Pravěká kostra objevená v Bubenči nemusí patřit gayovi, říkají Američané

  16:41aktualizováno  16:41
Nález archeologů v pražské Bubenči vzbudil zájem vědců ve světě. V Terronské ulici se totiž našel hrob z doby kamenné, u kterého čeští odborníci po výsledku prvních analýz vyslovili domněnku, že by mohl patřit "pravěkému" homosexuálovi. Američtí antropologové s nimi ale nesouhlasí.

Atypický mužský hrob na místě archeologického výzkumu v Terronské ulici v Praze. | foto: Michal KamarytČTK

V hrobě pohřbený muž patřil ke kultuře se šňůrovou keramikou, která se na českém území vyskytovala mezi léty 2800 až 2500 před naším letopočtem. Kostra je tedy stará téměř pět tisíc let.

Na základě prvotních analýz zmínili čeští archeologové možnost, že by se mohlo jednat o kosterní pozůstatky transsexuála či homosexuála. Vycházeli z toho, jakým způsobem byla kostra v hrobě uložena a jaké u ní nalezli pohřební předměty.

Zmíněná kultura totiž přísně dodržovala pohřební rituály. Ženy byly ukládány na levý bok s hlavou směřující k východu, muži na pravý bok s hlavou k západu. Nalezená kostra sice patřila muži, byla ale umístěna do ženské polohy.

"Kromě toho byl ten hrob velice zvláštní i svojí výbavou. Pohřební předměty byly totiž naprosto neutrální. Nebyly ani typicky mužské, ani typicky ženské," řekla archeoložka Kateřina Semrádová. Šlo o pazourkový nůž a pět nádob. Jednu z nich představoval ženský vejčitý hrnec, který se však někdy ukládal i do mužských hrobů.

Slovo "gay" nemůžeme použít pro pravěk, říká Američanka

Podle amerických antropologů z toho ale nelze odvodit sexuální orientaci pohřbeného muže. "Navíc použití výrazu 'gay' pro popis člověka znamená aplikovat moderní výraz na starověkou společnost. Další výzkum může určit jeho genderovou roli, ale ne jeho sexuální orientaci," uvedla pro CNN specialistka na bioarchaeologii Kristina Killgrove z University of North Carolina.

Také profesor John Hawks z University of Wisconsin-Madison se domnívá, že podle uložení kostry v hrobě nelze určit, zda byl pohřbený člověk homosexuální či heterosexuální. "Pokud bychom měli jeho sexualitu nějak definovat, šlo by pravděpodobněji o transsexuála než-li homosexuála," citovala jej CNN.

Hawks použil navíc i výraz "third-gender", tedy třetí-pohlaví. Podle něj totiž některé společnosti lidi nedělily pouze na muže a ženy, ale rozeznávaly i další pohlaví.

Podle české archeoložky Kamily Remišové Věšínové vycházeli američtí vědci ovšem z článku, který vyšel na internetovém serveru Česká pozice, kde byly o pražském objevu českých archeologů nepřesně prezentované informace.

Čeští archeologové: Média informace zkreslila

"Zejména nás mrzí, že nebylo nikde napsáno, že naše teorie vycházela z prvních analýz nálezu. Teď bude samozřejmě následovat spousta dalších podrobných antropologických analýz, které nám řeknou mnohem víc," vysvětlila archeoložka. "Dozvíme se, jaký byl věk zemřelého, zda prodělal nějaké vážné choroby a podobně," dodala.

Podle jejích slov byla vyslovená hypotéza o homosexualitě či transsexualitě člověka, jemuž ostatky patří, jen jednou z možných teorií. "Zemřelý muž mohl být v hrobě takto uložen i z mnoha dalších důvodů. Třeba se od ostatních odlišoval jinak, mohl být psychicky nemocný nebo se mohl lišit jiným nestandardním chováním," řekla archeoložka.

Jako příklad uvedla dnes již známý fakt, že v minulosti společnost například pro jejich "jinakost" pronásledovala leváky. "A podobných možností je celá řada. To se ale dnes už - i po podrobném prozkoumání kosterních pozůstatků - přesně nedozvíme," uzavřela Remišová Věšínová.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Najdete na iDNES.cz