Prezident podle ČSSD může za to, že se protahuje povolební nejistota

Prezident podle ČSSD může za to, že se protahuje povolební nejistota | foto: David Neff, MF DNES

ČSSD kvůli vládě zaútočila na prezidenta

  • 2367
Sociální demokracie kritizuje chování prezidenta Václava Klause v povolebních jednáních. Podle ní nese vinu na tom, že Česko nemá čtyři měsíce po volbách vládu s důvěrou Sněmovny. ČSSD soudí, že by měl co nejrychleji přijmout demisi Topolánkovy vlády.

Sociální demokraté vydali ve středu odpoledne prohlášení, pod kterým je podepsaný místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek.

"Čtyři měsíce po parlamentních volbách tato země stále nemá vládu s důvěrou Poslanecké sněmovny. Za tento stav nese odpovědnost i prezident republiky Václav Klaus, který tři měsíce nikoho nejmenoval premiérem," tvrdí Zaorálek.

ČSSD se zároveň nelíbí Klausova představa, že by do komunálních a senátních voleb měla zůstat u moci Topolánkova vláda.

Hlava státu totiž v úterý ze své zahraniční cesty vzkázala: "Klíčové jsou nyní senátní a komunální volby. Prezident by neměl zásadním způsobem do hry vstupovat s tím, že bude preferovat tu či onu stranu. Počkáme do voleb, pak uvidíme, kdo s koho."

Takový postup ovšem Zaorálek kritizuje."Není žádný důvod k takovému zdržování či otálení. Neztotožňuji se s názorem, že právě proto, že jsou volby, by prezident neměl vstupovat do hry a někoho preferovat," míní.

Sociální demokraté podezřívají prezidenta, že svým otálením nahrává "své" ODS, jejímž je čestným předsedou.

"Tím, že prezident nebude jednat, také někoho preferuje a zvýhodňuje. Politická situace vyžaduje, abychom se všichni snažili v duchu ústavy nalézt co nejrychlejší a nejstabilnější řešení," píše v prohlášení Zaorálek.

Jakl: Je to předvolební prohlášení
Ředitel prezidentova politického odboru Ladislav Jakl nechtěl prohlášení příliš komentovat. Pouze se odkázal na úterní slova prezidenta, který naznačoval, že nynější období by nebylo pro sestavování nové vlády vhodné, protože chování stran bude podřízeno blízkým volbám.
 
"Prokazuje to oprávněnost obav pana prezidenta, že každé prohlášení v této době má charakter předvolebního boje," řekl iDNES.cz Jakl.

Z dění na politické scéně je nepochybné, že ČSSD nechce čekat na komunální a senátní volby. Mohl by se totiž opakovat výsledek z minulých let, kdy suverénně zvítězila ODS. Takové vítězství by nahrálo Mirkovi Topolánkovi, který by mohl po prohře ve Sněmovně opět posílit.

Paroubek chce vládnout rychle
Další vývoj bude v mnohém záviset na lidovcích, a to především na trojici, která v úterý nezvedla ruku pro Topolánkovu vládu. Tedy na Miroslavu Kalouskovi, Liboru Ambrozkovi a Ladislavu Šustrovi.

Pokud by Paroubek někoho z nich získal pro svou představu vládnutí - ať už s podporou komunistů nebo pro jinou variantu - mohl by se u prezidenta domáhat rychlého pověření k sestavení vlády. Paroubek už avizoval, že se chce setkat s Ambrozkem. - více zde

Jak se zástupci KDU-ČSL zachovají, není jisté. Strana, která v minulosti vystupovala velmi často jako jednotný blok, kde nikdo nahlas ani nevyslovil opačný názor, je nyní rozpolcena.

Její úřadující předseda Jan Kasal přesto ve středu odpoledne ujišťoval, že žádné jejich vládnutí s ČSSD a KSČM nehrozí. "Jsem si stoprocentně jist, že žádný náš poslanec nebude podporovat nebo tolerovat jakoukoli vládu, která by se opírala o hlasy komunistů," řekl v ČT 24.

Kasal ovšem nemá v současnosti takové postavení, aby bylo možné brát jeho slova jako stoprocentní jistotu. Strana je bez silné autority, nová předsedkyně poslaneckého klubu Vlasta Parkanová se konkrétním vyjádřením už dlouho vyhýbá, situaci spíše bagatelizuje, ve středu ani nebrala telefon. Když jí redakce iDNES.cz požádala SMS zprávou o on-line rozhovor se čtenáři, Parkanová odmítla.

Kalousek se chová nepředvídatelně
Důležité tedy bude spíše osobní chování zmiňované trojky Kalousek - Ambrozek - Šustr. Z nich je nejvýraznější postavou Kalousek, jehož další kroky jsou nejasné. Když se ho redakce iDNES.cz v úterý po hlasování o důvěře vládě ptala, proč se postavil proti ní, tvrdil, že to není pravda. "Nestojím proti vládě, nehlasuji proti ní," říkal.

Kalousek posledních týdnů vůbec nepřipomíná Kalouska z dřívější doby.Stačilo například sledovat jeho chování při úterním projevu ve Sněmovně. Kalousek, kdysi suverénní a sebevědomý řečník, mluvil značně nejistě, nervózně, měl zesláblý hlas a když se chtěl napít, chvěly se mu ruce.

"V zájmu nás všech, kteří žijeme v České republice, přeji vládě hodně štěstí. Přeji hodně štěstí nám všem, budeme ho potřebovat. Děkuji za pozornost," končil svůj projev.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video