Chci snižovat daně, řekl Babiš. Bude kandidovat z posledního místa

  9:18aktualizováno  12:24
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hodlá ve volbách kandidovat ve středních Čechách z posledního místa. Chce snížit daně lidem s příjmem do čtyřnásobku průměrné mzdy, vidí prostor i pro nižší DPH a odmítl zavedení sektorové daně. Počítá s tím, že ANO postaví kandidáta do prezidentské volby. „Podle toho, jak vnímám náladu v hnutí, tak ano,“ řekl.

„Chceme dlouhodobě předvídatelné stabilní daňové prostředí. Nechceme navyšovat daně, některé chceme stabilizovat a některé snížit,“ řekl ve svém projevu na sněmu ANO Babiš.

Daň 15 procent ze superhrubé mzdy podle něj totiž fakticky znamená, že lidé s příjmy do 113 tisíc korun měsíčně nyní odvádějí z hrubé mzdy 20,1 procenta. A právě těmto lidem by rád daně snížil. Neřekl přitom ale o kolik.

Kritizoval systém koaličního vládnutí a podpořil zavedení většinového volebního systému. Připustil, že i on sám dělá chyby. „Nejsem neomylný, nejsem superman,“ prohlásil ministr financí. „Dobře víte, že se snadno rozčílím a pak se nechám unést emocemi,“ řekl také. Hájil také elektronickou evidenci tržeb, kterou prosadil. Teprve s EET podle něj skončila divoká 90. léta.

Ve svém projevu mluvil o tom, že chystá vizi „O čem sním, když náhodou spím“, jak by Česká republika měla vypadat v roce 2035. Reformou podle něj musí projít Evropská unie.

Prohlásil, že nechce házet lidem klacky pod nohy, ani jim slibovat nesmysly jako, že doženeme v nejbližší době v životní úrovni Německo. To byla přímá narážka na vizi opoziční TOP 09, podle které to dokážeme v roce 2030.

Přímou volbu starostů, méně poslanců, méně ministerstev

„Naše hlavní hodnoty jsou jasné - svoboda, demokracie a solidarita,“ prohlásil šéf ANO. Slíbil přímou volbu starostů i primátorů, referendum i změnu zákona o státní službě, tak aby se otevřela dalším lidem. „Nepotřebujeme 281 poslanců a senátorů, stačilo by jich 101,“ řekl. Stačilo by také podle něj, aby zákonodárci mohli být ve funkci jen dvě volební období. Snížit by se podle něj mohl i počet ministerstev. Připomněl, že ODS kdysi prosazovala snížení počtu ministerstev na devět.

Fotogalerie

„Musíme přesvědčit lidi, abychom vyhráli takovým způsobem, že budeme mít hlavní slovo v příští vládě,“ vyhlásil volební cíl. „Udělejme Českou republiku znovu skvělou,“ prohlásil a přímo tak parafrázoval slova amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho heslo, který vyhlašoval v kampani, že chce udělat Ameriku znovu velkou.

Později vybídl politické konkurenty, aby kandidovali také z posledních míst jako on sám, aby se ukázalo, jako mají u voličů svých stran podporu. „Bylo by velice zajímavé, kdyby pan Sobotka a pan Kalousek kandidovali z posledního místa jako já. To by byla výzva,“ řekl lídr ANO. Zároveň ale připustil, že ANO nemusí jeho nápad kandidovat z posledního místa akceptovat.

Kandidát na Hrad si to bude muset „odpracovat“

Babiš se ohledně výběru prezidentského kandidáta přiklání k tomu, aby hnutí ANO uspořádalo referendum mezi svými členy, kdo by měl kandidátem na Hrad být. Kandidát si to bude muset „odpracovat“ a chodit mezi lidi, aby získal podporu. Nejvíc se mluví o ministrovi obrany Martinu Stropnickém.

„Když dostanu silný mandát na místopředsedu, tak to znamená, že v hnutí mám nějakou váhu. Když prolezu s odřenýma ušima, tak fajn. Nepůjdu se zastřelit, ale řeknu si, že to není úplně nejlepší předpoklad, abych usiloval o něco dalšího,“ řekl v pátek rozhovoru pro Hospodářské noviny (více zde).

„Měl jsem ještě ráno češtinu, já na ty projevy moc nejsem“

Na otázku, jak se chystal na volební sněm, Babiš novinářům řekl: „Měl jsem ještě ráno češtinu, takže uvidíme. Já moc na ty projevy nejsem.“

Moderátor volebního sněmu, ministr životního prostředí Richard Brabec, hned na úvod řekl, že z organizačních důvodů se sněm ANO nemohl konat jindy než 25. února, což je den výročí komunistického převratu v roce 1948. Zavtipkoval, že věří, že delegáti pověst tohoto dne vylepší. Na celostátní sněm dorazilo 212 delegátů.

Sněm je dvoudenní, volba místopředsedů je na programu až v neděli. Sám Babiš nemá při volbě předsedy soupeře a to, kdo budou jeho místopředsedové, kteří ho obklopí ve vedení strany, nechá na delegátech.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Občanky i stavební povolení bude možné vyřídit online. Změny začnou letos

Vládní zmocněnec pro digitalizaci a ICT Vladimír Dzurilla

Žádost o stavební povolení, vystavení nového občanského průkazu, komunikace s Českou správou sociálního zabezpečení –...

Bartoš chce být příští premiér. Věřím, že budu mít patřičnou kvalitu, říká

Předseda strany Ivan Bartoš vystoupil 4. září 2018 v Praze na tiskové...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš chce být po příštích volbách do Sněmovny premiérem a sesadit Andreje Babiše. „Pokud budu lídr...

Ukrajina má zprávy o sovětských únosech. Česko chce archiv digitalizovat

Stavby bývalého sovětského gulagu Pevek na východní Sibiři

Sověti po druhé světové válce odvlekli z Československa tisíce lidí. Dodnes čeští badatelé nemají informace o osudech...

Najdete na iDNES.cz