Čunek žádal o dávky, i když měl slušné příjmy z cestovních náhrad

  8:23aktualizováno  8:23
Nad sociálními dávkami, které v devadesátých letech pobíral šéf lidovců Jiří Čunek, je opět otazník. Řekl si o ně, i když měl slušné příjmy, o nichž dosud nevěděla ani policie. Na ty si přišel z cestovních náhrad, když jezdil do Prahy lobbovat za zájmy Zbrojovky Vsetín.

Jiří Čunek bral zároveň cestovní náhrady i sociální podporu. Kritizoval ho za to i jeho stranický kolega Miroslav Kalousek. | foto: René VolfíkČTK

Na štědré cestovní náhrady upozornila společnost Kroll, která na zakázku ministra Karla Schwarzenberga kontrolovala Čunkovy peníze.

V době, kdy pobíral dávky, měl podle zákona o státní sociální podpoře výši náhrad za "cesťáky" uvést. Pokud by to udělal, musela by policie o těchto příjmech vědět. A hlavně - je velmi sporné, zda by měl na dávky nárok.

"Podle zákona o státní sociální podpoře se do příjmů náhrady za používání vozidla pro služební účely neuvádějí, ale vždy to tak nebylo," řekla MF DNES dávková specialistka městské části Praha 4 Jana Havelková. Lidé, kteří dávky chtěli, museli tento příjem uvádět do žádosti až do září 2001.

Na změnu pravidel pro žádost o dávky při používání vlastního automobilu na služebních cestách narazila MF DNES při ověřování informací v Čunkově auditu. A potvrdili ji i úředníci ministerstva práce a sociálních věcí.

Firma Kroll našla Čunkovy příjmy, o nichž policie nevěděla. Čunek MF DNES řekl, o co jde, ještě než byl zveřejněn kompletní audit jeho financí. "Najezdil jsem od roku 1990 do roku 1998 určitě stovky tisíc kilometrů, kde jsem čerpal cestovní náhrady," řekl Čunek.

A podle zprávy Krollu Karel Dančák, bývalý šéf Zbrojovky Vsetín, uvedl, že Čunkovi byly velkoryse propláceny jeho cestovní výlohy. "Odhaduji, že jedna cesta vlastním automobilem mohla činit v náhradách asi dva až tři tisíce korun. V té době to byly slušné peníze, přibližně čtvrtina měsíčního platu," řekl MF DNES Dančák k Čunkovým cestám do Prahy, kam jezdil lobbovat za Zbrojovku Vsetín.

Pro majetné kázal vodu, sám pil dávky z vinné číše
Policie dávky prověřovala, ale kvůli milionům na účtech. Sociálními dávkami, které Čunek v devadesátých letech pobíral, se už jednou policie zabývala a letos v lednu byl případ odložen. Neprokázalo se, že Čunek zamlčel příjmy důležité pro přiznání sociální podpory.

Jenže v té době se policisté i státní zástupci zabývali něčím jiným. Řešili, zda mohl Čunek brát dávky, když ukládal miliony do bank. To však podle zákona mohl, i když z etického hlediska je to velmi sporné. Pro dávky si totiž mohli chodit i lidé s miliony na účtech. Netestoval se majetek dotyčného, ale příjmy.

Nyní jde o něco jiného – o to, zda Čunek při žádosti o dávky své "cesťáky" nezatajil. Případ je sice už promlčen, ale etický problém zůstává.

Šéf lidovců svůj vzestup v politice postavil také na kritice toho, jak si někteří lidé chodili pro dávky, i když na ně neměli nárok. Čunek, který je na dovolené v Chorvatsku, včera na dotaz MF DNES, zda cestovní náhrady přiznal, neodpověděl a svůj mobilní telefon nezvedl.

Podle informací, které zveřejnila loni ČT v pořadu Reportéři, dostal v roce 1996 Čunek od státu na dávkách 53 463 korun a v dalších dvou letech 48 268 a poté 51 243 korun.

Kalousek: Jestli má miliony, nemá co čerpat dávky
"Stále platí, co jsem říkal už dříve. Jestli má dospělý chlap se zdravýma rukama miliony, nemá co čerpat sociální dávky," řekl ministr financí a Čunkův kolega z KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

Ten se také včera rozčilil nad zprávou Krollu, která s odvoláním na Dančáka tvrdí, že Čunek jezdil do Prahy lobbovat na ministerstvo obrany právě za Kalouskem kvůli zakázce na vybavení letadel L-159 kanony Plamen. "Je to lež, popírám to," uvedl Kalousek. Hrozí právními kroky Dančákovi i Krollu, když svá tvrzení neodvolají.

V narážce na Čunka Kalousek řekl, že lobbing si lze představit jen u člověka, který je toho "intelektuálně schopen".

Šéf evropské pobočky Krollu Tommy Helsby reagoval, že v souvislosti s Kalouskem se firma ani náznakem nezmínila o ničem protizákonném. Helsby také tvrdí, že i když bude Čunkova kontrola pokračovat, vyznění auditu to už nezmění.

Korupční kauza Čunek


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Na příjezdu do Pardubického kraje vítají řidiče hrboly a propadlé krajnice

Velký rozdíl v kvalitě silnic je patrný na silnici II/298 mezi Býští a...

Že právě přijeli do Pardubického kraje, poznají řidič na silnicích II. třídy okamžitě. Za cedulí na ně čeká v drtivé...

Rozhodly Babišovy podpásové útoky, vysvětluje Šmarda konec kandidatury

Michal Šmarda, kandidát ČSSD na ministra kultury. ČSSD v pondělí 15. července...

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda se rozhodl skončit jako kandidát strany na ministra kultury. „Dospěl jsem k tomu po...

Zvolení Ratha zastupitelem Hostivic bylo neplatné, rozhodl soud

David Rath před budovou Městského úřadu v Litoměřicích, kde podal svou...

David Rath zastupitelem středočeských Hostivic nebude. Ústavní soud zamítl jeho stížnost proti rozhodnutí krajského...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz