Bártu soudí muž, který se nelekl ani berdychovce

  15:00aktualizováno  15:00
Vít Bárta a Jaroslav Škárka narazili na soudce Jana Šotta, mladého muže, který při několika mediálně sledovaných kauzách prokázal, že se jen tak něčeho nezalekne. Šott už poslal do vězení například člena Berdychova gangu Tomáše Půtu. Považují si jej i advokáti, kteří před ním hájili své klienty a prohráli. V pondělí nestandardně povolil přítomnost kamer a mikrofonů po celou dobu líčení.

Soudce Jan Šott zatím ukázal svou odvahu. | foto:  Petr Topič, MAFRA

A už v úvodu bylo patrné, že ani před šéfem poslanců vládní strany nemá soudce přehnaný respekt. Vždy suverénního Bártu viditelně rozhodilo, když mu Šott sdělil, že vidí jako problém, když nejbohatší člen poslaneckého klubu předává kolegům peníze, čímž si je zavazuje.

S respektem hovoří o soudci Šottovi Jan Ortman, jenž s ním jako advokát zkřížil několikrát meče, a ne vždy pro Ortmana úspěšně. "Ale i v těch případech jsem mu nemohl nic vytknout. Procesně si vedl skvěle a určitě to dokáže i ve sledované kauze Bárta," říká Ortman. Šotta má za elitního soudce a muže na svém místě.

Půjde spravedlnost stranou?

Naděje vkládá do spravedlivého vedení soudu i advokátka Klára Veselá Samková: "Důležité je, aby si z Bárty nesedl na zadek a dostál své dobré pověsti soudce. Věřím, že výsledkem bude perfektní a nenapadnutelný rozsudek, který i v následujících letech poslouží jako příklad spravedlivé a nezávislé justice." Tuto odměnu podle Veselé nevyváží žádný nátlak, natož peníze. Advokátka tak naráží na soudce Pavla Kučeru, jenž v úplatkářské aféře vicepremiéra Jiřího Čunka údajně pronesl větu, že spravedlnost musí jít stranou, když hrozí pád vlády.

"Není nic důležitějšího než spravedlnost," říká k tomu šéf Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. V kauze Bárta nejde podle něho jen o spravedlivý rozsudek. Musí být navíc brilantně odůvodněný, aby ho veřejnost pochopila a nalezla v něm odpovědi, které si logicky kvůli jednání Víta Bárty klade.

Co už soudil Jan Šott?

O Šottově neohroženosti snad dostatečně vypovídá fakt, že poslal bez pardonu za mříže člena Berdychova gangu Tomáše Půtu za brutální útok na posádku záchranné služby. Nepáral se ani s trojicí policistů, kteří vyhrožovali duševně nemocnému muži smrtí, a navíc ho vydírali. Šéfa skupiny poslal do vězení a všem zakázal práci u policie. "Policisté mají bojovat se zločinem, a ne používat mafiánské metody a požadovat výpalné pod pohrůžkou bití," uvedl tehdy Šott.

V únoru pak v jiném případu nedal na srdceryvné líčení exšéfa Středočeské galerie Jana Třeštíka, že chtěl v dobré víře vyvézt obraz Pabla Picassa, nicméně protizákonně. Třeštíka odsoudil k podmínce.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Výrok Novákové není důvodem k zásadním krokům, řekl Babiš z Jeruzaléma

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům,vzkázal...

Bývalý uhlobaron Koláček u soudu prováděl duchovní cvičení

Někdejší spolumajitel Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček u soudu,...

Pouhé modlení už nestačí. Bývalý uhlobaron a buddhista Koláček, který si změnil křestní jméno z Antonína na Antonio,...

Gama nůž se dostane i tam, kam chirurg ne. Odoperoval už 20 tisíc pacientů

Dagmar a Marcela přežily rakovinu díky gama noži.

I přes slovo „nůž“ v názvu, s ostrou čepelí nemá dvacet tun těžký přístroj mnoho společného. Leksellův gama nůž umí...

Najdete na iDNES.cz