Česko slavilo První máj. Konaly se stranické mítinky, studenti měli majáles

  8:10aktualizováno  20:54
V Česku se ve středu konaly tradiční oslavy 1. máje. Konaly se demonstrace, předvolební kampaně, vysokoškolský majáles, ale i desítky slavností a dalších akcí po celé zemi.

Už dopoledne se komunisté sešli v Praze na náměstí Jiřího z Poděbrad. Na setkání dorazil tradičně také předrevoluční generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš. Akci doprovázely často emotivní výměny názorů s odpůrci komunistické ideologie.

Průběh narušil také výpadek proudu, který zřejmě někdo úmyslně způsobil. Došlo také k incidentu po kterém musel být v sanitním voze ošetřen mladík po zasažení pepřovým sprejem. Útočníka z místa odvedla policie.

Fotogalerie

Stovky policistů dohlížely na dvě podvečerní akce v Brně. Pochodňový průvod svolala k příležitosti Svátku práce do Brna radikální Národní a sociální fronta, proti ní se sejdou nesouhlasící Brňané.

První máj se v Brně v minulých letech opakovaně stal dnem slovních střetů i potyček mezi demonstranty a jejich odpůrci z řad antifašistů.

Politické strany spojily oslavy v Praze s kampaní před evropskými volbami.

Sociální demokraté uspořádali oslavy na dvoře svého sídla - Lidového domu. Na akci vystoupil Václav Neckář se skupinou Bacily. Dorazili sem mimo jiné předseda sociálních demokratů Jan Hamáček, ministr zahraničních věcí Tomáš Peříček a europoslanec Pavel Poc.

Evropské volby budou zásadní, řekl Hamáček

Občanští demokraté zorganizovali jako každý rok slavnost „Vzhůru na Petřín“, která začala v jednu hodinu odpoledne. Akce se nesla v duchu předvolební kampaně do Evropského parlamentu. Přítomni byli někteří kandidáti včetně lídra a europoslance Jana Zahradila.

Akce v hlavním městě měli i TOP 09 a STAN, Svobodní, Dělnická strana sociální spravedlnosti nebo Česká suverenita.

Studenti oslavili první květen majálesem

Studenti před polednem vyrazili v průvodu z pražského náměstí Václava Havla směrem do kampusu Univerzity Karlovy v Hybernské ulici. Zahájili tak tradiční majáles. V kampusu poté probíhá hudební a kulturní program. Vystupují zde studentské kapely, k vidění bylo i divadlo.

Průvod se tradičně nesl v humorném duchu. Studenti si na sebe oblékli často velmi propracované kostýmy. Do pochodu jim hrála i živá kapela složená z maskovaných muzikantů.

„Budem učit vaše děti,“ skandovali studenti z pedagogické fakulty vybavení transparenty. Skupina studentů oblečená do improvizovaných papírových kosmických skafandrů volala: „Malé obory na velké planety.“

Letos to byl šestý ročník Majálesu. V předchozích letech se hlavní slavnost konala v Karolinu. Podnětem pro založení tradice této oslavy byla nespokojenost s komerčním přístupem hudebního festivalu Pražský Majáles v Letňanech, na který se platí vstupné. Na Studentský Majáles se může přijít podívat každý zdarma.

„My jsme byli nespokojeni s organizací Pražského Majálesu, který je brán spíš jako hudební festival, tak jsme chtěli vytvořit něco na principu od studentů pro studenty, kde se studenti budou moct prezentovat,“ řekla organizátorka Studentského Majálesu Adéla Marková. „Chtěli jsme zachovat koncept z 60. let, kdy to fungovalo právě na tom principu od studentů pro studenty,“ dodala.

Zlínské oslavy inspirovalo baťovské období

Lidé mohli ve středu navštívit například pátý ročník Prvního Pivního Máje v Břevnovském klášteře, kde svou produkci představilo 20 minipivovarů. Oslavy byly naplánované také třeba v Olomouci, Duchcově a desítkách dalších měst.

Slavilo se i ve Zlíně. Sportovci, hudebníci, mažoretky, ale i řidiči s historickými vozidly a motocykly, se tam zapojili do prvomájového průvodu. Jeho organizátoři se hlásí k baťovské tradici, lidé proto nesli transparenty s dobovými hesly. Průvod vyšel z areálu bývalých baťovských závodů, cílem bylo náměstí Míru. Přihlásilo se do něj 1 700 lidí, akce je apolitická, řekl ve středu Martin Červinka ze spolupořádajícího Avion Big Bandu Zlín.

V Litoměřicích se demonstrovalo za nemocnici

Několik set lidí se v Litoměřicích účastnilo protestního prvomájového průvodu nazvaného Zachraňme nemocnici. Při akci lidé podepisovali petici. Aktuálně má více než 7 000 podpisů, řekla členka petičního výboru Alena Rožcová. Na akci vystoupil také náměstek ústeckého hejtmana pro zdravotnictví Stanislav Rybák (KSČM). Řekl, že má zájem o zachování rozsahu péče v litoměřické nemocnici a bude o ni usilovat Krajská zdravotní, pokud získá od města 100 procent akcií zařízení.

Podle pověry se ženy vystavují nebezpečí, že nebudou-li políbeny na 1. máje pod rozkvetlým stromem, do roka a do dne uschnou nebo bude v ohrožení jejich ženskost, krása a plodnost. Meteorologové ale míní, že bude letos s polibkem pod rozkvetlou třešní problém. Na většině území již odkvetly. Větší šance nalézt potřebný strom je v podhůří a horách.

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Demolice Stalinova pomníku by byla drahá, lepší bude oprava, říká Lukeš

Stalinův pomník na Letné.

Zbytky někdejšího Stalinova pomníku se hroutí. Pražský magistrát musí na základě odborného posudku stavbu do pěti dnů...

Bratři Mašínové byli důsledkem krvavého režimu, říká Jiří Padevět

Historie se může opakovat, říká spisovatel Jiří Padevět. Na mysli má především...

Památník tří odbojů by měl vzniknout do tří let na Mašínově rodném statku. Předsedou spolku, který se přestavbě objektu...

Babí léto bude pokračovat, příští týden teploty vystoupají i k 24 stupňům

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Víkendové babí léto vydrží podle meteorologů až do konce září. V druhé půlce příštího týdne se teploty vyšplhají...

Zdravotní pojišťovny lákají na bonusy a výhody. Na změnu zbývá pár dní

Zubař, ilustrace

Nespokojení klienti zdravotních pojišťoven mají letos poslední šanci na její změnu. Přihlášku ke změně pojišťovny mohou...

Najdete na iDNES.cz