Detektiv Krollu: Ztracená část Čunkova spisu naše závěry nezmění

  12:15aktualizováno  15:25
Chybějící stovky stránek spisu Jiřího Čunka neovlivní závěr auditu firmy Kroll. Tvrdí to její vyšetřovatel Tommy Helsby. O obsahu zbylých dokumentů má totiž jasnou představu a zveřejněný závěr by se podle něj dalším vyšetřováním nezměnil.

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek | foto: Jan KarásekMF DNES

Vyšetřování financí Jiřího Čunka, které zaplatil a tento týden zveřejnil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, vyznívá pro Čunka kladně. Přesto poukazuje na některé nesrovnalosti v jeho financích.

Pochybám přidala také Schwarzenbergova zpráva, že ve spisu chybělo sedm set stran, a je tak nutné ve vyšetřování pokračovat.- více zde Vyšetřování kauzy Čunek pokračuje, audit není dokončený

Opačného názoru je vyšetřovatel Tommy Helsby, který na Čunkově kauze pracoval. "Vždy existuje možnost, že bychom tam našli něco, co by závěr změnilo. My ale víme, o jaké dokumenty se jedná," řekl v rozhovoru ČT. Podle jeho informací má celý spis asi čtyři tisíce listů.

Detektiv: Čunek byl mediálně nešikovný
Uvedl, že celkem dobře ví, co je obsahem chybějící složek. "Překvapilo by nás, kdyby těch sedm set stran obsahovalo něco, co by změnilo závěry auditu. Spíš by to případ ještě víc vyjasnilo a našli bychom hlubší porozumění," sdělil bývalý novinář, který se práci detektiva věnuje už sedmadvacet let.

Několikrát připomněl, že zadáním ministra Schwarzenberga bylo najít známky nezákonného jednání. "Na základě našeho zkoumání se nenašla žádná indikace trestného chování," vysvětlil detektiv.

Existuje podle něj řada věcí, kterých se Čunek dopustil, a jeho pozice je tím horší. Vyšetřovatel narážel na jeho vysvětlování správy svých peněz v minulosti. "Byl spíš nešikovný. Neměl dostatečnou zkušenost s tím, jak se hájit před médii."

. kalousek hrozí soudem

Nelíbí se mu tvrzení agentury Kroll, že u něj byl Čunek kdysi lobbovat

Helsby také zpochybňoval důvěryhodnost výpovědi jednoho z klíčových svědků, Čunkovy bývalé sekretářky Marcely Urbanové. Doslova uvedl, že by u soudu neuspěla. "Existuje celá řada otázek ohledně verze její výpovědi."

Narazil také na práci českých vyšetřovatelů. Ve srovnání s praxí ve Velké Británii podle něj vzbuzuje podezření situace, kdy úřady získají záznamy o bankovních akcích ještě před oficiálním zahájením vyšetřování. "Jde o otázku přípustnosti důkazů," dodal.

Materiál ke zlepšení práce české justice
S ministrem Schwarzenbergem prý hovořil i o možnosti vypracovat doporučení, jak práci policie a státních zástupců při vyšetřování korupce v Česku zlepšit. Podobný materiál by však podle něj měl případně zaplatit český stát, uvedla ČTK.

"Hlavní důvod, proč jsme byli najati, vlastně je, že v ČR je pocit nedostatečné důvěryhodnosti procesu vyšetřování. Lidé prostě nevěřili výsledku a zmiňovali politický vliv. Polovina země si myslela, že politický vliv stojí za zahájením vyšetřování, druhá, že politický vliv je za jeho ukončením," podotkl vyšetřovatel.

. ČUNKŮV AUDIT V ČEŠTINĚ ČTĚTE ZDE

Zdůraznil, že při vyšetřování konkrétní Čunkovy kauzy jeho lidé nemluvili s policisty ani se státními zástupci. "Jakékoliv naše závěry o práci policie jsou proto velmi, velmi, velmi předběžné."

"Je otázka, jaké poučení si z této kauzy odnést a jak zlepšit systém, aby - když se objeví tento typ případu - si na jeho konci mohli lidé říct: Ano, toto je odpověď," doplnil.

Bude to chtít spolupráci českých úřadů
Podle Helsbyho by Česku prospělo, kdyby v něm vznikl systém, který by umožnil vést vyšetřování politické korupce nezávisle a důvěryhodně. "To je složité a řeší to mnohé státy po celém světě," poznamenal.

"Myslím, že to by pro nás byl zcela nový projekt, a je otázka, zda je to něco, co by měl pan Schwarzenberg platit z vlastní kapsy. I když je to bohatý člověk."

Pokud by se prý Kroll do vypracování podobné analýzy pustil, potřeboval by spolupráci českých úřadů. "A ty by z toho nakonec měly největší užitek. Myslím si, že ten, kdo by měl z naší práce užitek, by za ni měl i zaplatit," dodal detektiv.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Tajná mapa hub: rostou a bude to lepší. Sledujte, kde pršelo, radí mykologové

Pokud houbaříte, hřiby či křemenáče určitě milujete. Ale vyznáte se v nich?

Rostou? Pro národ houbařů klíčová otázka. Odpověď zní ano. Zatím však stále ještě dost nahodile. Někde lidé tahají z...

Policisté jako terč. Přes tři tisíce napadených za pět let, vede Opava

ilustrační snímek

Cílem fyzických útoků se stávají během zásahů i policisté. Za posledních pět let jich čelilo napadení celkem 3 180. V...

Kauza H-System pokračuje. Premiér Babiš chce situaci řešit změnou zákona

Richard Stadler dal za domek od H-Systemu více než milion, po krachu firmy však...

Kvůli okradeným klientům zkrachovalého H-Systemu se nejspíš bude měnit zákon. Ten současný, který má odškodňovat oběti...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz