Vojáci v březnu 1999 vztyčují vlajku NATO u pražské vily Portheimka.

Vojáci v březnu 1999 vztyčují vlajku NATO u pražské vily Portheimka. | foto: ČTK

ČSSD gratulovala Finsku, porušila Zemanův slib se nechlubit zásluhou o Česko

  • 7
Čeští sociální demokraté na svém Twitterovém účtu gratulovali Finsku k úternímu vstupu do NATO. A pochlubili se vlastní zásluhou o to, že Česko do aliance vstoupilo v roce 1999. Neprávem. I přes tehdejší slib expremiéra a bývalého prezidenta Miloše Zemana.

Gratulací směrem k Finsku se na sítích objevilo od více stran i politiků „Je to historická chvíle pro Evropu a pro její bezpečnost. Doufám, že Maďarsko a Turecko ratifikují vstup Švédska a to se také brzy stane členem NATO,“ napsal například na Twitter premiér Petr Fiala.

Žádná ze stran, která se na tom tehdy podílela, si však nedovolila vstup České republiky do NATO považovat za čistě svůj úspěch. Pod gratulací od ČSSD však stojí „Česká republika je členem aliance od roku 1999, kdy se o to zasloužila sociálně demokratická vláda.“

„Považoval bych za strašně špatné, kdyby si někdo kořist nazvanou vstup do NATO chtěl uzurpovat pro sebe.“

Václav Klaus v rozhovoru pro Český rozhlas 12. března 1999

„Nelžete a nechlubte se cizí prací,“ napsala pod gratulaci jedna z uživatelek Twitteru. Negativních komentářů se pod příspěvkem objevuje více.

Ministr zahraničí Jan Kavan podepisuje 12. března 1999 dokument o vstupu České republiky do NATO. Vlevo tehdejší ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová, za Kavanem stojí ministři zahraničí Maďarska Janos Martonyi a Polska Bronislaw Geremek.

Česko se připravovalo na vstup do NATO od přijetí do aliančního programu Partnerství pro mír v roce 1994.

V roce 1997 Česko jako první ze všech kandidátů připojení k NATO úspěšně prošla prvním kolem vyhodnocování své připravenosti. Na summitu v Madridu téhož roku bylo rozhodnuto, že NATO nabídne členství ČR, Maďarsku a Polsku, což znamenalo, že ČR okamžitě zahájila vstupní rozhovory. V prosinci ministři zahraničních věcí Aliance podepsali Protokoly o vstupu těchto tří zemí do NATO.

Český parlament schválil přistoupení Česka do NATO v dubnu 1998. A 12. března roku 1999 se Česká republika stala oficiálním členem NATO.

Tehdejší předseda vlády a ČSSD a nyní i exprezident Miloš Zeman tehdy v reakci na Klausova slova ujistil, že sociálnědemokratická vláda ze vstupu do NATO svoji kořist rozhodně nedělá. Měl se také účastnit slavnostního vztyčení vlajky ČR před sídlem NATO v Bruselu. Podle něj si účast na aktu zasloužily všechny politické strany, které měly vstup do NATO v programu.

„Vyzval jsem Miloslava Výborného (KDU-ČSL) a Michala Lobkowicze (Unie svobody) jako bývalé ministry obrany a Petra Nečase (ODS) jako předsedu sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost, aby v mé delegaci při této příležitosti rovněž byli, třebaže jsou to dnes zástupci opozičních stran,“ řekl Zeman roku 1999.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video