Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

  0:01aktualizováno  0:01
Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní koalice, a vezme církvím každou pátou korunu, budou muset nejspíš propouštět. Člověk z vedení jedné z katolických diecézí pro MF DNES vytvořil analýzu, jak by jeho biskupství muselo šetřit, kdyby zákon začal platit.

(ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

„Je třeba si uvědomit, že zhruba 85 procent našich mandatorních výdajů jsou mzdy. Nyní tedy usilujeme o to, abychom náš majetek zhodnotili tak, že v příštích třech desetiletích nebudeme muset ve velkém propouštět,“ řekl zdroj MF DNES.

„Představa, že z finanční náhrady stát nyní odkrojí zhruba pětinu, znamená – zjednodušeně a ve zkratce řečeno – že budeme mít problém zachovat každé páté pracovní místo,“ spočítal. A upřesnil, že o místo by se určitě nemuseli bát kněží, kterých je už teď málo.

„Nejvíce by se to proto odrazilo v ostatních oblastech – kultuře, péči o památky a podobně. Pokud návrh projde, zde bychom museli velmi výrazně omezit výdaje na provoz. Tedy i propouštět lidi,“ uzavírá oslovený pracovník biskupství.

Jméno ani pracoviště zveřejnit nechtěl. Je to dost choulostivá záležitost, strašit vlastní lidi propouštěním. Katolická církev zaměstnává odhadem asi 13 tisíc lidí.

Ročně o 380 milionů méně

Celkem by měly církve obdržet na náhradách asi 59 miliard korun v průběhu třiceti let (od roku 2013). Částka je navyšována o inflaci. Nyní dostávají každoročně asi dvě miliardy, zdanění by jim z toho „ukrojilo“ 380 milionů korun. Oficiálně je samozřejmě katolická církev v komentářích zdrženlivější. O úsporných scénářích spekulovat nechce. Vlastně si je ani moc nepřipouští.

„Věříme, že žijeme v právním státě, a proto se z principu nepřipravujeme a ani nechceme připravovat na stav bezpráví,“ odpověděla třeba mluvčí plzeňského biskupství Zuzana Lášková. MF DNES oslovila i některé další diecéze.

Mluvčí kardinála Dominika Duky Stanislav Zeman místo odpovědi přeposlal vyjádření sekretáře České biskupské konference Stanislava Přibyla. Ten rovněž napsal, že si zdanění nedokáže představit. „Muselo by jít o nějaké speciální zdanění, které by se však věcně blížilo spíše konfiskaci,“ soudí Přibyl.

Poslanci by měli zdanění definitivně schválit na schůzi, která začne už příští týden. A zatím se zdá, že ho skutečně schválí, protože ČSSD, ANO i KSČM mají pocit, že církevní náhrady jsou přemrštěné. Církve si v takovém případě budou na zákon stěžovat u Ústavního soudu, který tak bude mít poslední slovo.

Církve ohrožuje kůrovec a daň z restitucí. Katolíkům by vzala 315 milionů

MF DNES konfrontovala s hrozbou propouštění i jednoho z navrhovatelů zdaňovacího zákona, komunistu Stanislava Grospiče. Ostatně komunisté vždy vystupovali jako strana, která hájí pracující.

„Já si myslím, že se to vyjádření církve, které máte, nezakládá na relevantních číslech. Vylučuji, že to bude mít sociální dopady. Církve s tím nemohou takto kalkulovat. Je to podle mě záměrně použité, aby zdůraznili tu opodstatněnost,“ reagoval Grospič.

Proti zdanění už vystoupili i Židé. Deník N v úterý napsal, že s ministrem vnitra Janem Hamáčkem se v pátek sešel izraelský ministr vnitra Machluf Deri a vyjádřil obavy, že i české židovské obce by přišly kvůli novému zákonu o desítky milionů korun.

Komunista Grebeníček kritizuje zákon o církevních restitucích:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Za falešné diplomy za rok vyinkasoval 800 tisíc. Od soudu odešel s podmínkou

Jan J. dostal u soudu podmínku. Falešný diplom vytvořil i pro reportéra MF...

Na inzertních webech nabízel padělky výučních listů, maturitních vysvědčení a vysokoškolských diplomů. Sedmadvacetiletý...

Babiš: Kdyby mě obžalovali, nerezignoval bych. Je to politický proces

Premiér Andrej Babiš oznámil na Pražském hradě jména dvou nových ministrů. (10....

Termín rozhovoru s Andrejem Babišem se několikrát posouval. Nakonec k němu došlo krátce předtím, než premiér rozeslal...

Soud poslal do vazby muže podezřelé z únosu pětileté dívky

Únosci holčičky ve vazbě

Dva muže podezřelé z únosu pětileté Sofie v pražské Uhříněvsi poslal Obvodní soud pro Prahu 10 v pátek do vazby. Muži...

Najdete na iDNES.cz