Věřím, že žalobce trestní stíhání kvůli Čapímu hnízdu zastaví, řekl Babiš

  11:50aktualizováno  11:50
Státní zastupitelství by mělo v pondělí oznámit, jak se postaví k vyšetřování případu dotací pro farmu Čapí hnízdo. Premiér Andrej Babiš věří, že stíhání zastaví. „Doufám, že justice rozhodne v můj prospěch, protože pak budu věřit, že máme spravedlnost,“ řekl v pořadu Partie na FTV Prima.

Dotaci ve výši 50 milionů korun prošetřuje policie už několik měsíců. Peníze podle premiéra Farma vrátila, i když na ně měla nárok. Babiš tím chtěl prý dokázat, že je to celé nesmysl. 

Kauza Čapí hnízdo

„Je to jen kauza, kterou udělala média a nejsou k tomu důkazy. Je to totální nesmysl, žádný podvod nebyl a ani být nemohl. A já doufám, že justice rozhodne v můj prospěch, protože pak budu věřit, že tady máme spravedlnost. Navíc by měla by platit presumpce neviny,“ opakoval stále dokola známou obhajobu premiér Babiš a pak začal citovat definici presumpce neviny z internetové encyklopedie Wikipedia.

Lhůta pro rozhodnutí skončila na konci srpna. Pražské státní zastupitelství pravděpodobně v pondělí zveřejní, jak v kauze rozhodlo. Pokud by obžalobu soudu podalo, Babiš by z čela vlády neodešel. Problém to není ani pro ČSSD. 

„Od začátku jsme říkali, že celá kauza pana premiéra může skončit obžalobou, ale současně jsme řekli, že tím zlomovým okamžikem je prvoinstanční odsouzení,“ uvedl v nedávném rozhovoru pro Právo šéf strany Jan Hamáček.

Možnosti rozhodnutí státního zástupce

Státní zástupce Jaroslav Šaroch může podle trestního řádu rozhodnout více způsoby. Nyní má reálně tři možnosti.

Může podat obžalobu k soudu a to s tou právní kvalifikací, kterou mu navrhla policie. Tedy dotační podvod a poškozování finančních zájmů Evropské unie vzhledem k tomu, že jde o eurodotaci ve výši necelých 50 milionů. Obvinění čelí premiér od října 2017 a hrozí mu až deset let vězení.

ČSSD prezidenta podrazila, to bych já nikdy neudělal, říká Babiš

Variantou je také změna kvalifikace kauzy na neúmyslný trestný čin. V tom případě by byl případ Čapí hnízdo promlčen, napsal před nedávnem web Neovlivni.cz.

Státní zástupce může také říct, aby policie na případu ještě pracovala. A k tomu by mohlo dojít právě tehdy, když by obhájci předložili nové důkazy, které by bylo nutné ještě prověřit.

Případ „Čapí hnízdo“

Problémem je sporná dotace z roku 2008, kdy se na konci předešlého roku měnilo vlastnictví firmy a poté se měnilo ještě několikrát. 

Stíhání čelí kromě premiéra i jeho žena Monika, dcera Adriana Bobeková, švagr Martin Herodes a také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. Policie navrhla jejich obžalobu v polovině dubna.

„To, že do toho zatáhli moji rodinu, moje děti, ženu, to je hrozná prasárna,“ komentoval také v televizním pořadu premiér Babiš. Že ale Farmu Čapí hnízdo vlastnili v době přijetí dotace jeho dospělé děti a bratr jeho partnerky, řekl sám ve Sněmovně v roce 2016. 

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů. 
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Žaloba na prezidenta a vztahy s ČSSD

V pořadu Partie se premiér vyjádřil také k senátnímu návrhu žaloby na prezidenta Miloše Zemana. Babiš doufá, že poslanci vládního hnutí ve Sněmovně návrh nepodpoří. Dolní komora Parlamentu se má k projednání žaloby dostat až ke konci září. V návrhu jsou popsány případy, kdy měl prezident obejít ústavu. Naposledy při odvolání ministra kultury Staňka a nejmenování jeho nástupcem Michala Šmardu. 

„Odvolal pana Staňka a pak trvalo nějaký čas, než došlo ke jmenování nového ministra, ale v ústavě není řečený termín,“ řekl premiér. Na počátku dlouhých průtahů podle Babiše stálo nedorozumění mezi prezidentem a sociální demokracií na akci Policista roku. Předseda vlády připustil pochybení v tom, že si měl ověřit fakt, že kandidát ČSSD je „těžko akceptovatelný“.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Zaorálek považuje plán vládní čtvrti za skandální. Nemá informace, reaguje Babiš

Ministr kultury Lubomír Zaorálek vyřešil krizi kolem instituce Muzeum umění...

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) odmítl v pořadu Otázky Václava Moravce plán předsedy vlády Andreje Babiše (ANO)...

Na smíchovském břehu Vltavy cvičně vyrostly protipovodňové zábrany

Celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval ráno test vrat na...

Zejména na smíchovském břehu Vltavy proběhl v sobotu nácvik stavby protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

Trolejbusy se vracejí do módy, městům se hodí při boji s emisemi

Setkání trolejbusových generací v Opavě.

Dopravní podniky postupně nahrazují klasické autobusy vozy s alternativními zdroji paliva. Redakce iDNES.cz oslovila ty...

Lidé uvěřili v rituální vraždu. Od známé justiční křivdy uplynulo 120 let

Anežka Hrůzová (na domnělé fotografii) a její údajný vrah Leopold Hilsner

Proces s Leopoldem Hilsnerem je tím nejznámějším, co tehdejší krajský soud v Kutné Hoře zažil. Dnes strohá budova soudu...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA ROZVODNY VN

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz