Republiková rada Bursíka opět potrápila. Hlavně kvůli americkému radaru V Brdech.

Republiková rada Bursíka opět potrápila. Hlavně kvůli americkému radaru V Brdech. | foto: Zbyněk Stanislav, ČTK

Bursík a Schwarzenberg ustáli kritiku spolustraníků za radar

  • 537
Ministr Karel Schwarzenberg i předseda Martin Bursík museli na jednání širšího vedení Strany zelených obhajovat vládní postoj k radaru. Zřejmě se jim podařilo kritiky přesvědčit, vyslovení nedůvěry oběma totiž neprošlo. Republiková rada ovšem vyzvala zelené zákonodárce, aby hlasovali proti radaru.

Karel Schwarzenberg původně plánoval, že kvůli zdraví na jednání nepřijde vůbec, nebo se zdrží nejvýše půl hodiny. Nakonec zůstal za zavřenými dveřmi dvě hodiny.

"Vysvětloval jsem jim svou politiku, která dle mého názoru odpovídá politice Strany zelených," komentoval situaci po svém odchodu ze sálu Schwarzenberg.

Diskuse, ve které zazněly požadavky na výměnu ministra, nakonec v požadavek na jeho odchod nevyústila. "Ani ministrovi občas neškodí kritika," reagoval Schwarzenberg.

"Důležité je, že je to teď nasměrováno tak, že se evropský a americký systém protiraketové obrany spojí, jakmile bude evropská část dobudována. Americká je zatím lépe vyvinutá než evropská, řekl Schwarzenberg zeleným.

Slova o výměně ministra mírnil šéf zahraniční sekce Strany zelených Jiří Čáslavka. "Pan ministr Schwarzenberg je obratný diskutér. S jeho výstupem jsem byl vcelku spokojen. Naše zpráva je celkově kritická vůči plnění našeho programu ve vládě, není namířena osobně proti ministru Schwarzenbergovi a nikdo nežádá jeho hlavu. Jde nám jen o to, že se nám nedaří plnit naši zahraniční politiku, ač máme vlastního ministra ve vládě," řekl.

Návrhy na vyjádření nedůvěry Schwarzenbergovi a Bursíkovi nakonec nebyly přijaty. Pro nedůvěru ministru zahraničí se vyslovilo osm lidí, 21 proti a hlasování se zdrželo šest. Proti Bursíkovi zvedli ruku jen čtyři členové republikové rady. "Je to fiasko vnitrostranické opozice," sdělil Martin Bursík.

Rozhodnutí o opuštění koaliční vlády se podle místopředsedy republikové rady Matěje Stropnického odkládá na dobu po senátních a krajských volbách, nejpozději bude v listopadu. Bude záviset na tom, do jaké míry se bude zeleným v kabinetu dařit prosazovat jejich program.

Pro radar nehlasujte, vyzvala rada poslance
Republiková rada se ale usnesla také na tom, že nesouhlasí s vybudováním základny a vyzvala poslance, aby hlasovali proti ní. Z podmínek zelených byla podle usnesení splněna jen jedna, bylo dosaženo společného stanoviska v Radě NATO. "Další dvě podmínky - závazná garance vlády USA, že radarové zařízení protiraketové obrany bude začleněno pod řízení a velení NATO a společné stanovisko Rady EU - splněny nebyly," stojí v dnešním usnesení.

"Usnesení je celou řadou zbožných přání, ale ne vždy odpovídají naší váze," komentoval Bursík, který ho navíc označil za předčasné. "Žádný dopad pro naše další kroky usnesení mít nebude," řekl MF DNES. Jednání podle něj není uzavřeno.

Zelení řekli ne "divoké privatizaci nemocnic"
Kriticky se zelení vyjádřili i k plnění volebního programu. Nejhůř při posuzování dopadlo zahraničí, zdravotnictví, sociální politika a kultura. Pozitivně naopak zhodnotili ekologickou sekci vyjma ochrany zvířat a energetiky. Částečně obstála lidská práva a školství.

Zelení mimo jiné požadují, aby byl předložen zákon o neziskových organizacích ve zdravotnictví před zdravotní reformou, protože ta předpokládá jen převod zařízení na akciové společnosti. Chtějí, aby byla "okamžitě zastavena divoká privatizace, to jest transformace nemocnic a ústavu řízených nebo zřizovaných ministerstvem zdravotnictví na akciové společnosti a jejich následná privatizace".

V dopravě by rádi například zvýšili dotace pro Správu železniční dopravní cesty tak, aby mohly o polovinu klesnout poplatky za využívání železnice. Poměr investic mezi železnicí a silnicemi by měl být podle zelených dvě ku jedné ve prospěch vlakové dopravy.

Česká republika by podle zelených měla mít novou bezpečnostní strategii, do priorit Do priorit českého předsednictví EU chtějí zahrnout dodržování lidských práv, humanitární pomoc, omezení vývozu zbraní a rovnocenné partnerství EU a USA.

Probíralo se i uznání nezávislosti Kosova. To by Strana zelených ráda odložila, než se vyřeší situace uprchlíků a rozpory s mezinárodním právem.

Návratem předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka, který čelil podezření z korupce, do vlády, se prý zelení nezabývali. Čunek byl opět jmenován vicepremiérem a ministrem pro místní rozvoj tento týden.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video