Komunistický bachař Vondruška je zpět u soudu, za týrání mu hrozí 10 let

  11:19aktualizováno  15:19
Případ komunistického bachaře Josefa Vondrušky opět řeší soudci. Okresní soud v Liberci začal projednávat obžalobu, podle které čtyřiašedesátiletý bývalý poslanec v 80. letech údajně surově bil a týral politického vězně Jiřího Wolfa v minkovické věznici. Vondruška jakoukoliv vinu odmítá.

Josef Vondruška při středečním jednání u libereckého soudu | foto: ČTK

Za zneužívání pravomoci veřejného činitele hrozí Vondruškovi až desetileté vězení.

Vondruška stál u libereckého soudu už před dvěma roky, tehdy ho senát zprostil obžaloby. Krajský soud v Hradci Králové ovšem na konci téhož roku osvobozující verdikt zrušil. Například proto, že předseda senátu Pavel Pachner zpochybnil klíčový důkaz - Wolfovu výpověď. Stejný názor měl i Nejvyšší soud, na který se obrátil tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Kauza se tak vrátila do Liberce.

Ve středu se u soudu pouze četly protokoly z předchozích hlavních líčení. Nové svědky soud vyslechne až při dalším jednání. To je nařízeno na 22. března.

"Přihlásil se nový svědek, který ještě nevypovídal. Promluví v březnu," doplnil poškozený Jiří Wolf. "Jediný nezaujatý a spravedlivý soud s Vondruškou by byl jen ten, sestavený ze soudců Evropské unie, tedy mezinárodní tribunál, a to v Česku takový není."  

Podle Jiřího Kubíka, jednatele "Výboru na odhalování teroru KSČ v koncentráku Minkovice i jinde", který byl ve stejném nápravném zařízení také vězněn, nelze předpovědět, jak soud skončí.

"Věc je velmi složitá a náročná, ve spisu se momentálně nachází obrovské množství listin pro i proti. Pokud bude znovu Vondruška osvobozen pro nedostatek důkazů, bude sice z jeho hlediska dodržen zákonný postup, z hlediska postihnutí bachařské tyranie v minkovickém komunistickém koncentráku však rozhodně nebude učiněno zadost," uvedl Kubík.

Vondruška nebyl nejhorším bachařem, říkají političtí vězni

Vondruška prý sice nebyl nejhorším dozorcem věznice, kde trestanci pracovali pro podnik Preciosa, ale byl komunistickým fanatikem.

"A jako takový považoval za správné třídní boj proti všem nekomunistům, totální pošlapání všech lidských práv, týrání, bití, psychické mučení, vydírání, pracovní terorizování vězňů, schvalování okupace ČSSR Sovětskou armádou a další podobné skutky, nelidskosti a vlastizrady," dodal Kubík.

Samotný Josef Vondruška je přesvědčen o tom, že jeho stíhání je účelově zaměřeno proti jeho straně. "Není to nic jiného než politicky účelová záležitost. Bylo prostě potřeba najít klacek na komunisty. Chtěli soudit systém, tak ukázali na mě, protože jsem vyčníval," řekl na podzim.

Podle svých slov se ničeho z toho, co tvrdí obžaloba, nedopustil. Jiřího Wolfa nazval fabulátorem a už během předchozího jednání upozorňoval na rozpory v tom, co tvrdil a jaká byla vězeňská realita. Rozporoval i výpovědi jiných svědků. Jeden z nich prý například viděl na Wolfově těle modřiny. V té době se ale podle Vondrušky nemohl s Wolfem ve věznici vůbec potkat.

Vondruška u soudu už nemůže být zproštěn obžaloby na základě stejných argumentů. Okresní soud je totiž vázán názorem krajského soudu.

Josef Vondruška je v komunistické straně stále činný. Reálně se může dostat i do krajského zastupitelstva. Za jedničku kandidátky KSČM Stanislava Mackovíka, který dá zřejmě přednost postu ředitele krajské záchranky, je náhradníkem. V případě Vondruškova pravomocného odsouzení by však jeho mandát zastupitele zanikl.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Bolestivá biopsie prsou může být minulostí. Pacientky vyšetří nový mamograf

Olomoucká fakultní nemocnice představila nový moderní mamograf, který je v...

Větší přesnost a menší nepohodlí pro pacientky. To od nového mamografu očekávají lékaři v Nemocnici Na Bulovce. Díky...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Indie versus česká uklízečka. Soudy už pět let řeší žalobu na velvyslanectví

Velvyslanectví Indie u Letenské pláně v Praze

V roce 2014 ji vyhodili, protože nepřišla do práce. Přitom byla Marcela Novotná, uklízečka na Indickém velvyslanectví,...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz