Ve čtvrtek tento plán rozvíjeli odborníci na semináři, kde se diskutovalo o obraně země v době klesajících výdajů na armádu.
Dosud platí, že kabinet může vyhlásit odvody jen při vážném ohrožení země. Nově by mohl nabírat lidi "do zásoby" i v době míru. "Odvody chceme předsunout do doby, kdy Česko nikdo neohrožuje. Pokud by taková situace nastala, odvedení lidé by už rukovali přímo k jednotkám," říká šéf poradců ministra obrany František Šulc.
Blog generála Šedivého:Kam až může zajít redukování armády |
"A týkalo by se to i žen," dodává náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Branná povinnost nebyla podle něj zrušena ani po profesionalizaci armády.
Pokud by byl předvolaný člověk uznán schopným služby a odveden, v jeho životě by zůstalo vše při starém. Vojsko by si ho jen zaneslo do databáze lidí, kteří mohou narukovat, pokud bude stát vážně ohrožen.
Volno v práci na výcvik
Rok od roku tenčící se rozpočet armády nutí ministra obrany Alexandra Vondru (ODS) zvažovat i jiné, netradiční varianty, jak zajistit bezpečnost Česka při napadení.
Nynějších 23 000 profesionálních vojáků by nemuselo stačit, navíc se spekuluje o další redukci na 16 000 mužů a žen v uniformě. Generální štáb proto sází stále více na rezervisty (aktivní zálohy), jejichž výcvik i vybavení doznají citelného zlepšení.
A aby zaměstnavatelé rezervisty pouštěli na manévry, chce je ministerstvo motivovat daňovým zvýhodněním. Stát by mohl rezervistům platit i zdravotní pojištění. O tom, jak zlepšit obranu země, bude-li napadena, diskutovali včera na ministerstvu i experti z resortů financí či práce a sociálních věcí.