Důchodci potřebují jíst kvalitněji než mladší lidé, ve skutečnosti je tomu naopak. Podle zjištění občanského sdružení Život 90 je v Česku téměř pětina lidí nad 65 let ohrožena chudobou. Nemají pak peníze na kvalitní potraviny, omezují jídelníček a často nakupují ve slevě. Leckdy pak konzumují potraviny s prošlou zárukou, protože je nestihnou rychle spotřebovat.
Stáří v číslech
|
"Ve vyšším věku se reálným rizikem stává podvýživa, a to i kvůli snížené chuti k jídlu. Ve stáří se totiž snižuje množství chuťových pohárků a zhoršuje se čich," vysvětlila nutriční terapeutka z Fóra zdravé výživy Tamara Starnovská. Podle ní potřebuje starý člověk více kvalitních živin, vitaminů a minerálních látek, protože se u něj hůře vstřebávají.
Častější nemoci kladou nárok na dostatečný příjem bílkovin. Přestože starší lidé mívají menší pocit žízně, ještě důležitější jsou pro ně tekutiny. "Důchodci jsou často limitováni svou kondicí a nakupují podle toho, kam dojdou a kolik unesou. Aby ušetřili, nevyzvednou si kolikrát předepsané léky nebo potravinové doplňky, čímž opět trpí jejich zdraví. Zhoršuje se soběstačnost, chronické nemoci. Nedostatek tekutin zase negativně ovlivňuje jejich vnímání," dodala Starnovská.
Osmdesátníků přibývá skokem
Rozpočet důchodců dále napíná zvýšená spotřeba léků. Lékaři mnohdy ani nevědí, co všechno jejich pacienti užívají, a oni pak medikamenty nevhodně kombinují. "Zatímco v zemích západní Evropy špatně užívá léky 15 procent seniorů, v Česku to průzkumy prokázaly u 41 procent důchodců. Vzniká nebezpečí takzvaných lékových kaskád, kdy se vedlejší účinky jednoho léku řeší předepsáním dalšího medikamentu," popsal ředitel občanského sdružení Život 90 Jan Lorman.
Se zdravotními problémy jdou ruku v ruce ty sociální. S věkem roste význam harmonických vztahů s blízkými. Osamocený způsob života hodnotí většina seniorů velmi negativně. Staří lidé navíc nemají takový přístup k informačním technologiím.
Nakupujte levně, ale kvalitní jídloV dnešní době si každý může vybrat v letácích akční zboží, máme pro vás přehled: české letáky i slovenské letáky (když například bydlíte v pohraničí). |
Česko patří v rámci EU mezi země s nejrychleji stárnoucí populací. Rapidně roste zejména skupina velmi starých lidí ve věku nad osmdesát let, která bude do roku 2050 tvořit už třetinu seniorů. Přitom už dnes sílí nevraživé postoje vůči starým lidem (takzvaná gerontofobie).
Koneckonců se to zrcadlí i v častém postesknutí, zda tu "armádu důchodců" uživíme. Na stárnutí populace mají vliv změny v přístupu k rodině - odkládání prvního dítěte nebo chtěná bezdětnost. "Pro Česko je typická nerovnoměrná věková struktura, což je dáno střídáním slabých a silných populačních ročníků. Na nárůst důchodců se musíme připravit. Stárnout bude pracovní síla i potenciální zákazníci. A také voličská základna," uvedla Jitka Langhamrová z katedry demografie VŠE v Praze.