„Je to skvělé, z ocenění máme velkou radost,“ reagoval po vyhlášení výsledků Ondřej Hubálek z Letohradského soukromého gymnázia. Soustředil se na výzkum těžkých kovů rozpuštěných ve vodě a podařilo se mu najít způsob, jak je s pomocí speciální houby z vody odstranit. Za třetí místo v kategorii Technologie ochrany životního prostředí dostal tisíc dolarů na další výzkum.
Intel ISEF 2015Největší celosvětová soutěž pro studenty středních škol. Snaží se je inspirovat k řešení náročných otázek vědy a problémů blízké budoucnosti.
|
Stejně tak i Martin Ptáček z brněnského gymnázia na třídě kapitána Jaroše, který ve své kategorii také skončil na třetím místě. Porotu zaujal stabilizačním systémem, který umí „ukočírovat auto“ v případě, že dostane smyk nebo řidič neočekávaně rychle sešlápne plyn nebo brzdu. „Bylo to náročné, ale stálo to za to,“ říká.
Na čtvrté místo v kategorii biologického počítačového výzkumu dosáhla Michaela Kajšová ze zlínského Gymnázia Lesní čtvrť, jež se předvedla s projektem vlivu cholesterolu na buněčné membrány. Studentka se věnuje především jeho funkci v mozku. Díky jejím poznatkům se v budoucnu možná dočkáme léků na Parkinsonovu či Alzheimerovu chorobu.
Výhra uspíšila mou kariéru o šest let, říká loňský vítěz
Při slavnostním ceremoniálu byla výborná atmosféra. Studenti se navzájem podporovali, někteří rodiče, kteří se na předávání cen přišli podívat, plakali dojetím.
Studenti na svých projektech pracovali minimálně rok, museli se probojovat státními koly středoškolských soutěží, než se nominovali mezi světovou špičku. V Pittsburghu tři dny obhajovali své projekty před porotou.
„Porotci byli milí, ale přišly i záludné otázky. Zkoumali, jestli jsme projekt opravdu dělali my. Jeden z nich mi řekl, že se 15 miligramů mědi nedá změřit titrací. Tak jsem mu řekl, že já jsem to tak udělal. To je správná odpověď, vyhrknul a mně se ulevilo,“ vypráví Ondřej Hubálek.
„Na studentech je úžasné, že si neříkají - to vyřeším, až budu dospělý, až mi bude třicet - ale vrhnou se do toho hned,“ chválila studenty Wendy Hawkins, ředitelka nadace Intel, která se přes dvacet let podílí na organizaci této soutěže, ale i rozvíjení technického vzdělání studentů i učitelů ve školách.
Výhra v této soutěži otevírá dveře nejen na prestižní světové univerzity, ale i do známých společností. Výherce z minulého roku Marka Nováka si po úspěchu na Intel ISEF vyhlédla společnost TSE, pro kterou Marek nyní pracuje. „Myslím, že to uspíšilo mojí kariéru o pět, šest let,“ říká.