Poslední debata kandidátů: Zeman vtipkoval o Lukoilu, Franz básnil

  20:02aktualizováno  21:52
Zahraniční politika, ale i názory na české výrobky či prezidentův vůz dominovaly poslední debatě uchazečů o Hrad. Levicoví rivalové Dienstbier a Zeman pokračovali ve špičkování, Schwarzenberg s pomocí golfové terminologie odmítl, že by jeho vládní působení bylo pro něj handicapem. Čas byl i na hymnu a poezii.

Prezidentští kandidáti v poslední předvolební debatě v Kongresovém paláci (10. ledna 2013) | foto:  Dan Materna, MAFRA

V debatě České televize se trochu skákalo z tématu na téma. Řeč přišla na diplomacii, prezidentské projevy, vztah k českým výrobkům, vlastní špatné vlastnosti či financování kampaně. Diskuze probíhala za účasti stovek diváků v pražském Kongresovém centru, v závěru zazněla hymna.

Jiří Dienstbier (ČSSD) pokračoval v trendu posledních dnů a vymezil se vůči levicovému rivalovi Zemanovi a financování jeho kampaně. "Miroslav Šlouf je zřejmě kouzelník s penězi," jmenoval Zemanova dlouholetého blízkého spolupracovníka. "Je to ubohé. Kdyby neexistoval Miroslav Šlouf, pan Dienstbier by neměl o čem mluvit," reagoval na místopředsedu ČSSD expremiér. 

Dienstbier do Zemana rýpl i v okamžiku, kdy jeho konkurent požadoval přísnější majetková přiznání, která se mu nepodařilo prosadit v době jeho vládnutí v letech 1998 až 2002. "Vaším spolupracovníkům by pak toho moc nezbylo," glosoval to Dienstbier s odkazem na aférami bohatou éru opoziční smlouvy.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) se bonmotem vysmýkl z dotazu, zda považuje své současné vládní angažmá jako handicap. "V golfu mají nejvyšší handicap ti nejlepší," uvedl.

Vladimír Franz by do příštích prezidentských voleb sjednotil podmínky pro stranické i občanské kandidáty. Jan Fischer nechce opakovat "matematickou perverzi", kterou podle něj předvedlo při kontrole hlasů kandidátů ministerstvo vnitra.

Fotogalerie

Kandidát ODS Přemysl Sobotka považoval za důležité zdůraznit, že český prezident by měl jezdit v českém autě a upřednostňovat české jídlo. Ostatně v podobném duchu vedl i svou kampaň. "Má to svou symboliku. Naše země není velká, dá se to vydržet v Superbu," prohlásil. 

"Těžko posuzuji kvalitu vozů, protože většinou jezdím tramvají nebo chodím pěšky," reagovala Táňa Fischerová a vysloužila si tak potlesk. Zuzana Roithová (KDU-ČSL) zase zmínila, že se nejraději dopravuje na kole (má jich doma prý hned několik).

Jak může prezident podkopat důvěru svého národa? Podlézáním velmocím, míní Zeman. "Když lže a mentoruje," řekl Fischer. Někteří kandidáti uvedli konkrétní příklad. Předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková zmínila omluvu Václava Havla Němcům za poválečný odsun, Dienstbier současnou amnestii Václava Klause.

Poslední vzkaz občanům

Schwarzenberg: Uvědomte si odpovědnost za vlast.
Dienstbier: Přijďte k volbám a pomozte nastartovat změnu.
Franz: Pojďme si naproti a mějme se u toho rádi.
Zeman: Jděte k volbám.
Sobotka: Za Přemyslovců tu bylo dobře, pojďte dostat Přemysla na Hrad.
Fischerová: Volme podle svědomí.
Bobošíková: Kdo nedůvěřuje EU a má rád ČR, nemá jinou volbu, než volit mě.
Fischer: Volte moudře, žije tu spousta moudrých lidí
Roithová: Volte rozumem a srdcem.

