Léky jsou v Česku příliš levné. Končí v cizině a českým pacientům chybí

  19:46aktualizováno  19:46
Milada Hanáková užívá dlouhodobě lék Micardis, který jí lékař předepsal na vysoký tlak. Jenže poslední dobou je pro ni lék nesehnatelný. Jako jeden z mnoha totiž končí v zahraničních lékárnách. Čeští pacienti tak mají mnohdy smůlu. České ceny léků jsou totiž nízké a proto se léčiva distribuují za hranice.
Některé léky jsou u nás nedostatkovým zbožím. Jsou příliš levné, proto končí v zahraničí

Některé léky jsou u nás nedostatkovým zbožím. Jsou příliš levné, proto končí v zahraničí | foto: Profimedia.cz

Micardis je běžné léčivo na snížení vysokého krevního tlaku. Do České republiky německý výrobce prodává tři různě silné typy tohoto léku. Pro Miladu Hanákovou z Prahy, která se s vysokým tlakem léčí, je však lék momentálně nesehnatelný. Když dostala předpis od lékaře a ptala se po něm v několika lékárnách, řekli jí, že dodavatel lék prodává raději do zahraničí, protože tam si přijde na více peněz.

Distribuční paradox

Podle Lucie Šustkové ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv dochází v České republice k takzvanému distribučnímu paradoxu. ČR totiž nastavuje ceny léků podle nejnižších cen v ostatních státech EU. Léky jsou tedy u nás oproti jiným státům za velice příznivou cenu.
"Této situace nezřídka využívají držitelé povolení k distribuci, kteří léčivé přípravky vyvážejí do zahraničí. Léky určené pro české pacienty tak mizí za hranice naší republiky a pro české pacienty se stávají nedostatkovými," připustila dříve Šustková.
Pro distributory léků je to výhodné, protože vývozem do zahraničí více vydělají. Podle Šustkové tak často jednají i samotné lékárny, které mají povolení k distribuci léků. Pro Česko léky za levno nakoupí, ale nepřijmou je do lékárny, nýbrž na distribuční sklad. Odtud je prodávají za vyšší ceny do zahraničí.
"V případě, že provozovatel nakupuje léčiva do své lékárny a až pak část z nich převede na distribuční sklad, dopouští se správního deliktu podle zákona o léčivech. Za takovýto způsob nákupu a prodeje byla tento rok pravomocně uložena pokuta ve výši 200 tisíc korun," uzavřela Šustková.

Oficiálně výpadek léku Micardis nikdo nenahlásil. "U těchto léčivých přípravků nenahlásil držitel rozhodnutí o registraci Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv přerušení ani ukončení dodávek léčivého přípravku. Část léčivých přípravků je ale vyvážena do zahraničí. Léčivý přípravek Micardis je mezi nimi stále na prvním místě," uvedla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková.

Situace, kterou zažila paní Milada, není ojedinělá. Týká se obecně více druhů léčiv, za které nemají lékárníci ve skladech náhradu.

"Nedostatek zmíněného léku je nárazový a velmi dobře ilustruje situaci na našem trhu s léčivy. V současné době ho nelze běžně objednat z distribuce do lékáren, to znamená, že lékárny mají pouze dříve získané zásoby. A lze očekávat, že se budeme s výpadky v dodávkách některých léků setkávat stále častěji," uvedl mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.

Narážel na to, že firmy, které mají v Česku distribuční oprávnění, si mohou léky mezi sebou neomezeně přeprodávat a stejně tak je zcela legálně distribuovat i do zahraničí. Teoreticky tak může nastat situace, kdy bude v Česku jediná krabička a zbytek léků koupených pro ČR skončí v lékárnách v cizině.

Mohou za to maximální ceny léků v České republice. ČR totiž jejich ceny nastavuje podle nejnižších cen v ostatních státech EU. Léky jsou tedy u nás oproti jiným zemím za velice příznivou cenu a pro české pacienty se tak paradoxně stávají nedostatkovými.

"Na možný vznik této situace jsme v minulosti upozorňovali. Řešení spočívá v legislativních změnách, které by učinily naše léky pro vývozce méně atraktivní při zachování výhod pro pacienty a pojišťovny," přiznává mluvčí lékárníků.

Pacienti se bránit nemohou

Podle Krebse, ale i Svazu pacientů, je tedy chyba v legislativě. Pacienti ani lékárny nemají možnost, jak se bránit. "Pacienti, stejně jako lékárníci, se proti tomu prakticky bránit nemohou. Dokud nedojde ke změně legislativy, budeme se s výpadky v dodávkách léčiv stále setkávat. Jsme tak v poněkud paradoxní situaci, kdy jsou u nás léky formálně levné, ale nejsou pro naše pacienty dostupné," dodal Krebs.

"Pacient může buď požádat svého lékaře, který předepíše jiný lék, nebo by mu v lékárně měli nabídnout jiný lék se stejnou účinnou látkou, který ten nedostatkový nahrazuje. Lékárníci už nyní komunikují často s lékařem a dohodnou se přímo oni dva," nabízí řešení prezident Svazu pacientů Luboš Olejár.

Přiznává však, že na všechny případy to platit nebude. "Je to bohužel důsledek novinek ministra zdravotnictví Leoše Hegera. SÚKL neustále snižuje úhrady a firmám nestojí za to léky na náš trh za tuto cenu dodávat, a proto je distribuují do zahraničí. Pokud bychom u nás měli pravidlo, že cena léku by byla průměrem z pěti okolních zemí, bylo by to jiné," míní.

Ministerstvo o problému ví. "Není to ale jen problém České republiky," upozornil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Dodal, že změny v lékové politice ministerstvo chystá. "V novele zákona o léčivech, která se nyní připravuje, budou tyto případy zohledněny, chceme tuto problematiku nějak vyřešit," dodal Sršeň. Jaké změny konkrétně resort chystá, však neuvedl.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

V Japonsku by za tu dobu měli dálnici, vítali v Brandýse vysněný bankomat

Jen málokteré město v zemi nemá na náměstí nebo jinde v centru bankomat. Tento přístroj ale dosud chyběl v Brandýse nad...

Mějte panenky různých barev pleti, radí ministerská příručka mikrojeslím

„Každé dítě si může vzít na hřiště panenku a dělat jí maminku či tatínka“ nebo „Pokud je to možné, vybíráme hračky i...

Praha by měla podle Babiše převést budovy nemocnice Na Bulovce na stát

Praha by měla podle premiéra Andreje Babiše převést své budovy v Nemocnici Na Bulovce na stát, a to za symbolickou...

Miloš Zeman bude do neděle v nemocnici. Chce být fit na 28. října

Prezident ve čtvrtek odpoledne nastoupí na čtyři dny do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Půjde o rekondiční pobyt,...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz