Odměny pro Čunka byly za to, že lobboval kvůli lesům

  0:02aktualizováno  0:02
Bývalý šéf Zbrojovky Vsetín Karel Dančák přiznal auditorům Krollu, že Jiří Čunek si v devadesátých letech vylepšoval svůj rozpočet cestami do Prahy, kde lobboval mezi lidovci za zájmy Zbrojovky Vsetín. A dostával za to velmi štědré cestovní náhrady. Dančák ale odmítl říci, jak vysoká byla Čunkova odměna za jeho "speciální služby" pro zbrojovku, na které upozornila firma Kroll.

Jiří Čunek | foto: David Neff

Řekl jste auditorům z firmy Kroll, že pan Čunek pomáhal Zbrojovce Vsetín lobbovat na ministerstvu obrany nejméně v případě jednoho velkého armádního kontraktu, šlo o kanon Plamen pro bitevník L159. Jak ten lobbing vypadal a co přesně pan Čunek zařídil?
Potvrdil jsem, že Jiří Čunek jednání o vyzbrojení letadel L159 absolvoval. Hlavním cílem jednání bylo zjistit, kdy a zda se vůbec bude tato zakázka někdy v budoucnu realizovat a zda má smysl investovat do výzkumu a vývoje. V několika předchozích případech jsme investovali do jiných zakázek a nakonec armáda nic neodebrala. Pokud si dobře vzpomínám, tak i u vyzbrojení letadel L159 se stejně termíny i objem zakázky výrazně lišily od toho, co nám bylo v té době sděleno.

Dostával pan Čunek za lobbistickou práci pro Zbrojovku Vsetín odměny? A v jaké výši?
Za jednání o vyzbrojení letadel L159 žádnou odměnu nedostal. Odměny se týkaly především splněných úkolů v oblasti bezpečnosti práce a jednání ohledně lesů na území Slovenské republiky.

Kroll se od vás dozvěděl, že dostával velkorysé náhrady za cestovné. Pamatujete si, o jak velkou částku šlo? A nemohly být do ní ukryty i odměny za lobbing, které by musel pan Čunek zdanit?
Generálním ředitelem Zbrojovky Vsetín jsem byl do ledna 1995, nejsem schopen se vyjádřit k období po lednu 1995. Měl jsem přehled pouze o těch služebních cestách, na které jsem ho sám vysílal. Mimo to absolvoval i další služební cesty, na které ho vysílali jiní vedoucí. Jiří Čunek byl navíc členem představenstva v Zevetě Bojkovice. Nevím, jaký příjem měl ze všech výše uvedených aktivit a ani firmě Kroll jsem se k přesné, ani přibližné finanční částce vůbec nevyjadřoval. Firmě Kroll jsem ale sdělil, jaký byl mechanismus proplácení cestovních náhrad i odměn a kde by měly být archivovány účetní doklady, ze kterých se dá dohledat částka vztahující se ke Zbrojovce Vsetín, a.s. Náhrady za uskutečněné služební cesty byly přesně podle účetních předpisů v té době platných. Odhaduji, že jedna cesta do Prahy a zpět vlastním automobilem mohla činit v náhradách asi 2 až 3 tisíce korun. V té době to byly slušné peníze, přibližně čtvrtina měsíčního platu. V cestovních náhradách žádné odměny nebyly.

Odvolával se někdy pan Čunek na to, že něco v Praze na ministerstvu dokázal zařídit něco pro Zbrojovku přes Miroslava Kalouska nebo někoho jiného z KDU-ČSL?
Nevím o něčem podobném.

Čunek pracoval ve firmě jako bezpečnostní technik a později jako hlavní bezpečnostní manažer. Patřil lobbing oficiálně do náplně jeho práce?
Pokud by někdo z vrcholových řídících pracovníků argumentoval, že něco nemá v popisu práce, tak by velmi pravděpodobně přestal být okamžitě vrcholovým řídícím pracovníkem. Takže tito lidé dělali to, co bylo potřeba v danou chvíli udělat. V každém případě měli v náplni práce plnit pokyny nadřízeného a iniciativně napomáhat řešení problémů firmy. Neustále používáte slovo "Lobbing". Toto slovo jsem ani jednou ve vyjádření pro firmu Kroll nepoužil.

Považujete za standardní, aby byly stranické kontakty vašeho bývalého zaměstnance použity pro získání velkého armádního kontraktu, na který byla vypsána veřejná soutěž?
Jiří Čunek neměl na získání zakázky vliv. Jeho úkolem bylo zjistit, zda vůbec a kdy se bude tato zakázka realizovat.

Angažoval se Čunek kromě zakázky pro bitevník lobbisticky ještě v nějaké další záležitosti, která zajímala Zbrojovku Vsetín?
Zakázka pro bitevníky byla zcela okrajová, drtivá většina cest, na které jsem ho vysílal se týkala projednání zrušení odvodu ze zisku ve výši 107 procent Zbrojovky Vsetín za rok 1990 a především faktu, že Slovenská republika usilovala o získání 2 500 hektarů lesů, které byly součástí majetkového vkladu,kterým byla Zbrojovka Vsetín založena.

Tak, jak znáte minulé pracovní působení Jiřího Čunka, je to typ člověka, jaký by měl být vicepremiérem české vlády?
Nejsem členem žádného fan klubu Jiřího Čunka, k volbám chodím, ale politiku považuji za jeden z nejodpudivějších způsobů obživy. Myslím si, že humbuk kolem Čunka má překrýt například to, jak jeden bývalý předseda vlády přišel k 80 milionům korun, jak si blízký spolupracovník jiného předsedy vlády řekl o pět na stole v českých a byl přitom nahrán televizí a další skvělé ukázky české politické kultury. Je úžasné, jak tyto, a spousta dalších kauz, "krásně a rychle" zapadly a neustále a dva roky jsou nám dodávány informace o půl milionu, které měl dostat Čunek a audit prokázal, že je dostat nemohl, protože je HB Real vložil na nějaký úplně jiný účet.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Mezi Prahou a Olomoucí srazil vlak člověka, provoz je obnovený

Ilustrační snímek

Vlak jedoucí z Prahy do Havířova srazil odpoledne člověka u Štěpánova na Olomoucku. Tragédie zastavila v místě nehody...

Schillerová navrhla přidat státním zaměstnancům 2 procenta, víc učitelům

Ministryně financí Alena Schillerová oznamuje na tiskové konferenci hospodaření...

Ministryně financí Alena Schillerová představila odborům představu vlády o zvýšení platů zaměstnanců placených z...

Dostala doživotí, od soudu odcházela s úsměvem. Krutý výslech ji nezlomil

Politická vězenkyně a dlouholetá funkcionářka Svazu junáků - skautů ČR Dagmar...

Obětovala se pro ostatní. Před sedmdesáti lety, v polovině května 1949, se měl uskutečnit třetí pokus o...

Najdete na iDNES.cz