Soud otevřel případ Bártových obálek. Poslanec dorazil s úsměvem

  5:01aktualizováno  9:04
Kauzu, která otřásla loni na jaře vládou, začal rozplétat soud. Soudce Jan Šott hledá odpověď na otázku, zda je šéf poslanců VV Vít Bárta korupčník, který kvůli posílení vlivu ve straně uplácel bývalé kolegy Kristýnu Kočí a Jaroslava Škárku. Obvodní soud pro Prahu 5 pro jednání vyčlenil největší jednací síň.

Uplácel, nebo ne? U Obvodního soudu pro Prahu 5 začal soud s šéfem poslanců Vítem Bártou, obžalovaným, že uplácel své bývalé stranické kolegy Kristýnu Kočí a Jaroslava Škárku. Obžalován za přijetí úplatku byl i Škárka. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Ještě před čtením obžaloby se soudu sám přihlásil Tomáš V., který soudu tvrdil, že je bývalým blízkým přítelem Kočí a může poskytnout klíčové svědectví. Šott řekl, že soud zváží, zda ho jako svědka vyslechne. Kočí později reagovala, že ho nezná. Poslankyni soud přes nesouhlas Bártova obhájce umožnil, aby se jednání účastnila v postavení poškozené.

Bárta dal loni na konci března svým tehdejším stranickým kolegům obálky nadité penězi. Kočí dostala půl milionu a Škárka 170 tisíc korun. Zatímco Bárta tvrdí, že to byly půjčky, obžaloba se přiklonila k verzi bývalých poslanců Věcí veřejných, že je chtěl tehdejší ministr dopravy podplatit.

Poslanci Kristýna Kočí, Jaroslav Škárka a Stanislav Huml

Když k takovému závěru dojde i soud, hrozí Bártovi až šest let vězení. A stabilitu celé vládní koalice to kvůli jeho výsadnímu postavení ve VV opět může ohrozit.

"Bárta pro plnění svých zájmů a cílů vyžadoval od stranických kolegů, funkcionářů strany, protislužby, za které jim poskytl finanční plnění," napsala do obžaloby obvodní státní zástupkyně pro Prahu 5 Hana Vrbová.

Fotogalerie

Od Kočí podle obžaloby požadoval za obálku s půl milionem korun, aby navzdory svému přesvědčení vedla klub VV k loajalitě vůči Bártovi jako neformálnímu lídrovi Věcí veřejných a přestala proti němu kriticky vystupovat.

Od Škárky, aby v Plzni založil nový klub VV a aby do stranických struktur začlenil bývalého plzeňského primátora Pavla Rödla.

Škárka byl ale také obžalován - za přijetí úplatku. Na rozdíl od Kočí, která peníze vzápětí dala do notářské úschovy a případ nahlásila, Škárka otálel a dokonce jednu bankovku rozměnil a použil.

Bárta při výsleších trval na tom, že poslancům peníze půjčoval

Oba poslanci - Kočí i Škárka - dostali od Bárty obálky loni 29. března. Krátce poté, když to označili za úplatek, vypukla krize ve vládní koalici. Věci veřejné oba poslance vyloučily a Bárta opustil vládu, stejně jako předseda strany Radek John, jehož odchod z ministerstva vnitra si vynutili koaliční partneři.

Bárta při výsleších celou kauzu označil za snahu diskreditovat jak jeho, tak Věci veřejné. Policii řekl, že se jednalo o půjčky. Počátkem roku 2011 byli totiž poslanci VV nespokojeni, když zjistili konkrétní reálnou výši svých platů poté, co byly rozhodnutím parlamentu sníženy. Bárta prý proto nabídl, že poslancům pomůže. O půjčkách nemá žádné doklady, byly podle něj na čestné slovo.

