Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. července 2021 Ignác

Bouřky poškodily benzinku, převrátily autobus, zastavily dálnici D2

  20:15aktualizováno  25. června 0:16
Bouřky a krupobití zasáhly ve čtvrtek večer Jihomoravský kraj i další části republiky, zejména v jižní polovině. Hasiči vyjíždí k dopravním nehodám, záchranáři evidují na 150 zraněných i oběti na životech. Na Hodonínsku se kvůli bouřkám převrátil autobus, na místě jsou podle předběžných informací čtyři zranění. V obou směrech je také neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi.

V Mikulčicích bouřka převrátila autobus, podle dostupných informací jsou čtyři zranění. Podle starostky Marty Otáhalové vypadá obec jako po válce. Hejtman Jan Grolich uvedl, že byl v Moravské Nové Vsi, do Mikulčic se ani nedostal.

Hodonín svolal krizový štáb, tamní nemocnice zaznamenala i úmrtí mezi pacienty, řekl ředitel nemocnice Antonín Tesařík. Počet úmrtí ale neví. Nemocnice podle něj odhadem ošetřila 150 až 200 zraněných, největší nápor před půlnocí opadl.

Nemocnice Břeclav přijala dosud kolem 50 zraněných lidí po silných bouřkách. Číslo ale ještě není konečné, sanitní vozy přivážejí další pacienty. Záchranáři vyhlásili mimořádnou událost třetího stupně, řekli policejní mluvčí Pavel Šváb a David Chaloupka.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Na jižní Moravě pak v souvislosti s bouřkami evidují záchranné složky až 150 zraněných kvůli bouřkám. Řeší nehody, lidi zavalené v domech i stromem. Podle mluvčí je v terénu 22 posádek jihomoravských záchranářů.

„Pomáhají nám záchranáři ze Zlínského kraje, Olomouckého, Pardubického a z Vysočiny, ale také ze Slovenska a letí k nám dva vrtulníky z Rakouska. Plán je takový, že si pacienty budeme předávat na velkém parkovišti na dálnici D2,“ uvedla mluvčí záchranné služby Hedvika Kropáčková.

Dálnice D2 ve směru do Brna je v úseku mezi exitem 48 na Břeclav a nájezdem na D1 (exit 196 Brno-Jih) uzavřena a slouží pouze pro přesun složek IZS. Směr od Brna je průjezdný. Na dálnici vyrazil pohotovostní tým ŘSD, řekl ministr dopravy Karel Havlíček. Kolem 50. kilometru dálnice D2 se v obou směrech tvoří zhruba osmikilometrové kolony.

Krátce po jedné hodině ráno policie uvedla, že by dálnice měla být plně průjezdná zhruba až ve 23:55.

Kvůli bouřím nyní stojí 14 železničních tratí. „Všechny pohotovostní týmy z oblastní správy Brno se přemisťují, zjišťují rozsah škod a začínají všechno odklízet,“ uvedl Havlíček k situaci na železnici. O škodách ho průběžně informují šéfové dopravy, ale také energetické přenosové soustavy a společnosti ČEZ.

Policie uzavřela pro civilní vozidla Hodonín, Hrušky, Moravskou Novou Ves a Týnec.

Hasiči hlásí rekordní počet událostí

Extrémnímu náporu tísňových volání kvůli počasí čelilo operační středisko jihomoravských hasičů. Prioritou jsou případy s ohrožením zdraví lidí. „Máme tu v tuhle chvíli 230 událostí. Zasahujeme primárně tam, kde je ohrožené zdraví osob,“ řekl iDNES.cz kolem osmé hodiny večerní mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

V kraji řeší i jiné než dopravní komplikace. „Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami,“ řekl Mikoška.

Hrozivá apokalypsa. Jižní Moravu zasáhlo zřejmě tornádo, zničilo obec Hrušky

Kroupy velké jako tenisové míčky padaly ve Valticích na Břeclavsku, uvedl starosta Pavel Trojan. Na radnici jsou rozbitá okna, kroupy rozbíjely auta. Bouřka a krupobití poničily střechu i okna zámku ve Valticích. Podle kastelána půjdou škody do milionů korun.

Nejhorší je situace na jihu Moravy. Bouřky a krupobití zasáhly ve čtvrtek večer především Hodonínsko a Břeclavsko, kde se objevil velmi silný vzdušný vír. Meteorologové řekli, že by se mohlo jednat i o tornádo. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka do oblasti směřují všechny jednotky IZS včetně záchranných útvarů.

Mrtví, zavalení, všude trosky. Sedm obcí na Moravě zpustošilo tornádo

Polovina obce Hrušky je podle místostarosty srovnaná se zemí. Vozy byly mrštěny proti domům, kostel je bez střechy.

Výpadky dodávky elektřiny

Další problémy v souvislosti s bouřkami a krupobitím nastaly s dodávkami elektřiny. Počet domácností, které jsou v ČR po bouři bez proudu, vystoupal na 121 000. Podle ministra Havlíčka teď není možné dělat opravy, začne se ráno.

„Ke čtvrteční 22. hodině jsme evidovali více než 50 000 domácností bez dodávek elektrické energie. Situace se stabilizovala na jižní Moravě. Naopak počet odběratelů s omezenými dodávkami elektrické energie roste na Zlínsku a Vysočině,“ uvedl mluvčí distribuční společnosti EG.D. ze skupiny E.ON Roman Šperňák.

Na jižní Moravě společnost evidovala přes 30 000 odběratelů bez dodávek elektrické energie. Nejzasaženějším regionem bylo Hodonínsko. Ve Zlínském kraji se pak jednalo o 16 000 domácností bez elektrické energie. Poruchy přibývaly hlavně v okolí Slavičína. Na Vysočině se pak jednalo o 9 000 domácností v okolí Pelhřimova.

Bez elektřiny je také Moravská Nová Ves na Břeclavsku. Silná bouře poškodila podle starosty Marka Košuta stovky domů. „Jsou tady možná stovky domů absolutně bez střech, bez krovů, vyvrácené stromy, převrácený kamion, auta, silnice jsou zavalené, záchranný systém se k nám ani nemá jak dostat. Je tady popadané zdivo, uniká plyn, nejde elektřina,“ popsal starosta.

V oblasti jižní Moravy došlo k omezení veřejné dopravy. „Po bouřce tam vypadlo zabezpečovací zařízení a trakční vedení. Od 19:30 je provoz zastavený. Zatím nemáme bližší informace, kde přesně je závada,“ sdělil mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

„Doprava zatím stojí. Řidiči vyčkávají na uklidnění situace a až hasiči uvolní silnice,“ dodal Květoslav Havlík, mluvčí společnost Kordis, která v kraji koordinuje dopravu.

Poškozená zoo a benzinová stanice v Hodoníně

Mimořádně silná bouře postihla i Zoo Hodonín, popadaly stromy, zničené jsou ohrady, psí útulek podle ředitele Martina Kruga v podstatě neexistuje. Zvířata jsou v šoku, ale katastrofu přežila.

„Vypadá to katastrofálně, v hrozném stavu máme útulek, dalo by se říct, že neexistuje. Snažíme se stěhovat psy. Zvířata jsou všechna v pořádku, všechno je pozavírané, bez újmy,“ řekl ředitel.

Uvedl, že v podstatě polovina zoologické zahrady zmizela před očima. „Hlavně stromy, ohrady jsou pryč, ploty, budovy drží. Pryč je všechno, co bylo z plechu, ze dřeva, to je kdo ví kde. Lítaly tady kusy betonu, je to šílené,“ dodal ředitel.

Ve městě je poškozená také benzínová čerpací stanice, informovala policie. Na místě byly zraněné osoby a docházelo k úniku plynu. „Pokud už musíte být venku, tak se této lokalitě vyhněte,“ radila policie.

V Hodoníně bouřka odnesla střechu sportovní haly, poničila atletický stadion i s tribunou a také domov seniorů. Podle místostarosty Libora Ambrozka byliv místě zranění senioři a bylo potřeba dům evakuovat. „Je to enormní zásah,“ uvedl Ambrozek.

Popadané stromy i zřícená stodola

Problémy řešili hasiči i v jiných částech republiky. V Ústeckém kraji zasahovali na Lounsku a Chomutovsku kvůli silné bouři s kroupami. Na Lounsku se zřítila stodola a popadaly stromy.

„Po 18:00 v okolí Kryr (na Lounsku) a obce Blatno (na Chomutovsku) se prohnala silná bouřka a padaly kroupy. Poničila domy, stromy,“ popsal operační důstojník krajských hasičů a mluvčí krajských hasičů Petr Pelikus. Bouře částečně zasáhla také Děčínsko. Hasiči vyjížděli nejčastěji ke střechám, které vzal vítr.

V Oráčově na Rakovnicku spadl strom na auto, cestující vyvázli bez zranění, ale nemohli vystoupit. Vyprostili je až hasiči, kteří měli v okrese k osmé hodině večerní 25 výjezdů.

Před silnými bouřkami ve čtvrtek varovali meteorologové. Podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) budou bouřky doprovázené přívalovými srážkami, nárazovým větrem a ojediněle i kroupami. V pátek by se už situace měla uklidnit, bouřky se mají vyskytovat jen ojediněle a už by neměly být silné.

Autoři: ,

Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

  • Nejčtenější

Jih Česka zasáhly bouřky se silným větrem, hasiči evidují desítky zásahů

Bouře se prohnala takřka celou jižní částí Česka, v noci na pondělí může spadnout až 80 milimetrů srážek a vítr dosáhne...

Čestné prohlášení ani samotest už nestačí. Ministerstvo změnilo pravidla

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo možnost prokazovat se na kulturních či sportovních akcích nebo v restauracích...

Na Děčínsku opět zasahovali hasiči, silné bouřky hrozí i v dalších krajích

Vydatný déšť v pondělí odpoledne zaměstnal hasiče na Děčínsku, kde padaly stromy, voda zaplavila i viadukt. Podle...

Soud zrušil respirátory v budovách i MHD. Ministerstvo vydá opatření znovu

Aktuální opatření o nošení respirátorů uvnitř není dost odůvodněné, Nejvyšší správní soud ho proto zrušil. Uvedl to v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kandidátka Zelených na kancléřku má další problém. Řekla slovo na N

Kandidátka Zelených na německou kancléřku Annalena Baerbocková má další problém. V přednášce použila takzvané slovo na...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Poslanci zvedli penze o 300 korun nad valorizaci a 500 korun za vychované dítě

Sněmovna schválila dodatečné zvýšení důchodů o 300 korun od ledna nad zákonnou valorizaci a příspěvek 500 korun za...

Policie obvinila dva členy Zemanovy ochranky, údajně kradli střelivo

Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila ze zpronevěry dva členy policejního Útvaru pro ochranu prezidenta...

Češi už zase můžou letecky do Ruska. Kvůli covidu tam nesměli přes rok

Ruská vláda rozšířila seznam zemí, ze kterých mohou lidé letecky přicestovat do Ruska. Oznámila to v pátek agentura...

STALO SE DNES: Česko slaví další zlaté medaile, semafor opět ztmavne

Česko má další dva olympijské vítěze - vodního slalomáře Jiřího Prskavce a judistu Lukáše Krpálka. Návraty z ciziny se...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...