Bulvární Super končí

  20:18aktualizováno  20:18
Z novinových stánků zmizí sedmdnáctého července po roce a čtvrt celostátní deník Super. Jeho vydavatel, firma e-Media, s bulvárním listem skončí, protože prodělává. Jeho majitel přitom ještě koncem ledna tvrdil, že zájem o koupi novin projevili čtyři nejmenovaní zahraniční vydavatelé.

Super začal vycházet loni v dubnu. V srpnu téhož roku jeho průměrný prodaný náklad překročil dvě stě tisíc výtisků. Největšího nákladu list dosáhl v září, kdy vycházel průměrným nákladem 219 tisíc, poté však začal klesat. V prosinci 2001 měl Super 132 646 prodaných kusů.

Letos v květnu měl deník náklad už jen 109 374 výtisků. Podle Media Projektu, v jehož rámci se agentury GfK, TN Sofres a STEM/MARK dotazovaly patnácti tisíc lidí, byl v té době čtvrtým nejčtenějším deníkem v zemi - za MF DNES, Bleskem a Právem.

Historie listu
První číslo periodika vyšlo 25. dubna 2001 nákladem 300 tisíc výtisků (se zhruba 40 procentní remitendou). Noviny měly 24 stran a od počátku se snažily zaujmout výraznou grafikou - velkými titulky a množstvím doprovodných fotografií.

Svým obsahem a grafickým zpracováním se deník nejvíce podobal bulvárně zaměřenému listu Blesk.

Loni v létě Super vyvolal veřejnou diskusi o novinářské etice, když zveřejnil tajně pořízené fotografie tehdejší sociálnědemokratické poslankyně Petry Buzkové. Ta byla zachycena na pláži v Chorvatsku bez horního dílu plavek.

Před startem novin v dubnu 2001 jeho majitelé ze společnosti Epic avizovali svůj záměr vydávat deník, který by zaplnil prostor mezi bulvárním Bleskem a zpravodajským titulem typu Mladá fronta DNES. Už zakrátko se ale ukázalo, že Super bude mít blíže spíše k prvně jmenovanému titulu.

Super přicházel na novinový trh s velkými ambicemi, zároveň ale od počátku musel čelit nařčení z toho, že jde o noviny, které mají vydržet jen do parlamentních voleb a napomoci vítězství ODS ve volbách.

Kritici deníku poukazovali i na jeho spřízněnost s televizemi Nova a Prima, které pravidelně obsazovaly velkou část inzertní plochy, deník na oplátku inzeroval na Nově. Obě média spolupracovala i ve zpravodajství.

Po zániku Superu zůstane čtenářům na výběr sedm celostátních deníků a síť regionálních Deníků Bohemia a Deníků Moravia. Český novinový trh téměř úplně ovládají zahraniční vydavatelé. MF DNES a Lidové noviny patří do německé firmě Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft, Blesk a Sport vlastní švýcarské vydavatelství Ringier. Zmíněná síť regionálních deníků patří německému vydavatelskému domu Vltava-Labe-Press.

Zahraničního majitele mají i Hospodářské noviny, které jsou členy skupiny ekonomického tisku Dow Jones a Handelsblatt.

V českých rukách tak zůstává jen deník Právo. To od roku 1990 vlastní společnost Borgis, kterou v roce 1990 založil a z většiny vlastní šéfredaktor listu Zdeněk Porybný.

V uplynulých letech se uzavřela historie dvou tradičních deníků, Lidové demokracie a Práce, i listů, které vznikly na  začátku 90. let. Zanikl Telegraf, Noviny, Prostor a
Metropolitan. Občanský a později Český deník změnil svou periodicitu i název na týdeník, vycházet přestal v říjnu 1996.

Bulvární Expres, vycházející od roku 1990, se v dubnu 1996 sloučil s konkurenčním Bleskem. Kontroverzní Špígl změnil loni v létě vydavatele a přeměnil se na týdeník. Loni v září se navíc Zemské noviny a Slovo sloučily s Deníky Bohemia a Deníky Moravia. 

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Najdete na iDNES.cz