Pátek 6. prosince 2019, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 6. prosince 2019 Mikuláš

Senior budoucnosti: pilně se vzdělává, podniká a nestraní se lidí

  18:41aktualizováno  18:41
Stát chce zlepšit životní podmínky seniorů a lépe využít jejich potenciál. Starší lidé zřejmě dostanou více možností, jak se vzdělávat nebo začít podnikat. Školy v dětech mají posílit úctu ke stáří. Počítá s tím Národní akční plán podporující pozitivní stárnutí pro období 2013 až 2017, který ve středu schválila vláda.
Ministerstvo práce připravilo akční plán pro pozitivní stárnutí (ilustrační snímek).

Ministerstvo práce připravilo akční plán pro pozitivní stárnutí (ilustrační snímek). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Celoživotní vzdělávání by se především díky husté síti veřejných knihoven mělo rozšířit i do menších měst a obcí. V regionech mají pomoci zejména takzvané virtuální univerzity. Senioři by například na obecním úřadě či v knihovně sledovali na plátně přes internet přenášenou přednášku a poté by o tématech diskutovali.

Posílení celoživotního vzdělávání vítá předseda Asociace univerzit třetího věku
Pavel Máchal. "Vzdělávání seniorů je velmi důležité, dostanou se tím k novým informacím. Nezbytný je sociální prvek, že se lidé sdružují," řekl iDNES.cz Máchal.

Kurzy univerzit třetího věku sice nabízí 21 veřejných vysokých škol (tedy skoro všechny), účastní se jich ale jen přibližně 38 tisíc lidí (přibližně 1,5 procenta seniorů). Na otevření dalších kurzů nejsou prostředky.

Pro starší pracovníky nad 50 let by také mělo být jednodušší rozjet vlastní podnikání. Stát chce jejich činorodost více podporovat, například zvažuje, že pro nastartování byznysu poskytne úvěr 200 tisíc korun s nízkým nebo žádným úrokem. Ministerstvo práce a sociálních věcí, které materiál připravilo, také vyškolí vedoucí úřadů práce, aby lépe uměli komunikovat se staršími uchazeči o zaměstnání.

Vláda Petra Nečase přitom seniory k práci zatím příliš nemotivuje. Od začátku letošního roku pracující důchodci přišli o slevu na dani, změna platí v letech 2013 až 2015. V loňském roce průměrně pracovalo zhruba 150 tisíc seniorů, starobní penzi pobírá zhruba 1,7 milionu lidí.

Stáří bude pravděpodobně stále více důležitějším politickým tématem. Zatímco nyní lidé nad 65 let tvoří necelých 16 procent české populace, za 20 let budou podle odhadů představovat již čtvrtinu a za půlstoletí dokonce třetinu společnosti. Podle autorů materiálu je nutné dostatečně využít zkušenosti a znalosti seniorů ke zvýšení ekonomického potenciálu a konkurenceschopnosti Česka.

Školáci možná budou radit seniorům, jak vyzrát na počítač

Ambiciózních plánů je víc. Stát například hodlá seniory více zapojit do dobrovolnictví či veřejného dění v jejich okolí. Chce i zlepšit bezbariérovost dopravy. Řada opatření se týká i zdravotnictví a sociální oblasti, zvýšit se má například nabídka e-learningového vzdělávání pro lidi, kteří pečují o staré příbuzné.

Cílem je také zvýšit úctu společnosti ke stáří a zlepšit vztahy mezi generacemi. Toto téma by se mělo objevit v budoucnu v centrálních školních osnovách (takzvaných Rámcových vzdělávacích programech). Pomoci mají na školách i dny otevřených dveří pro seniory, umělecké soutěže o problematice stárnutí nebo kurzy, v kterých by školáci učili seniory, jak zacházet s počítačem.