Martin Vacek (VV)

Bárta také tvrdí, že jeho nabídku na půjčku využili nejen Kočí a Škárka, ale také poslanec Martin Vacek, který si půjčil 150 tisíc korun. "Už mi je vrátil," řekl Bárta v rozhovoru pro iDNES.cz pár dní před tím, než se kauza dostala k soudu. (rozhovor s Bártou najdete zde)

Soud bude řešit, zda byly peníze pro Kočí jen první splátkou

Kočí policii řekla, že Bártu o žádnou půjčku nikdy nepožádala, protože byla finančně zabezpečena. Vypověděla, že Bárta stranu fakticky řídil, aby jejím prostřednictvím dosáhl svých ekonomických cílů. Nepřipustil podle ní jakoukoli demokratickou rozpravu a k prosazení svých zájmů podle Kočí využíval i informace o jednotlivých poslancích získané od agentury ABL, kterou dřív vlastnil a později prodal svému bratrovi Matějovi.

Pro výsledek soudu může být zásadní, že Bárta loni podle některých svědků před svými stranickými kolegy mluvil o tom, že po něm Kočí chtěla 6 milionů korun a že půl milionu korun, které dostala loni 29. března v restauraci Austria na Praze 5, byla jen "první splátka". Vypovídal takto ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský z Věcí veřejných. (více najdete zde)

Kamil Jankovský

Server lidovky.cz citoval odpověď Jankovského na otázku vyšetřovatele, co přesně Bárta sdělil k požadovanému šestimilionovému úplatku.

"Jako přesně, to si nepamatuji, ale bylo to v tom duchu, že měla Kristýna Kočí po něm chtít 6 milionů. Za co, to už si však nepamatuji, to už bych lhal, už si to přesně nepamatuji, zda to říkal v souvislosti s náhradami, nebo to chtěla, že tam vykonává víc práce," uvedl doslova Jankovský.

"Neuvědomuji si, že by někdo jasně vypověděl, že Bárta o úplatku šest milionů mluvil," sdělil MF DNES Bártův advokát Oldřich Chudoba. Podle poslankyně a místopředsedkyně VV Dagmar Navrátilové zaznělo, že si Kočí řekla o 6 milionů, ale že neví, zda mělo jít o úplatek, či o půjčku. Kočí to popírá, nikdy si prý neřekla o půjčku ani o úplatek, o půl milionu, ani o 6 milionů korun.

"Z komplexního hodnocení všech důkazů v jejich celkovém kontextu je nutno dovodit, že finanční částka předaná obviněným JUDr. Bártou stranické kolegyni K. Kočí, měla jednoznačně charakter úplatku," napsala do obžaloby státní zástupkyně Vrbová. U soudu se jako svědci vystřídají jak ministři, tak řadoví poslanci Věcí veřejných. Do útrob nejmenší vládní strany tak veřejnost bude moci nahlédnout více, než by si špičky Věcí veřejných přály.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rodičovský příspěvek se zvýší. 300 tisíc korun získá jenom část rodin

Poslanci schválili zvýšení rodičovského příspěvku z 220 na 300 tisíc korun. Dosáhnou na to ale jen rodiny s dětmi do...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Češi jsou hrdý národ. Svého občanství si považují nejvíce za 14 let

Hrdost Čechů na to, že jsou občany Česka, je letos nejvyšší za posledních čtrnáct let. Podle říjnového průzkumu Centra...

KVÍZ: Jste pamětník nebo znalec historie? Vyplňte si kvíz o 17. listopadu

Zásah bezpečnostních složek proti studentskému průvodu během 17. listopadu odstartoval události, které před 30 lety...

Premium

Zuzana chtěla jen hlasovat na Facebooku. Hacker díky ní ukradl desetitisíce

Časy, kdy vrcholem schopností digitálních zločinců byl špatnou češtinou napsaný vyděračský e-mail, už jsou dávno pryč....

Proč bojovat s genderovými stereotypy? V Rozstřelu odpoví psycholog Procházka

Před několika dny se v Praze uskutečnila největší evropská konference LGBT aktivistů. Hlavním tématem bylo prosazování...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz