Čunek: ČSSD si mne před lety chtěla zavázat billboardy zdarma

  16:30aktualizováno  16:30
Předseda KDU-ČSL po letech promluvil o okolnostech svého vstupu do politiky. V rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že si ho chtěla zavázat sociální demokracie. V době, kdy kandidoval do Senátu, mu prý nabízela finanční podporu v kampani. Čunek tehdy nabídku odmítl.

Chtěli si mne zavázat, tvrdí o sociální demokracii šéf lidovců. | foto: Michal KamarytČTK

V roce 2006 byl Jiří Čunek pouhým vsetínským starostou. Pozornost upoutal až radikálním řešením problému s neplatiči, které z vybydlené budovy v centru města nechal vystěhovat do nových ubikací za městem.

Kromě řady odpůrců tohoto kroku získal i mnoho příznivců a jeho hvězda začala stoupat. Když se na podzim roku 2006 rozhodl ucházet o křeslo senátora, bylo téměř jisté, že uspěje.

"Tehdy se na mne obrátila sociální demokracie, ještě před volbami do Senátu, ve volební kampani. A nabídli mi nějakou pomoc. Ale já to odmítl," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Čunek.

Potvrdil tak dřívější informaci iDNES.cz. Podle jedné z firem, která se podílela na kampani ČSSD, plánovala sociální demokracie platit Čunkovi billboardy.

Vyjádření Jiřího Paroubka, který odpoledne čelil dalšímu útoku svých odpůrců na mítinku v Praze, se iDNES.cz nepodařilo sehnat.

Čunkova slova ale popřel šéf volební kampaně Jaroslav Tvrdík. "Proč bychom to dělali? Je to absolutní nesmysl," řekl iDNES.cz. Čunkovo tvrzení ho navíc pobavilo. "Nemám žádnou takovou informaci," dodal s tím, že následující vývoj Čunkova slova příliš nepotvrzuje. 

"My jsme dali do mé kampaně 150 tisíc korun, možná 200 tisíc," vzpomíná Čunek, "ale oni (ČSSD) dávají do kampaní svých kandidátů stovky tisíc, půl milionu, milion. Byli ochotni a schopni mne zasponzorovat, část svých ploch že by mi přenechali zadarmo."

"Chtěli si mne zavázat"

"Já jsem se jich ptal, co za to chtějí. Jsem zvyklý za vše, co si kupuju, platit. A oni mi řekli: Ne, máte to od nás jako dar. Já řekl: Takové dary nepřijímám," uvedl Čunek v rozhovoru.

Na otázku, proč by ČSSD financovala kandidáta konkurenční strany, má Čunek jasnou odpověď: "Chtěli, abych jim byl nějakým způsobem zavázán. Celá centrální politika tady v Praze se dělá proto, aby někdo někomu byl zavázán. Ale já si tehdy nic nevzal, ani z ČEZ, ani z nějakého jiného státního podniku. Protože tady to tak funguje, že všichni jsou někomu zavázáni, jenomže všichni to na všechny ví, a proto nikdo nic neřekne," tvrdí lidovecký šéf, kterého o víkendu čeká obhajoba předsednického křesla.

I když Čunek nabídku odmítl, sociální demokracie s ním i nadále vyjednávala. Pro Paroubka byl Čunek možným spojencem pro vytvoření středolevé vlády.

"Ve chvíli, kdy jsem byl zvolen senátorem, tak si mnozí vyhodnotili - a musím říci, že sociální demokracii to napadlo dříve než ODS - že je dost pravděpodobné, že Jiří Čunek bude zvolen i předsedou strany a bude v centrální politice," řekl také šéf lidovců.

To se také stalo. Lidovci Čunka zvolili do svého čela poté, co se tehdejší předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek pokusil vyjednávat s ČSSD o vládě za tiché podpory komunistů.

Námluvy Čunka s Paroubkem pak pokračovaly, vztahy se ale nakonec pokazily, když Čunkova KDU-ČSL vstoupila do koalice s ODS a Stranou zelených. ČSSD zůstala v opozici a na vládu mnohokrát útočila. Právě Čunek byl kvůli údajné korupci jejím častým tématem, kterým například zdůvodňovala své pokusy o svržení kabinetu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Ve vládě plníme spíš program ČSSD, kritizuje kandidát do vedení ANO Macura

Primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).

V posledních volbách v Ostravě převálcoval konkurenci a teď primátor Tomáš Macura míří i do nejužšího vedení hnutí ANO....

Nezvyklé teplo v Česku v pátek přepisovalo rekordy, bylo přes 15 stupňů

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili...

Najdete na iDNES.cz