Micardis je běžné léčivo na snížení vysokého krevního tlaku. Do České republiky německý výrobce prodává tři různě silné typy tohoto léku. Pro Miladu Hanákovou z Prahy, která se s vysokým tlakem léčí, je však lék momentálně nesehnatelný. Když dostala předpis od lékaře a ptala se po něm v několika lékárnách, řekli jí, že dodavatel lék prodává raději do zahraničí, protože tam si přijde na více peněz.
Distribuční paradoxPodle Lucie Šustkové ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv dochází v České republice k takzvanému distribučnímu paradoxu. ČR totiž nastavuje ceny léků podle nejnižších cen v ostatních státech EU. Léky jsou tedy u nás oproti jiným státům za velice příznivou cenu. |
Oficiálně výpadek léku Micardis nikdo nenahlásil. "U těchto léčivých přípravků nenahlásil držitel rozhodnutí o registraci Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv přerušení ani ukončení dodávek léčivého přípravku. Část léčivých přípravků je ale vyvážena do zahraničí. Léčivý přípravek Micardis je mezi nimi stále na prvním místě," uvedla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková.
Situace, kterou zažila paní Milada, není ojedinělá. Týká se obecně více druhů léčiv, za které nemají lékárníci ve skladech náhradu.
"Nedostatek zmíněného léku je nárazový a velmi dobře ilustruje situaci na našem trhu s léčivy. V současné době ho nelze běžně objednat z distribuce do lékáren, to znamená, že lékárny mají pouze dříve získané zásoby. A lze očekávat, že se budeme s výpadky v dodávkách některých léků setkávat stále častěji," uvedl mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.
Narážel na to, že firmy, které mají v Česku distribuční oprávnění, si mohou léky mezi sebou neomezeně přeprodávat a stejně tak je zcela legálně distribuovat i do zahraničí. Teoreticky tak může nastat situace, kdy bude v Česku jediná krabička a zbytek léků koupených pro ČR skončí v lékárnách v cizině.
Mohou za to maximální ceny léků v České republice. ČR totiž jejich ceny nastavuje podle nejnižších cen v ostatních státech EU. Léky jsou tedy u nás oproti jiným zemím za velice příznivou cenu a pro české pacienty se tak paradoxně stávají nedostatkovými.
"Na možný vznik této situace jsme v minulosti upozorňovali. Řešení spočívá v legislativních změnách, které by učinily naše léky pro vývozce méně atraktivní při zachování výhod pro pacienty a pojišťovny," přiznává mluvčí lékárníků.
Pacienti se bránit nemohou
Podle Krebse, ale i Svazu pacientů, je tedy chyba v legislativě. Pacienti ani lékárny nemají možnost, jak se bránit. "Pacienti, stejně jako lékárníci, se proti tomu prakticky bránit nemohou. Dokud nedojde ke změně legislativy, budeme se s výpadky v dodávkách léčiv stále setkávat. Jsme tak v poněkud paradoxní situaci, kdy jsou u nás léky formálně levné, ale nejsou pro naše pacienty dostupné," dodal Krebs.
"Pacient může buď požádat svého lékaře, který předepíše jiný lék, nebo by mu v lékárně měli nabídnout jiný lék se stejnou účinnou látkou, který ten nedostatkový nahrazuje. Lékárníci už nyní komunikují často s lékařem a dohodnou se přímo oni dva," nabízí řešení prezident Svazu pacientů Luboš Olejár.
Přiznává však, že na všechny případy to platit nebude. "Je to bohužel důsledek novinek ministra zdravotnictví Leoše Hegera. SÚKL neustále snižuje úhrady a firmám nestojí za to léky na náš trh za tuto cenu dodávat, a proto je distribuují do zahraničí. Pokud bychom u nás měli pravidlo, že cena léku by byla průměrem z pěti okolních zemí, bylo by to jiné," míní.
Ministerstvo o problému ví. "Není to ale jen problém České republiky," upozornil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.
Dodal, že změny v lékové politice ministerstvo chystá. "V novele zákona o léčivech, která se nyní připravuje, budou tyto případy zohledněny, chceme tuto problematiku nějak vyřešit," dodal Sršeň. Jaké změny konkrétně resort chystá, však neuvedl.