ČSSD už počítá s poplatkem v nemocnici. Chce zdanit nedoložený majetek

  9:52aktualizováno  16:37
Sociální demokraté mění program. Počítají už s poplatkem v nemocnici, měl by se ale platit jen za 60 dnů. Konkretizovali požadavek na majetková přiznání. Kdo si koupí dům za 20 milionů korun či třeba akcie za 5 milionů korun a nedoloží, že na to použil legální příjmy, pro toho chystají speciální daň 76 procent z hodnoty nově pořízeného majetku.

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek na programové konferenci ČSSD. | foto: ČTK

Lídr ČSSD Bohuslav Sobotka na sobotní programové konferenci slíbil zrušení rovné daně, obnovení daňové progrese u příjmů fyzických osob a také snížené sazby DPH na potraviny, léky i knihy. Sociální demokraté potvrdili, že budou chtít přehodnotit důchodovou reformu, kterou prosadila Nečasova vláda. Odmítají její základní princip – snížení odvodů státu a možnost dobrovolně spořit si na část penze ve fondech. (o penzijní reformě více zde)

"Lidé pochopí potřebu reforem, pokud budou mít jistotu, že ušetřené peníze nikdo nerozkrade," řekl Sobotka. Vládní reformy označil za slepou uličku. Kritizoval snahy o privatizaci veřejného sektoru, které se podle něj zvrhly v divoké koaliční rvačky o kořist.

Nové body programu ČSSD

- souhlas s poplatkem v nemocnici, ale jen ve výši 60 korun a jen nejvýše za 60 dnů v roce
- zrušení stropů při platbě zdravotního pojištění
- speciální daň 76 procent z hodnoty nově pořizovaného majetku, když člověk nedoloží legální příjem při nákupu domu, bytu či nebytového prostoru za více než 20 milionů korun nebo obchodního podílu či cenných papírů za více než 5 milionů korun za rok (zpřesnění dlouhodobého požadavku ČSSD na schválení majetkových přiznání)
- omezení výše sponzorských darů stranám a s omezení nákladů na volební kampaně
- dvě sazby daně z příjmu firem – vedle zvýšení základní sazby daně z příjmu z 19 na 21 procent strana navrhuje druhou sazbu 30 procent pro velké firmy ze sektoru finančnictví, energetiky a telekomunikací
- znovuzavedení druhé, zvýhodněné sazby DPH pro potraviny, léky a knihy
- postupné zvyšování příjmů sociálního pojištění (na výplatu penzí) přesunem části příjmů z jiných daní

"Náklady reforem se musí spravedlivě rozložit na ty, kdo mají šanci je unést. Vyšším zdaněním se na nákladech musí podílet i ti nejbohatší a velké firmy. Společnost nesmí tolerovat daňové úniky, daňové ráje a netransparentní podnikání," uvedl Sobotka.

Proto strana do nového programu zanesla druhou sazbu daně z příjmu ve výši 30 procent pro velké firmy ze sektoru finančnictví, energetiky a telekomunikací. Ostatním chce zvednout daně z 19 na 21 procent.

Škromach vystoupil proti jakékoli formě poplatku v nemocnici

Sociální demokracie zatím oficiálně zcela odmítala poplatky v nemocnici. Teď už se jim alespoň část strany nebrání. "Časově neohraničený poplatek za pobyt v nemocnici omezíme na 60 dnů v roce a snížíme ho ze sto korun na šedesát korun za jeden den," slibují sociální demokraté v návrhu nového programu.

Na konferenci proti tomu vystoupil místopředseda ČSSD a senátor Zdeněk Škromach. Souhlas s poplatky v nemocnici podle něj stranu poškodí. V té době už v sále řada delegátů s hlasovacím právem nebyla. Sobotka tak o Škromachově návrhu nenechal hlasovat a jednání přerušil. Nový program podle něj strana schválí 10. prosince.

Částku 60 korun zavedla vláda Mirka Topolánka, na stovku za den poplatek zvýšila nynější vláda Petra Nečase na návrh ministra zdravotnictví Leoše Hegera z TOP 09.

Středočeský hejtman a poslanec David Rath dříve avizoval, že je strana ochotna kývnout na to, že by si lidé připláceli na stravu v nemocnici. (více zde) Nyní už je v návrhu programu slova o poplatku za stravu nejsou a řeč je prostě poplatku.

Bývalý premiér Vladimír Špidla a senátor Zdeněk Škromach na programové

Sociální demokraté se také na své programové konferenci ohradili proti hrozbě privatizace nemocnic. "Nepřipustíme ji. Vybudujeme síť nemocnic na principu neziskovosti, jak je to běžné na západě," řekl Rath. Sociální demokracie podle něj rovněž nesmí připustit privatizaci zdravotního pojištění. Vyhlásil, že jeho strana bude usilovat o omezení počtu zdravotních pojišťoven. "V optimálním případě by stačila jedna," prohlásil Rath.

Dienstbier: Kdo odmítne majetková přiznání, lže, že mu jde o boj proti korupci

Jedním z klíčových programových závazků sociální demokracie je schválení majetkových přiznání. Finanční úřady by je mohly vyžadovat vždy, kdyby podle nich majetek dotyčného neodpovídal přiznaným a zdaněným příjmům.

Sobotka považuje majetková přiznání za jeden z pěti hlavních slibů ČSSD. iDNES.cz řekl, že majetková přiznání se nebudou automaticky týkat bohatých, ale náhlého zbohatnutí, které se nedá vysvětlit. Odkázal na návrh, který už nyní strana poslala do Sněmovny. Podle něj by přiznání automaticky podával ten, kdo by kupoval dům či byt za více než 20 milionů korun či si během roku pořídil akcie či obchodní podíly za více než 5 milionů korun.

"Kdo nepodpoří majetková přiznání, lže, když tvrdí, že mu jde o boj proti korupci," prohlásil místopředseda ČSSD a stínový ministr spravedlnosti Jiří Dienstbier.

"Tomu, kdo neprokáže původ příjmu, bude nedoložený majetek zdaněn 76 procenty jeho hodnoty," upřesnil poslanec Jeroným Tejc. Připustil, že majetková přiznání nebude možné uplatnit zpětně, protože by se proti tomu určitě postavil Ústavní soud. Posteskl si, že majetková přiznání měla být přijata již v 90. letech.

Sobotka: Selhala politika třetí cesty. A politici podcenili regulaci finančních trhů

Bohuslav Sobotka na programové konferenci prohlásil, že poslední vývoj v Evropě ukazuje, že selhala kdysi moderní politika "třetí cesty", která tvrdila, že se pokusí uvést do rovnováhy ekonomickou úlohu trhu a sociální roli státu.

"Viníkem krize není sociální stát, ale jsou jí finanční trhy, chamtivost a nezvládnuté důsledky globalizace," řekl Sobotka. Politici, i z řad sociální demokracie, podle něj podcenili regulaci finančních trhů.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a čestný předseda Valtr Komárek

"Globální finanční trhy se vymkly demokratické kontrole a dnes ve skutečnosti západní demokracii ohrožují," prohlásil předseda sociální demokracie.

Filozof Václav Bělohradský, kterého ČSSD na svou konferenci pozvala, vybídl stranu k přátelskému dialogu s lidmi. Mezi hosty byla i Tereza Stöckelová z iniciativy ProAlt, která organizuje pouliční protesty proti Nečasově vládě, slovenský expremiér Robert Fico, ekonom a neúspěšný prezidentský kandidát Jan Švejnar či šéf odborové centrály ČMKOS Jaroslav Zavadil. Ten sociální demokracii vyzval, aby byla vůči odborům přátelská alespoň tak, jako je dosud.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Ve stanici Hůrka srazilo metro člověka, jezdily autobusy

Ilustrační snímek

Na trase B pražského metra odpoledne srazil vlak člověka. Provoz na trase byl omezen a náhradní dopravu zajišťovala...

Nosorožci z Dvora Králové znovuosídlí Rwandu, vysílačky ponesou v rohu

Pět nosorožců černých se chystá ve Dvoře Králové k přesunu do střeženého...

Safari park ve Dvoře Králové v neděli po měsících příprav vypraví pět nosorožců dvourohých (černých) do Rwandy. Bude to...

Zuzana nebyla sama doma. Na pražské Kampě hráli pro novou hlavu Slovenska

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na koncertě nazvaném Zuzana není sama...

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na své první zahraniční cestě přijela do Prahy. Na Pražském hradě se setkala s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz