ČT a ČRo odstavily umělce-kandidáty

  7:01aktualizováno  7:01
Pokud někdo holduje hudbě Olympiku a ještě navíc poslouchá Radiožurnál, měsíc před volbami si moc neužije. Stanice totiž tvorbu kapely s frontmanem Petrem Jandou, kandidátem do Senátu, hrát nebude. Omezení nachystala i Česká televize.

Petr Janda (hnutí Nezávislí) není zdaleka jediným umělcem, který se hodlá prosadit na dráze politika.

Za lidovce kandiduje herec a režisér Jan Kačer, nabídku sociálních demokratů přijal zpěvák Jožka Černý, za Nezávislé chce do Senátu proniknout také hudebník Antonín Gondolán.

Ti všichni, více či méně zvyklí na účinkování v rozhlasových a televizních pořadech, mají minimálně do voleb smůlu. Alespoň v programu veřejnoprávních médií.

Radiožurnál "vykázal" Olympic
Nejdál šel ve snaze nedávat angažovaným umělcům prostor Český rozhlas 1 - Radiožurnál. "Takového Petra Jandu a Olympic by lidé až do voleb na Radiožurnálu slyšet neměli," ujistil iDNES šéfredaktor stanice Petr Honzejk.

Od 28. září platí na všech stanicích Českého rozhlasu zákaz zvát do zábavných pořadů a talkshow ty umělce, kteří kandidují. Hudební embargo je kratší (platí od 13. října) a týká se jen Radiožurnálu.

Kdo také kandiduje do Senátu

- Petr Janda, lídr skupiny Olympic (hnutí Nezávislí)
- Antonín Gondolán, hudebník (hnutí Nezávislí)
- Jožka Černý, zpěvák (ČSSD)
- Jaromír Štětina, novinář (Strana zelených)
- Radim Uzel, sexuolog (Sebeobrana voličů)
- Jan Kačer, herec a režisér (KDU-ČSL)
"Je to sice rozhodnutí proti hudbě, ale funkce Radiožurnálu je přece jen jinde, proto jsme přistoupili na tuto cestu," vysvětlil iDNES Alexander Pícha, zástupce programového ředitele Českého rozhlasu.

Posluchači stanice ČRo 2 - Praha by o Olympic přijít neměli. Na rozdíl od Radiožurnálu to není publicistická stanice. "Když za mnou přišli kolegové z hudby, jestli mohou zahrát Petra Jandu, podle selského rozumu jsem jim řekl, že pokud ho nebudou hrát desetkrát za den, vadit to nebude," řekl iDNES ředitel Českého rozhlasu 2 - Prahy Jiří Vejvoda.

ČT záběry z archivu nevadí
Druhé veřejnoprávní médium Česká televize tak radikální jako Radiožurnál není. Kandidující Petr Janda či Jan Kačer mají utrum, co se zábavných pořadů týče, filmy nebo klipy ale poběží zřejmě dál.

"Dbáme na to, aby v předvolebním čase hvězdy šoubyznysu, které se rozhodly kandidovat, neměly možnost prezentovat svůj politický program," sdělil iDNES mluvčí ČT Martin Krafl. Podle něj je ale rozdíl mezi talkshow, na které možný politik nemá žádné konkurenční srovnání, a archivními záběry.

Nicméně i v České televizi údajně zaznělo doporučení, které tvůrce pořadů nabádá, aby se, pokud to bude možné, kandidujícím umělcům vyhnuli i v archivních záznamech.

Grossovi umělci zůstanou
Hudebníci a herci, kteří se rozhodli podpořit některou politickou stranu, např. účastí

Soukromá média a umělci

Hlavní konkurent Radiožurnálu, stanice Impuls, zdaleka tak striktní nebude. "Když půjdeme do důsledku, určitě budeme opatrní u publicistických pořadů, ale jinak to nebudeme řešit. Hudbu např. omezovat nebudeme," řekl iDNES ředitel programu a zpravodajství rádia Impuls Jiří Körber.
na mítincích, se ovšem obávat nemusejí. "Pokud jde o interprety, kteří vystupují na předvolebních akcích politických stran, nebudeme proti nim uplatňovat žádné moratorium," doplnil Petr Honzejk z Radiožurnálu.

Karel Gott nebo Helena Vondráčková nepřijdou ani o cennou pozornost televizních kamer. Podle Krafla je nelze automaticky spojovat s ČSSD jen kvůli tomu, že zpívají na stranických mítincích.

S tím souhlasí i analytik Daniel Kunštát z Centra pro výzkum veřejného mínění, který je přesvědčen, že lidé dokáží dobře rozpoznat rozdíl mezi politickou agitací a "neškodnou" sobotní estrádou.

"Lidé si to dobře uvědomují a nemyslím si, že by si ty zpěváky rovnou spojovali s nějakou politickou stranou," zamyslel se pracovník CVVM.

Opačného názoru je ovšem redaktor časopisu Týden Pavel Klusák, který v aktuálním vydání magazínu v článku "Radiožurnál a ČSSD" naznačil, že Gott s Vondráčkovou by měli z veřejnoprávního éteru zmizet. "Pravda, diskutovali jsme nad tím komentářem," přiznal Petr Honzejk z rozhlasu. A nesouhlasili s ním, jakoby dodal.

Ředitel programu TV Prima Miloš Zahradník o Janu Kačerovi

Připravuje televize Prima v době před volbami do Senátu a do krajských zastupitelstev nějaká zvláštní opatření, jimiž by omezila účast kandidujících umělců v zábavných pořadech?

Zábavné pořady televize Prima nejsou fórem pro prezentaci politických názorů. Velmi pečlivě sledujeme a rozlišujeme, zda jde o politickou debatu v pravém slova smyslu, která nemá se zábavným pořadem nic společného a musí ctít pravidla objektivity a vyváženosti, nebo zda jde o výhradně zábavný pořad. Obecně embarga na žádné umělce nemáme a nepřipravujeme, protože ctíme rozlišování pořadů a volbu hostů vzhledem k obsahu a náplni pořadů.

Neobáváte se, že prostor, který dostává Jan Kačer v seriálu Rodinná pouta, by si mohli někteří lidé vyložit jako vaši podporu jeho politických ambicí, potažmo podporu KDU-ČSL, na jejichž kandidátce stojí?

Toho se v žádném případě neobáváme a tato úvaha je nesmyslná už vzhledem k tomu, co bylo popsáno výše. Označit vystupování herce v seriálu, který je natáčen dopředu a vysílán už od března roku 2004 za politickou kampaň, není možné.

Petr Janda na koncertu v Bratislavě. (27.10. 2003)

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Ovčáček po mohutném protestu na Letné zvažuje vstup do politiky

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček

Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana, dává najevo, že ho osobně láká vstup do politiky. Naplno to řekl v...

V Litoměřicích nakrátko vystaví nejstarší českou listinu z roku 1057

Zakládací listina litoměřické kapituly sv. Štěpána datovaná k roku 1057

Jen velmi krátce bude v litoměřickém státním oblastním archivu k vidění nejstarší dochovaný originál písemného...

Nejsem z pražské kavárny, měli bychom se věnovat venkovu, říká Czernin

Senátor za Jičínsko Tomáš Czernin z TOP 09.

Říká se, že jsme stranou pražské kavárny, ale mě nikdo moc v nějaké kavárně neviděl, prohlásil kandidát na nového...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz