Aplikace pomáhá záchranářům na Hradecku, rozšíří se i do dalších krajů

  14:40aktualizováno  14:40
Speciální mobilní aplikace se za dva roky fungování podílela na více než dvou stech zdravotnických zásazích v Královéhradeckém kraji. O2 SOS automaticky oslovuje proškolené dobrovolníky a zajišťuje tak první pomoc při srdeční zástavě ještě před příjezdem zdravotnické záchranné služby. Nyní bude pomáhat i v jiných krajích.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Milan Bureš, MAFRA

Nově by se kromě Královéhradeckého kraje měla aplikace rozšířit i do Středočeského, Jihočeského, Libereckého, Plzeňského a Karlovarského kraje. Do budoucna by se měla aplikace rozšířit do všech krajů České republiky.

„Dostupnost a kvalita zdravotnické záchranné služby v České republice patří mezi nejlepší v Evropě. Při srdeční zástavbě však hraje roli každá minuta,“ uvedl prezident Asociace záchranných složek a ředitelní Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Jihočeského kraje Marek Slabý. „Rozšíření aplikace do dalších krajů tak může přispět k navýšená počtu pacientů, kteří zástavu oběhu přežijí.“ 

Jako příklad uvedl zásah u Plešného jezera na Šumavě, kde byli zástupci horské služby a strážci parku za tři minuty. Dojezd sanitky na místo byl kolem patnácti minut.

V Královéhradeckém kraji, kde se do systému zapojilo 480 zdravotnických záchranářů, hasičů, policistů, záchranářů horské služby a takzvaných „laiků“, tedy lidí proškolených v nepřímé masáži srdce. Během svého dvouletého fungování vypomáhali téměř u třetiny událostí. Využili jí asi ve 200 případech.

Dispečer dobrovolníky vyhledá v případě, že je na lince 155 je ohlášena zástava srdce. Ti, kteří se pohybují v nejbližším okolí, vyskočí na displeji jejich telefonu upozornění, následované SMS zprávou. Pokud potvrdí, že vyráží poskytnout první pomoc, aplikace je automaticky začne navigovat tou nejrychlejší cestou k pacientovi. Zároveň od dispečera dostane veškeré potřebné informace. 

„Smyslem je oslovit ty nejbližší, kteří mohou být velmi rychle u postiženého a zahájit resuscitaci,“ uvedl záchranář Lukáš Benetka ze ZZS Královéhradeckého kraje. „Dává lidem větší šanci na přežití,“ dodal.

O přijetí „výzvy“ aplikace upozorní zároveň i dispečink, který tuto informaci předá jak záchranářům, tak volajícím na tísňové lince. Aplikace O2 SOS má zároveň přehled o nejblíže umístěných externích defibrilátorech, které jsou často uloženy v některých institucích či na policejních stanicích. 

Ze zákona musí záchranáři k vážnému případu dojet do dvaceti minut. Podle Slabého je aktuálně průměrný dojezd mezi sedmi a patnácti minutami. V Královéhradeckém kraji se díky aplikaci podařilo zkrátit začátek záchrany průměrně asi o 3,5 minuty.

Podobný systém dobrovolníků First Responder mají záchranné služby i jinde ve světě. V Česku fungují i jiné záchranné aplikace, mezi ty nejznámější patří aplikace Záchranka, která pomáhá s nahlašováním polohy raněných. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Další z rubriky

ANO a ČSSD řeší spor o penze. Zda vzrostou o devět stovek, či méně

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Urychlenou dohodu vládní koalice ANO a ČSSD o tom, jak vzrostou penze v příštím roce, požaduje ministryně práce a...

Jarní prázdniny 2020

Sníh - děti - sáňky - volný čas - zábava

Týdenní jarní prázdniny jsou na základních a středních školách v roce 2020 rozloženy v termínech od 3. února do 15....

Příbuzní Věry Bílé chtějí romské zpěvačce postavit bronzovou sochu

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Příbuzní Věry Bílé, která minulé úterý zemřela, chtějí na její počest vytvořit pietní místo. Romskou zpěvačku by...

Najdete na iDNES.cz