Bém tvrdí, že spor s Topolánkem je uzavřený. „Soustřeďme se na volby,“ vyzývá.

Bém tvrdí, že spor s Topolánkem je uzavřený. „Soustřeďme se na volby,“ vyzývá. | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Bém ohlásil předvolební příměří s Topolánkem, spor si prý vyříkali

  • 346
Premiér Mirek Topolánek a primátor Pavel Bém zakopali na večerním jednání ODS válečnou sekyru. Spor, v němž odpoledne Topolánek obvinil Béma z rozbíjení vlády, utlumila důležitost blížících se senátních a krajských voleb. Zprávu o smíru ale přinesl jen Bém, Topolánek odjel z grémia předčasně.

Grémium se mělo zabývat především situací kolem rebelujícího poslance Vlastimila Tlustého a vazbami zavražděného bosse podsvětí Františka Mrázka na špičky ODS. Vedení strany se tak chtělo připravit na pondělní jednání výkonné rady strany, které se bude týkat stejného tématu.

Občanští demokraté ale museli hasit jiný spor, který se dnes odpoledne rozhořel. Premiér Topolánek se v Nedělní partii na Primě ostře pustil do "korunního prince" strany Pavla Béma. Zařadil ho mezi lidi, kteří "trojkoaliční projekt v podstatě nenávidí a celou dobu proti němu pracují" spolu například s Vlastimilem Tlustým.

. PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Topolánek obvinil Béma a Tlustého, že proti němu dlouhodobě pracují

Primátor od Topolánkova televizního ataku vytrvale opakoval, že "měsíc před volbami a za současné politické situace není prostor ani čas, abychom na úrovni nejvyššího vedení ODS obviňovali jeden druhého". Nakonec se spor - alespoň podle jeho vlastních slov - podařilo utlumit.

Vyjádření premiéra Topolánka není známé. Jednání grémia opustil ještě před jeho koncem s odůvodněním, že má další program.

Grémium podpořilo "Íčka" Langera. "Téčko" Tlustý ať jde
Nejvyšší vedení ODS se postavilo za místopředsedu strany a ministra vnitra Langra, který se v roce 2000 zapletl do podezřelých vazeb kolem zavražděného podnikatele Františka Mrázka.

Lobboval za podnikatele Luďka Sekyru, který byl s Mrázkem v úzkém kontaktu a o Ivanu Langrovi se s ním bavil jako o "Íčkovi". Sekyra tehdy chtěl koupit stavebního giganta IPS. Langer dnes tvrdí, že o Sekyrově vazbě na Mrázka nevěděl. - čtěte Možná jsem byl naivní, připouští Langer

Vedení ODS přijalo Langrovo vysvětlení, že si svého spojení s organizovaným zločinem nebyl vědom. Langer na grémiu také uvedl, že není možné zveřejnit celý policejní spis Krakatice, jak po tom dnes v televizi volal Bém. - čtěte Paroubek, Bém a Čunek jsou pro zveřejnění celé Krakatice

Podle Langra by pak totiž už veškeré policejní vyšetřování mohlo být jen veřejné. Zdůraznil současně, že úniky z Krakatice jsou několik let staré a lidé, kteří jsou za ně odpovědní, už u policie nepracují.

Strana se podle grémia nyní musí především soustředit na říjnové krajské a senátní volby. Podle středočeského hejtmana Petra Bendla je podstatné, aby ODS obhájila pozice ve volbách. "Věřím tomu, že všichni potáhnou za jeden provaz," řekl.

Pryč s Tlustým
Podle očekávání vedení ODS znovu vyzvalo poslance Vlastimila Tlustého - v odposleších ho Mrázek označoval za "Téčko" - aby se vzdal mandátu ve Sněmovně kvůli nevysvětlenému původu milionů na nemovitosti a roli v takzvané "kauze Morava". Tlustý v ní figuroval jako volavka a chystal se údajně diskreditovat Topolánka, proti čemuž se ohrazuje.

Odmítá i své spojení s Mrázkem, který hovořil na záznamech o tom, že "Téčkovi" dá dva miliony. - čtěte Tlustý: Organizovanému zločinu jsem vědomě nesloužil

O setrvání Tlustého v ODS bude v pondělí rozhodovat místní sdružení strany v Rakovníku, do kterého poslanec patří. I kdyby ho "okres" vyloučil, poslanecký mandát složit nemusí. Ve Sněmovně by tak zůstal poslanec, který může hrát klíčovou roli v opozicí chystaném hlasování o nedůvěře. ODS přitom nedávno opustili Tlustého příznivci Juraj Raninec a Jan Schwippel, ti se ale vládu potopit nechystají.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video