Farmaceutický „second hand“ Orifarm přesouvá základnu do Čech

  14:43aktualizováno  15:11
Dánská firma Orifarm, která se živí přeprodejem léků a generik, rozšiřuje svůj byznys v Česku. Dosud měla v Unhošti malý závod na přebalování originálních léčiv, po šesti letech se rozhodla vytvořit z ČR centrum své "výroby". Závody v Německu a Dánsku zavře a do roku 2013 zaměstná na novém místě v Hostivici u Prahy 400 lidí.

Orifarm | foto: Orifarm

Nový závod byl otevřen v Hostivici v úterý. Pracuje v něm sto lidí, dalších sto jich přibude ještě v letošním roce a na dvojnásobek se pak rozšíří počet zaměstnanců v roce 2013. Firma chce totiž ještě letos koncentrovat do Česka sedmdesát procent své výroby a o rok později dalších třicet.

Fotogalerie

"Že naši výrobu přesuneme z Německa a Dánska do České republiky, jsme se rozhodli kvůli výhodnému umístění země v centru Evropy. Velký vliv na naše rozhodování mělo také to, že zde pracují kvalifikovaní a cenově dostupní zaměstnanci, jejichž schopnosti jsme si sami prověřili. Dobrá je i infrastruktura a poloha závodu poblíž letiště (Ruzyně)," vyjmenovává majitel firmy Hans Bøgh-Sørensen hlavní důvody přesunu mateřských závodů do Čech.

Know-how: Levně nakoupí, přebalí, prodají dráž

Závody však léky nevyrábí, jejich produkce spočívá v tom, že zaměstnanci vyndají z krabic léky originálních výrobců, jako je například Pfizer, krabičky zahodí a původní lék přebalí do nové krabičky s podobným či stejným názvem. Ten pak prodávají v Německu, Finsku či Dánsku o 5 až 15 procent levněji. Klidně ve stejné lékárně jako originální výrobce.

Orifarm se živí přeprodejem originálních léků za levnější cenu. Vlevo je

"Originální výrobci léků prodávají v každé zemi léky za různé ceny, jak jim to místní trh dovolí. Snaží se tím maximalizovat svůj zisk. My jen využíváme možností volného pohybu zboží v rámci Evropské unie a nakupujeme léky vždy tam, kde jsou nejlevnější, a prodáváme je v jiných zemích za nižší cenu než originální výrobci," vysvětluje princip podnikání majitel Bøgh-Sørensen, který společnost Orifarm založil se svou manželkou Birgitte v roce 1994.

Bøgh-Sørensen připouští, že originální výrobci léků nemají jeho společnost příliš v lásce. "Byli by rádi, kdybychom neexistovali. Prvních deset let jsme řešili hodně soudních sporů, nyní je to klidnější," říká s tím, že jejich činnost šetří peníze konečných spotřebitelů.

V Česku ale firma žádné secondhandové léky prodávat nebude. "Je zde příliš restriktivních opatření a chybí zde zákony, které například v Dánsku, Německu či Finsku nařizují farmaceutům nabízet lidem jako první ty nejlevnější léky, které mají v nabídce," vysvětluje Bøgh-Sørensen.

Výrobní hala v Hostivici firmě nepatří, má ji pouze pronajatou na deset let. Náklady na vybudování závodu firma neuvedla, protože se o výstavbu stará investor průmyslové zóny.

Orifarm Group

Dánská firma vznikla v roce 1994. Zabývá se paralelním dovozem léčiv (přebalováním originálních léků a jejich prodejem za nižší cenu) a generik. V Evropě je druhou největší firmou v tomto oboru po německé společnosti Kohlpharma. Mezi nejúspěšnější prodávané léky patří Lipitor pro snížení cholesterolu, Viagra a Simbicort proti astma.

Výsledky za rok 2011 ještě nezveřejnila. V roce 2010 měla obrat ve výši 4,85 miliardy dánských korun (při dnešním přepočtu zhruba 16,3 miliardy Kč), a zisk 173,1 milionu DKK (asi 581,4 milionu Kč).

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Reklamní fúze roku je prozatím u ledu. Dlouhodobí rivalové se nedohodli

Nově vzniklý podnik by vedl stávající šéf BB Richard Fuxa.

Měl to být reklamní byznys roku, jenže z něj sešlo. Česká jednička na trhu s venkovní reklamou BigBoard vyjednávala...

Pod tlakem Applu a Číny. Čtvrtletní provozní zisk Samsungu se propadl

Čtyři fotoaparáty pro každou příležitost. Prohlédněte si Samsung A9

Jihokorejskému výrobci elektroniky Samsung Electronics podle předběžných údajů klesl ve čtvrtém čtvrtletí provozní zisk...

Akcie Applu se propadly o deset procent. Měly nejhorší den za šest let

Ilustrační snímek

Turbulentní čínský trh ve čtvrtek zamával s akciemi Applu a poslal je o téměř deset procent níž. Znamenalo to nejhorší...

Najdete na iDNES.cz