Pravěká kostra objevená v Bubenči nemusí patřit gayovi, říkají Američané

  16:41aktualizováno  16:41
Nález archeologů v pražské Bubenči vzbudil zájem vědců ve světě. V Terronské ulici se totiž našel hrob z doby kamenné, u kterého čeští odborníci po výsledku prvních analýz vyslovili domněnku, že by mohl patřit "pravěkému" homosexuálovi. Američtí antropologové s nimi ale nesouhlasí.

Atypický mužský hrob na místě archeologického výzkumu v Terronské ulici v Praze. | foto: Michal KamarytČTK

V hrobě pohřbený muž patřil ke kultuře se šňůrovou keramikou, která se na českém území vyskytovala mezi léty 2800 až 2500 před naším letopočtem. Kostra je tedy stará téměř pět tisíc let.

Na základě prvotních analýz zmínili čeští archeologové možnost, že by se mohlo jednat o kosterní pozůstatky transsexuála či homosexuála. Vycházeli z toho, jakým způsobem byla kostra v hrobě uložena a jaké u ní nalezli pohřební předměty.

Zmíněná kultura totiž přísně dodržovala pohřební rituály. Ženy byly ukládány na levý bok s hlavou směřující k východu, muži na pravý bok s hlavou k západu. Nalezená kostra sice patřila muži, byla ale umístěna do ženské polohy.

"Kromě toho byl ten hrob velice zvláštní i svojí výbavou. Pohřební předměty byly totiž naprosto neutrální. Nebyly ani typicky mužské, ani typicky ženské," řekla archeoložka Kateřina Semrádová. Šlo o pazourkový nůž a pět nádob. Jednu z nich představoval ženský vejčitý hrnec, který se však někdy ukládal i do mužských hrobů.

Slovo "gay" nemůžeme použít pro pravěk, říká Američanka

Podle amerických antropologů z toho ale nelze odvodit sexuální orientaci pohřbeného muže. "Navíc použití výrazu 'gay' pro popis člověka znamená aplikovat moderní výraz na starověkou společnost. Další výzkum může určit jeho genderovou roli, ale ne jeho sexuální orientaci," uvedla pro CNN specialistka na bioarchaeologii Kristina Killgrove z University of North Carolina.

Také profesor John Hawks z University of Wisconsin-Madison se domnívá, že podle uložení kostry v hrobě nelze určit, zda byl pohřbený člověk homosexuální či heterosexuální. "Pokud bychom měli jeho sexualitu nějak definovat, šlo by pravděpodobněji o transsexuála než-li homosexuála," citovala jej CNN.

Hawks použil navíc i výraz "third-gender", tedy třetí-pohlaví. Podle něj totiž některé společnosti lidi nedělily pouze na muže a ženy, ale rozeznávaly i další pohlaví.

Podle české archeoložky Kamily Remišové Věšínové vycházeli američtí vědci ovšem z článku, který vyšel na internetovém serveru Česká pozice, kde byly o pražském objevu českých archeologů nepřesně prezentované informace.

Čeští archeologové: Média informace zkreslila

"Zejména nás mrzí, že nebylo nikde napsáno, že naše teorie vycházela z prvních analýz nálezu. Teď bude samozřejmě následovat spousta dalších podrobných antropologických analýz, které nám řeknou mnohem víc," vysvětlila archeoložka. "Dozvíme se, jaký byl věk zemřelého, zda prodělal nějaké vážné choroby a podobně," dodala.

Podle jejích slov byla vyslovená hypotéza o homosexualitě či transsexualitě člověka, jemuž ostatky patří, jen jednou z možných teorií. "Zemřelý muž mohl být v hrobě takto uložen i z mnoha dalších důvodů. Třeba se od ostatních odlišoval jinak, mohl být psychicky nemocný nebo se mohl lišit jiným nestandardním chováním," řekla archeoložka.

Jako příklad uvedla dnes již známý fakt, že v minulosti společnost například pro jejich "jinakost" pronásledovala leváky. "A podobných možností je celá řada. To se ale dnes už - i po podrobném prozkoumání kosterních pozůstatků - přesně nedozvíme," uzavřela Remišová Věšínová.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Povolit půl promile alkoholu za volantem? Většina stran říká ne

Ilustrační snímek

Po Velikonocích hodlá ODS předložit návrh, který řidičům umožní dát si před cestou dvě desetistupňová piva anebo dvě...

Věřím, že je na Marsu život, důkaz bude brzy, říká astronaut Feustel

Astronaut Andrew Feustel (5. dubna 2019)

Vidět Zemi z vesmíru je jako pozorovat plameny ohně, nikdy vás to neomrzí, líčí v rozhovoru pro MF DNES astronaut...

Zapomenutý příběh. Legionář zažil lágr na Sibiři, teror i sabotáž na lodi

Legionář František Tomek

Příběh Františka Tomka se liší od života většiny českých vojáků, kteří v 1. světové válce skončili v ruském zajetí....

Najdete na iDNES.cz