Senioři se ničí laciným jídlem, jejich zdraví a soběstačnost se horší

  19:45aktualizováno  19:45
Čeští důchodci jsou ohroženi podvýživou. Uskrovňují se, nakupují ve slevách a šetří na kvalitním jídle i vitaminech. Zhoršují tím své zdraví a také soběstačnost. V roce 2060 bude v Česku už 3,2 milionu seniorů.

Česko patří v rámci EU mezi země s nejrychleji stárnoucí populací a čeští důchodci se v mnoha případech hodně uskrovňují (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Důchodci potřebují jíst kvalitněji než mladší lidé, ve skutečnosti je tomu naopak. Podle zjištění občanského sdružení Život 90 je v Česku téměř pětina lidí nad 65 let ohrožena chudobou. Nemají pak peníze na kvalitní potraviny, omezují jídelníček a často nakupují ve slevě. Leckdy pak konzumují potraviny s prošlou zárukou, protože je nestihnou rychle spotřebovat.

Stáří v číslech

  • v Česku je průměrný věk 41 let, v roce 2065 to bude asi 50 let
  • patříme mezi evropské země s nejrychleji stárnoucí populací
  • do roku 2050 budou lidé nad 80 let tvořit 34 % všech seniorů
  • například na Slovensku to bude pouze 17,4 %, ve Švédsku 31,4 %
  • přes 17 % Čechů nad 65 let je ohroženo chudobou
    41 % seniorů užívá nevhodné kombinace léků

"Ve vyšším věku se reálným rizikem stává podvýživa, a to i kvůli snížené chuti k jídlu. Ve stáří se totiž snižuje množství chuťových pohárků a zhoršuje se čich," vysvětlila nutriční terapeutka z Fóra zdravé výživy Tamara Starnovská. Podle ní potřebuje starý člověk více kvalitních živin, vitaminů a minerálních látek, protože se u něj hůře vstřebávají.

Častější nemoci kladou nárok na dostatečný příjem bílkovin. Přestože starší lidé mívají menší pocit žízně, ještě důležitější jsou pro ně tekutiny. "Důchodci jsou často limitováni svou kondicí a nakupují podle toho, kam dojdou a kolik unesou. Aby ušetřili, nevyzvednou si kolikrát předepsané léky nebo potravinové doplňky, čímž opět trpí jejich zdraví. Zhoršuje se soběstačnost, chronické nemoci. Nedostatek tekutin zase negativně ovlivňuje jejich vnímání," dodala Starnovská.

Osmdesátníků přibývá skokem

Rozpočet důchodců dále napíná zvýšená spotřeba léků. Lékaři mnohdy ani nevědí, co všechno jejich pacienti užívají, a oni pak medikamenty nevhodně kombinují. "Zatímco v zemích západní Evropy špatně užívá léky 15 procent seniorů, v Česku to průzkumy prokázaly u 41 procent důchodců. Vzniká nebezpečí takzvaných lékových kaskád, kdy se vedlejší účinky jednoho léku řeší předepsáním dalšího medikamentu," popsal ředitel občanského sdružení Život 90 Jan Lorman.

Se zdravotními problémy jdou ruku v ruce ty sociální. S věkem roste význam harmonických vztahů s blízkými. Osamocený způsob života hodnotí většina seniorů velmi negativně. Staří lidé navíc nemají takový přístup k informačním technologiím.

Nakupujte levně, ale kvalitní jídlo

V dnešní době si každý může vybrat v letácích akční zboží, máme pro vás přehled: české letáky i slovenské letáky (když například bydlíte v pohraničí).

Česko patří v rámci EU mezi země s nejrychleji stárnoucí populací. Rapidně roste zejména skupina velmi starých lidí ve věku nad osmdesát let, která bude do roku 2050 tvořit už třetinu seniorů. Přitom už dnes sílí nevraživé postoje vůči starým lidem (takzvaná gerontofobie).

Koneckonců se to zrcadlí i v častém postesknutí, zda tu "armádu důchodců" uživíme. Na stárnutí populace mají vliv změny v přístupu k rodině - odkládání prvního dítěte nebo chtěná bezdětnost. "Pro Česko je typická nerovnoměrná věková struktura, což je dáno střídáním slabých a silných populačních ročníků. Na nárůst důchodců se musíme připravit. Stárnout bude pracovní síla i potenciální zákazníci. A také voličská základna," uvedla Jitka Langhamrová z katedry demografie VŠE v Praze.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Muži mají během mistrovství v hokeji menší zájem o prostitutky, tvrdí průzkum

ilustrační snímek

Zatímco pro některá povolání představuje mistrovství světa v hokeji žně, prostitutky naopak strádají. V dobách zápasů s...

Akrobatický speciál a gripen: Šonka s Kardošem předvedli v Čáslavi unikátní show

Martin Šonka v akrobatickém speciálu a Ivo Kardoš v nadzvukovém gripenu v...

Otevřený den na 21. základně taktického letectva u Čáslavi vyvrcholil unikátní show. V ní se předvedl akrobatický...

Příští týden bude počasí jako na houpačce: v pondělí 26 stupňů, ve středu 16

Ilustrační snímek

V následující čtyřech týdnech začnou teploty pozvolna stoupat. Budou se však pohybovat na průměru obvyklém pro dané...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz