ANO ochránilo Ťoka před grilováním za D1. Pohrdání občany, míní opozice

  12:03aktualizováno  18:39
Hnutí ANO se rozhodlo, že ochrání svého ministra dopravy Dana Ťoka před „grilováním“ poslanců kvůli kolabující dálnici D1. I když se tím všechny ostatní strany chtěly zabývat, ANO proti tomu vzneslo veto a projednávání zablokovalo. „Je to pohrdání občany,“ řekl šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek.

Právě lidovci mimořádné jednání kvůli dopravnímu kolapsu D1 navrhli a všechny ostatní strany s výjimkou vládního ANO to v úterý podpořily. Při náladách ve Sněmovně mohla projít i výzva k odvolání Ťoka.

„Je to jednoznačné selhání ministerstva dopravy a Ředitelství silnic a dálnic. Spoléhat se na to, že v zimním období nebude chumelit, je nezodpovědné a neprofesionální,“ řekl šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Příčiny kolapsu na dálnici D1 jsou podle lidovců dlouhodobé a nejsou náhodné. KDU-ČSL řekla, že navrhne usnesení, podle nějž ministerstvo dopravy v čele s ministrem Danem Ťokem selhalo při při zajištění průjezdnosti dálnice D1.

Podle ODS by měl Ťok vyvodit politickou odpovědnost

ODS přičítá zodpovědnost ministerstvu dopravy, podle ní mělo problém řešit dřív. „Ministerstvo dopravy mělo postupovat mnohem odpovědněji, situaci řešit dřív a nedopustit vůbec, aby nastala,“ řekl předseda strany Petr Fiala. Ťok by podle něj měl vyvodit z věci politickou zodpovědnost, pokud to neučiní, mělo by tak udělat hnutí ANO, které ho do vlády nominovalo.

Poslanci ANO zablokovali i návrh poslance ODS Jana Skopečka, který chtěl, aby Sněmovna vzhledem ke stavu dálnic zavázala vládu ke snížení ceny dálničních známek na rok 2020. „Je nemravné chtít od našich motoristů 1500 korun za to, aby stáli v létě i při prvním sněhu v kolonách,“ řekl Skopeček. 

Podle Ťoka ale nese vinu firma, která dálniční úsek rekonstruovala. Zákon přitom podle něj neumožňoval ukončit spolupráci, dokud firma prokazatelně nesplnila stanovený termín. „Poslední termín byl, že stavbu opustí ke konci listopadu, bohužel to nesplnili. Měli to prodlouženo do 16. prosince, doufali jsme, že kalamitní sníh nepřijde, bohužel přišel,“ řekl Ťok.

Lidovci chtějí osvobodit řidiče od placení dálničních poplatků

KDU-ČSL podle Bělobrádka požaduje, aby byly vozy do 3,5 tuny zbaveny na dálnici poplatků vzhledem k tomu, že i příští rok mají pokračovat rozsáhlé rekonstrukce, které D1 prakticky zbavují parametru dálnice.

Lidovci chtěli také ve Sněmovně prosadit, aby vládu vyzve do 31. března přijmout opatření k omezení rizikového chování řidičů, a to včetně zákazu předjíždění kamiónů v levém pruhu, a aby do poloviny příštího roku předložila komplexní plán rekonstrukce páteřních komunikací.

„Situace, do které se dostala situace na D1, je alarmující,“ řekl také předseda ČSSD Jan Chvojka. Vládní sociální demokracie podle něj zařazení bodu jednání na dálnici D1 podporuje. „Hlavní odpovědnost má pan ministr Ťok,“ řekl Chvojka. 

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií zvažuje zákaz kamionů v levém pruhu. Doprava na D1 minulý týden opakovaně zkolabovala především na Vysočině a řidiči v kolonách trávili několik hodin.

TOP 09 podle šéfa klubu Miroslava Kalouska podporuje také debatu o D1. Je podle něj neúnosné, aby čeští řidiči stáli na dálnici víc než deset hodin a jde podle něj o několikáté profesionální selhání ministerstva dopravy. 

„Jestliže ministerstvo dopravy a ŘSD ví o této situaci od srpna, že budou problémy, tak nechápu, proč koná až v momentu, kdy dojde ke kolapsu,“ uvedla Věra Kovářová z hnutí STAN. O selhání managementru ministerstva dopravy mluvil i šéf SPD Tomia Okamury.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Istanbulské ideologické zlo. Nejde o právo, ale o ideologii

Ilustrační snímek

Úřad vlády zveřejnil nový, korektní překlad Istanbulské úmluvy proti násilí na ženách a domácímu násilí, o které se už...

V průběhu týdne se citelně ochladí, na horách spadnou první vločky

Ilustrační snímek

Po teplém víkendu dorazí během pondělí na území České republiky studená fronta. Ta s sebou přinese ochlazení a v...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Advantage Consulting, s.r.o.
CUSTOMER RELATIONSHIP SPECIALIST

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz