Gratuluji k zastavení trestního stíhání, volal prezident Andreji Babišovi

  9:57aktualizováno  14:04
Prezident Miloš Zeman telefonicky popřál premiérovi Andreji Babišovi k 65. narozeninám i zastavení trestního stíhání, uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček poté, co státní zástupce Jaroslav Šaroch navrhl, aby bylo stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo zastaveno. Podle politiků je potřeba takové rozhodnutí respektovat. „Byla to jedna z možností, kterou měl pan státní zástupce," uvedl Jan Hamáček.

Premiér Andrej Babiš a předseda ČSSD Jan Hamáček dorazili do Lán na setkání s prezidentem Milošem Zemanem. (8. července 2019) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Jsem přesvědčen, že státní zástupci postupovali podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. A nám nezbývá než jeho rozhodnutí respektovat. Neznám do detailů spis a důvody, které ho k tomu vedly. Očekávám, že to rozhodnutí bude odůvodněno poté, co proběhne přezkum v rámci Městského státního zastupitelství v Praze,“ řekl vicepremiér Hamáček.

Žalobce v kauze padesátimilionové evropské dotace na výstavbu farmy Čapí hnízdo podle Deníku N zastavil nejen stíhání Babiše, ale i jeho rodinných příslušníků a spolupracovníků. Závěry ale nemusejí být konečné, nyní je bude posuzovat vedení Městského státního zastupitelství v Praze.

Vicepremiér již dříve uvedl, že by ani v případě obžalování Andreje Babiše ČSSD neopustila vládu. 

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila bude důležité, jak státní zástupce zastavení stíhání zdůvodní. Jeho rozhodnutí však respektuje. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek míní, že důvěra veřejnosti v nestranné státní zastupitelství se hroutí.

„V kauze nesmí existovat žádné pochybnosti o tom, že v České republice existuje dvojí spravedlnost – jedna pro premiéra a jedna pro normální občany,“ napsal Pospíšil. 

02.září 2019 v 08:07, příspěvek archivován: 02.září 2019 v 09:46

Respektuji rozhodnutí státního zástupce, který zastavil trestní stíhání Andreje Babiše. Velmi důležité bude, jak žalobce nyní celou věc zdůvodní. V kauze nesmí existovat žádné pochybnosti o tom, že v ČR existuje dvojí spravedlnost - jedna pro premiéra a jedna pro normální občany.

„Čert vem Andreje Babiše, Vyšší Spravedlnost si ho nakonec stejně najde,“ podotkl Kalousek. Státní zastupitelství se podle něj ode dneška bude těšit stejné důvěře jako komunistická prokuratura před rokem 1989. „A náprava bude těžká,“ dodal. 

„Důvod, proč by neměla být premiérem osoba s trestní kauzou na krku, vidíme od dnešního rána. Rozhodnutí o zastavení trestního stíhání pochybnosti nerozptýlilo, ale naopak přiživilo. Mnoha lidem vzalo naději, že žijeme v právním státě a z toho Andrej Babiš vinen je,“ napsala na Twitteru jejich stranická kolegyně Markéta Adamová. 

02.září 2019 v 09:37, příspěvek archivován: 02.září 2019 v 09:42

Důvod, proč by neměla být premiérem osoba s trestní kauzou na krku, vidíme od dnešního rána. Rozhodnutí o zastavení trestního stíhání pochybnosti nerozptýlilo, ale naopak přiživilo. Mnoha lidem vzalo naději, že žijeme v právním státě a z toho Andrej Babiš vinen je.

Místopředseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík se domnívá, že by bylo lepší, kdyby Babiše osvobodil nezávislý soud. 

„Státní zastupitelství musí veřejnost ujistit, že ani náznakem nedošlo k žádnému ovlivňování vyšetřování ze strany výkonné moci. Není to jediné pochybení premiéra Andreje Babiše, a proto bude mít takové rozhodnutí stále pachuť nejistoty. Občané v této zemi potřebují ujištění, že nikdo v našem státě není rovnější než jiný, protože pokud chceme žít ve spravedlivém právním státě, tak nesmíme opakovaně podkopávat důvěru v něj,“ dodal jeho stranický kolega Vít Rakušan.

„Respektujeme rozhodnutí státního zástupce, to však neznamená, že jednání bylo v souladu s byť základními etickými principy,“ uvedl předseda KDU-ČSL Marek Výborný. 

02.září 2019 v 08:46, příspěvek archivován: 02.září 2019 v 09:49

Respektujeme rozhodnutí státního zástupce, to ale neznamená, že jednání bylo v souladu s byť základními etickými principy. Jde o lidskou slušnost a politickou kulturu. A ta dostává na frak, bohužel to není jediná kauza Andreje Babiše. Celé to poškozuje pověst ČR. @iDNEScz

„Rozhodnutí státního zástupce bereme na vědomí. Nastala však situace, před kterou jsme varovali. Po jarní nevysvětlené změně na ministerstvu spravedlnosti a mediálním tlaku předsedy vlády velká část společnosti neuvěří, že by takovéto rozhodnutí padlo i v případě řadového občana,“ uvedl šéf ODS Petr Fiala. 

02.září 2019 v 09:13, příspěvek archivován: 02.září 2019 v 10:13

Rozhodnutí státního zástupce bereme na vědomí. Nastala ale situace, před kterou jsme varovali. Po jarní nevysvětlené změně na ministerstvu spravedlnosti a mediálním tlaku předsedy vlády velká část společnosti neuvěří, že by takovéto rozhodnutí padlo i v případě řadového občana.

„Tak po dnešku pořád nevíme, jestli se dá objednat trestní stíhání. A máme tu další otázku, jestli se dá objednat jeho zastavení,“ uvedl místopředseda ODS Martin Kupka. 

Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše by Andrej Babiš již seděl, pokud by nebyl premiérem. „Řeknu to tak, jak to cítím: kdyby @AndrejBabis nebyl premiér, už dávno sedí. A také se aktivně řeší jeho další kauzy (mezi které počítám i daňový únik zjevně fiktivní reklamy na farmě Čapí hnízdo za 270 milionů). Před zákonem si mají být všichni rovni,“ uvedl na svém Twitteru. 

Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl České televizi, že Babišovy kauzy zatěžují práci vlády, ale on je vždy připraven respektovat princip presumpce neviny. „Myslím si, že pan státní zástupce zhodnotil situaci a to, že nějaká firma patří do nějakého holdingu ještě neznamená, že funguje samostatně. Nakonec rozdělení firem a fúzí je mnoho, jak v době ekonomického růstu, tak v době ekonomických krizí. Potom budu teprve komentovat samotné rozhodnutí,“ poznamenal Filip.

„Rozhodnutí státního zástupce bereme na vědomí. Hnutí SPD považuje práci státního zastupitelství a justice i s ohledem na snahu o politickou kriminalizaci některých poslanců SPD za zpolitizovanou,“ napsal šéf SPD Tomio Okamura.

Unie státních zástupců chce vysvětlení

Státní zástupce, který shledal důvodným zahájení trestního stíhání v kauze Čapího hnízda a řešil případ čtyři roky, by měl vysvětlit okolnosti, jež ho vedly k vydání aktuálního rozhodnutí, napsala Unie státních zástupců. Zároveň ale uvedla, že o obsahu rozhodnutí nemá žádné informace. 

„Pokud Městské státní zastupitelství v Praze uvedlo, že dozorový státní zástupce změnil svůj původní právní názor, lze očekávat, že takové rozhodnutí bude přesvědčivě odůvodněno, a to i vzhledem k dosavadní délce trestního řízení,“ napsala unie.

„Pokud dozorový státní zástupce, který kauzu zpracovával čtyři roky, shledal zahájení trestního stíhání důvodným, měl by vysvětlit, jaké okolnosti, zjištěné po jeho zahájení, jej vedly k vydání meritorního rozhodnutí,“ doplnil stavovský spolek státních zástupců.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nebude podle mluvčího Petra Malého nynější vývoj kolem kauzy Čapí hnízdo komentovat. „V dané věci může být Nejvyšší státní zastupitelství ještě v budoucnu činné,“ uvedl Malý. Zeman totiž podle trestního řádu může do tří měsíců od právní moci rušit nezákonná usnesení nižších státních zástupců, a to mimo jiné o zastavení trestního stíhání.

Agrofert: Čapí hnízdo bude zřejmě třetí účelovou kauzou

Čapí hnízdo bude pro Agrofert třetí účelovou kauzou, pokud se potvrdí informace o zastavení stíhání, uvedl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka s odkazem na předešlé případy Agrotecu a korunových dluhopisů. 

„Pokud to tak je, prokázalo se, co jsme celé roky říkali, že ve věci Čapího hnízda bylo vše podle zákona. Několik let byl ve veřejném prostoru účelový hon na čarodějnice, kdy se mnohá média stavěla do role soudců. A z jejich prvních reakcí je vidět, jak se s tím nyní nemůžou smířit. Navíc jde už o třetí případ, kdy jsme byli účelově kriminalizováni, a přitom se nakonec potvrdilo, že se nic nezákonného nestalo,“ uvedl Hanzelka.

U Agrotecu soud loni v prosinci nepravomocně zprostil viny jednatele firmy Pavla Richtera i samotnou společnost. Šlo o případ manipulování tendrů České pošty. Naopak podmínky byly uloženy bývalému zástupci generálního ředitele pošty Richardu Soldánovi a jednatelům společností SP a Radekov, které měly tendry vyhrát. Loni v srpnu policie odložila prošetřování případu korunových dluhopisů, kauza se předloni v květnu stala důvodem odchodu Babiše z vlády tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky, kde byl ministrem financí. Výhodou nákupu dluhopisů mělo být to, že držitel v podstatě neplatí ze získaných úroků daň z příjmu.

„Těší nás, že se prokázalo, že žijeme v právním státě, a věříme, že nikdo nebude zpochybňovat nezávislost státního zastupitelství,“ uzavřel mluvčí Agrofertu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

PŘEHLEDNĚ: Časová osa kauzy Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš čelí kvůli vyšetřování možného dotačního podvodu spojeného s konferenčním centrem Čapí...

Další z rubriky

Zemřel přední český alergolog Václav Špičák. Bylo mu devadesát let

Profesor Václav Špičák

Založil první lůžkové alergologické oddělení pro děti v republice, napsal více než dvě stovky odborných publikací a...

OBRAZEM: Kůrovcová kalamita poblíž Orlické přehrady z ptačí perspektivy

Praha, 9.9.2019, kůrovec, kůrovcová kalamita, lesy v oblasti Zvíkovské...

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká už několik let. Podle odborníků je dnes situace nejhorší v historii českého...

KOMENTÁŘ: Komunistická strana přerod na „cool“ levičáky promarnila

Miloš Jakeš na prvomájovém setkání KSČM (1. května 2019)

Levičáctví na Západě „frčí“, je „cool“. Zástupy mladých lidí plní fotbalové, baseballové i kriketové stadiony na...

Adecco spol. s r.o.
Modelář ve společnosti Lego

Adecco spol. s r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 26 000 - 29 000 Kč

Najdete na iDNES.cz