Stát chce také lépe potírat diskriminaci starších lidí, více v této oblasti bude vzdělávat soudce, policisty, úředníky či sociální pracovníky. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková už dříve avizovala, že se chce zaměřit na přístup seniorů k právní pomoci či zvýšení jejich informovanosti o rizikových půjčkách.

Podle Jana Lormana, ředitel sdružení Život 90, které pomáhá seniorům, je plán kvalitní a nic zásadního v něm nechybí. "Podstatné je, že nepojímá stáří jako etapu života vyžadující péči, ale jako etapu s obrovským potenciálem, zatím dostatečně nevyužitým. Kdyby jen desetinu, co tam je, se podařilo splnit, tak je to velký posun," řekl Lorman iDNES.cz s obavou, že stejně jako u předchozích strategických dokumentů se na jejich plnění nenajde dostatek vůle a peněz. 

U všech návrhů je stanovené, dokdy mají být hotové a jaké státní úřady i další instituce je provedou. Plnění plánu bude kontrolovat především ministerstvo práce. "Co se týče prostředků potřebných na financování navržených akcí, dá se předpokládat financování z rozpočtu jednotlivých resortů. Snahou určitě bude zapojit také prostředky z EU," řekla iDNES.cz mluvčí resortu Štěpánka Filipová.

Kromě MPSV na přípravě dokumentu spolupracovala i další ministerstva, neziskové organizace, místní a krajské samosprávy, soukromé firmy, odborníci z akademické oblasti i samotní senioři. Pracovní verzi materiálu představil resort loni v červnu (více čtěte zde).

Autor:

Kauza Čapí hnízdo

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo. Prezident Miloš Zeman nevyužije abolici k zastavení trestního stíhání.

V reakci na to spolek Milion chvilek ohlásil další demonstraci, tentokrát v centru Prahy.


  • Nejčtenější

Novotný v ruské televizi. Diváci usoudí, že je „nácek“, tvrdí bývalý diplomat

Ruská státní televize Rossija 1 v pátek pozvala starostu pražské městské části Pavla Novotného, aby vysvětlil svůj...

Šlachtův poslední úlovek. Narkobaron z gymnázia měl „e-shop“ s drogami

Celníci odhalili partu pěti mladíků z Brněnska, kteří měli „e-shop“ s drogami. Ty pětice posílala do celého světa....

Při teroristickém útoku na London Bridge zemřel útočník a další dva lidé

Odpolední útok na London Bridge byl teroristický čin, uvedla na tiskové konferenci policie. Komisař také potvrdil, že...

Z ženy mužem a zase zpátky. Někteří transgenderisté litují své přeměny

Někteří transgenderisté jsou nespokojeni se svou přeměnou v jedince opačného pohlaví. Postupují proto operace, které z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Pyrrhovo vítězství. Novotný udělal radost ruské propagandě

Provokatér, bavič, bulvární novinář a také starosta MČ Praha - Řeporyje Pavel Novotný se v posledních týdnech mimořádně...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Hlavně zachovat klid, říká o velkých neštěstích vyšetřovatel hasičů

„Je to extrémní případ. Když v budově, kde se nacházejí lidé, navíc hoří, záchranné práce to velmi komplikuje,“ řekl...

Agrofert má být dál v zakázkách, praví resort. Dodržujeme zákon, brání se

Ministerstvo zemědělství rozeslalo minulý měsíc úřadům a firmám spadajícím pod jeho správu dopis, ve kterém jim radí,...

Lyžařský svaz ani Liberec za dluhy po mistrovství nezodpovídají, řekl soud

Český lyžařský svaz a Liberec nenesou odpovědnost za dluhy z libereckého mistrovství v lyžování. Soud nepravomocně...

Babiš nemá motivaci řešit klima, stěžují si studenti z Fridays for Future

Premiér Andrej Babiš se v pátek sešel s českými zástupci studentského ekologického hnutí Fridays for Future. Studenti s...

Najdete na iDNES.cz