Zájemci o prezidentský slov byli zajedno, že by v inauguračním projevu poděkovali voličům za přízeň. "Chtěl bych v něm lidem dát naději a perspektivu, že se tu musí dělat normální a slušná politika," uvedl Fischer. Roithová zvažuje, že by obnovila tradici vánočních projevů. Franz by v projevu našel místo i pro trochu poezie a rovnou odrecitoval báseň Leden se sbírky Karla Tomana Měsíce.

Moderátor diskuse Václav Moravec se pak kandidátů zeptal, jestli se je někdo během kampaně snažil poškodit. Fischerová a Franz zmínili za jeden z faulů žádost části veřejnosti, aby s ostatními kandidáty netříštili síly a raději odstoupili. "Považuji to za finišové loudění. Nemůžu se sebrat a říct lidem, že to dám někomu jinému," argumentoval Franz. 

"Za velký faul a kudlu do zad považuji to, že mě Nečasova vláda nechala tři týdny mimo přímou volbu," připomněla Jana Bobošíková vyřazení od ministerstva vnitra. Zeman si postěžoval na kritický článek ve slovenském deníku SME (více čtěte zde). 

Dienstbier: Sebe zanedbáváme, ostatní státy v EU štveme

Účastníci diskuse se shodli, že česká diplomacie nezanedbává nikoho ze sousedů. "Mohli bychom se ale například inspirovat Polskem, kde výnosy z rozsáhlé privatizace jdou na podporu malého a středního podnikání," uvedla Bobošíková. Podle Dienstbiera zanedbáváme sami sebe a všechny ostatní státy v EU štveme.

Kandidáti dorazili do sálu podle čísel, která jim vylosovala Státní volební komise. Při příchodu je vítal potlesk, někdy i pokřik.

Podívejte se na záznam celé debaty iDNES.cz a MF DNES

V úvodu museli zmínit jednu svoji špatnou vlastnost, kterou by na Hradě museli potlačit. Roithová a Franz zmínili důvěřivost, Fischer zapomnětlivost, Bobošíková perfekcionismus. Fischerová a Schwarzenberg se chtějí vystříhat lenosti, Sobotka kouření, Zeman by prý byl diplomatičtější, Dienstbier méně hodný.

Moderátor se ptal kandidátů i na potíže s financováním jejich kampaní. Všichni se hájili, že mají transparentní financování a důvěryhodné sponzory, byť řada zjištění médií tomu nenasvědčuje. "Dovolte, abych se představil. Jsem ruský agent společnosti Lukoil," začal ironicky Zeman s tím, že informace MF DNES o jeho kampani nejsou pravdivé.

Všech devět kandidátů se ke společné debatě před čtvrtečním večerem sešlo pouze jednou. V úterý se účastnili diskuse iDNES.cz a MF DNES v pražské Národní technické knihovně (o průběhu debaty čtěte zde).

Volební místnosti k první přímé volbě českého prezidenta se otevřou v pátek ve 14 hodin. První den hlasování skončí ve 22 hodin. V sobotu lidé můžou volit od 8 do 14 hodin. Pokud žádný z kandidátů nezíská nad 50 procent hlasů, uskuteční se o dva týdny později druhé kolo.

Podívejte se na sestřih úterní debaty iDNES.cz a MF DNES

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Policisté jako terč. Přes tři tisíce napadených za pět let, vede Opava

ilustrační snímek

Cílem fyzických útoků se stávají během zásahů i policisté. Za posledních pět let jich čelilo napadení celkem 3 180. V...

VIDEO: Nedaleko Vřídla našli archeologové 300 let staré kostry nebožtíků

Archeolog Jan Tajer s jednou z kostí, které nalezli při čištění základů...

Výzkumem prostoru u kostela svaté Máří Magdaleny v lázeňském srdci Karlových Varů se zabývají tamní archeologové. Děje...

Tajná mapa hub: rostou a bude to lepší. Sledujte, kde pršelo, radí mykologové

Pokud houbaříte, hřiby či křemenáče určitě milujete. Ale vyznáte se v nich?

Rostou? Pro národ houbařů klíčová otázka. Odpověď zní ano. Zatím však stále ještě dost nahodile. Někde lidé tahají z...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz