Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

  0:01aktualizováno  0:01
Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní koalice, a vezme církvím každou pátou korunu, budou muset nejspíš propouštět. Člověk z vedení jedné z katolických diecézí pro MF DNES vytvořil analýzu, jak by jeho biskupství muselo šetřit, kdyby zákon začal platit.

(ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

„Je třeba si uvědomit, že zhruba 85 procent našich mandatorních výdajů jsou mzdy. Nyní tedy usilujeme o to, abychom náš majetek zhodnotili tak, že v příštích třech desetiletích nebudeme muset ve velkém propouštět,“ řekl zdroj MF DNES.

„Představa, že z finanční náhrady stát nyní odkrojí zhruba pětinu, znamená – zjednodušeně a ve zkratce řečeno – že budeme mít problém zachovat každé páté pracovní místo,“ spočítal. A upřesnil, že o místo by se určitě nemuseli bát kněží, kterých je už teď málo.

„Nejvíce by se to proto odrazilo v ostatních oblastech – kultuře, péči o památky a podobně. Pokud návrh projde, zde bychom museli velmi výrazně omezit výdaje na provoz. Tedy i propouštět lidi,“ uzavírá oslovený pracovník biskupství.

Jméno ani pracoviště zveřejnit nechtěl. Je to dost choulostivá záležitost, strašit vlastní lidi propouštěním. Katolická církev zaměstnává odhadem asi 13 tisíc lidí.

Ročně o 380 milionů méně

Celkem by měly církve obdržet na náhradách asi 59 miliard korun v průběhu třiceti let (od roku 2013). Částka je navyšována o inflaci. Nyní dostávají každoročně asi dvě miliardy, zdanění by jim z toho „ukrojilo“ 380 milionů korun. Oficiálně je samozřejmě katolická církev v komentářích zdrženlivější. O úsporných scénářích spekulovat nechce. Vlastně si je ani moc nepřipouští.

„Věříme, že žijeme v právním státě, a proto se z principu nepřipravujeme a ani nechceme připravovat na stav bezpráví,“ odpověděla třeba mluvčí plzeňského biskupství Zuzana Lášková. MF DNES oslovila i některé další diecéze.

Mluvčí kardinála Dominika Duky Stanislav Zeman místo odpovědi přeposlal vyjádření sekretáře České biskupské konference Stanislava Přibyla. Ten rovněž napsal, že si zdanění nedokáže představit. „Muselo by jít o nějaké speciální zdanění, které by se však věcně blížilo spíše konfiskaci,“ soudí Přibyl.

Poslanci by měli zdanění definitivně schválit na schůzi, která začne už příští týden. A zatím se zdá, že ho skutečně schválí, protože ČSSD, ANO i KSČM mají pocit, že církevní náhrady jsou přemrštěné. Církve si v takovém případě budou na zákon stěžovat u Ústavního soudu, který tak bude mít poslední slovo.

Církve ohrožuje kůrovec a daň z restitucí. Katolíkům by vzala 315 milionů

MF DNES konfrontovala s hrozbou propouštění i jednoho z navrhovatelů zdaňovacího zákona, komunistu Stanislava Grospiče. Ostatně komunisté vždy vystupovali jako strana, která hájí pracující.

„Já si myslím, že se to vyjádření církve, které máte, nezakládá na relevantních číslech. Vylučuji, že to bude mít sociální dopady. Církve s tím nemohou takto kalkulovat. Je to podle mě záměrně použité, aby zdůraznili tu opodstatněnost,“ reagoval Grospič.

Proti zdanění už vystoupili i Židé. Deník N v úterý napsal, že s ministrem vnitra Janem Hamáčkem se v pátek sešel izraelský ministr vnitra Machluf Deri a vyjádřil obavy, že i české židovské obce by přišly kvůli novému zákonu o desítky milionů korun.

Komunista Grebeníček kritizuje zákon o církevních restitucích:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Lidé hlasovali na stránkách SPD pro přijetí sirotků. Strana anketu stáhla

Předseda SPD Tomio Okamura v pražském volebním štábu. (6. října 2018)

Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury ve středu dalo na svůj oficiální facebookový profil anketu. Ptalo se v...

Babiš vidí požadavek KSČM na schodek 30 miliard jako zvláštní, Filip se diví

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Premiér a šéf Andrej Babiš chce s lídrem KSČM Vojtěchem Filipem jednat jen o rozpočtu na příští rok. Požadavek...

Česko jako rekordman v počasí. Odchylky od průměru byly u nás největší

Ilustrační snímek

Loňský rok byl neobvykle teplý na celé planetě, Česká republika však ze všech meteorologických statistik viditelně...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz