnového soudu omluvil a prohlásil, že je rád, že se výzvy nikdo nechytil. Podle něj agresivní výrazy nemyslel vážně, ale jako nadsázku.

Čermák dostal 5,5 roku za podporu terorismu. Prasata a fašisté, křičeli na soudce

„Chtěli jsme lidem ukázat věci, které jsou ohledně covidu špatně. Používali jsme expresivní výrazy, abychom měli popularitu. Tím jsme na sebe upoutali větší pozornost. Když věci říkáte slušně, lidi to moc nezajímá. Naopak když je to agresivní, je o to mnohem větší zájem,“ vysvětlil u březnového soudu Čermák.

Čermák již trestaný je. Loni za hanobení národa a podněcování k nenávisti dostal od pražského Krajského soudu desetiměsíční podmínku. Spolu s Patrikem Tušlem vyzýval k odporu proti přijímání uprchlíků z Ukrajiny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video