Na jednu stranu se tak můžeme chlubit nejnižšími cenami léků v Evropě. Na druhou stranu to znamená, že medikamenty v lékárnách nejsou.
Ministerstvo zdravotnictví o problému ví a ministr Leoš Heger (TOP 09) se ještě na jaře dušoval, že takzvaný paralelní vývoz bude řešit zákonem.
Zákon nyní prošel vládou, jenže klíčový odstavec, který by pomohl alespoň trochu řešit situaci, z něj vypadl. Nechala jej vyřadit vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) s poukazem na to, že je nutné nebránit volnému pohybu zboží.
"Mám schůzku s paní vicepremiérkou Peake, protože jsem nepochopil, proč to nechala vyřadit," uvedl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. "Ten odstavec jsme do zákona dali my. Už jsme se několikrát dostali do situace, kdy lék pro pacienta nikde nebyl a nebylo čím jej nahradit, a to po dlouhé měsíce. Jestliže to ustanovení vypadlo, je paní vicepremiérka přímo zodpovědná za to, že v Česku budou pacientům chybět léky," říká Chudoba.
S Karolínou Peake se MF DNES ve čtvrtek nepodařilo spojit, její reakci iDNES.cz zaslal tiskový mluvčí strany LIDEM až v pátek ráno. "Opatření navrhované ministrem zdravotnictví bylo, jako když se jde s dělem na komára. Vyřešilo by sice jeden problém, ale fakticky by zlikvidovalo velkou část lékáren, které přežívají jenom díky právu nejen léky prodávat, ale i distribuovat dál," uvedla Peake.
Chybí třeba léky na tlak či astma
Odstavec, který ze zákona vypadl, říká, že v případě, kdy určitý lék nakoupí lékárna, nesmí jej dál přeprodat do zahraničí, ale pouze vydat pacientovi. To sice nezabrání tomu, aby lékárna léky neprodala na svou takzvanou distribuční licenci, kterých bylo podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv jen loni vydáno bezmála čtyři sta. Jenže pak také lékárna musí na licenci léky nakoupit a bude alespoň účetní přehled o tom, kdo vyváží léky ven ve velkém. Navíc by tak mělo být zajištěno, že lékárna bude mít vždy na skladě část léků pro české pacienty.
Podle vicepremiérky by se trh s léky soustředil do rukou čtyř velkých distributorů na úkor těch menších. Peake tvrdí, že s Hegerem jednala o společném řešení, které "nepošle zaměstnance lékáren na ulici a občanům neuzavře jejich lékárnu za rohem, což by se stalo".
Momentálně je v Česku nedostupných několik desítek léků. Konkrétně? Třeba tři klíčové léky pro léčbu HIV pozitivních, lék na Alzheimerovu chorobu Ebixa, lék na vysoký tlak Micardis nebo lék na astma Berodual. Ten stojí v Německu dvojnásobek toho, co u nás.
"Je velmi důležité, aby v zákoně ta věta byla. Výrobci léků totiž jinak nejsou schopni zajistit, aby léky pro české pacienty byly. My je sem dovážíme, ale ony v obrovských kvantech mizí ven. A nelze je stáhnout z jiných zemí ani rychle dovyrobit, výroba se plánuje rok předem," říká Jakub Dvořáček, šéf asociace, která sdružuje výrobce originálních léčiv.