"Tyto kultury striktně dodržovaly pohřební rituály. To znamená, že ženy byly ukládány na levý bok s hlavou směřující k východu a muži na pravý bok s hlavou směřující k západu. Obě pohlaví ležela v hrobě ve skrčené poloze," vysvětluje archeoložka Kateřina Semrádová.
Milodary uložené v hrobechŽENY MUŽI |
Nalezená mužská kostra byla však umístěna do ženské polohy a také některé pohřební milodary v hrobě byly ženské. Šlo o pět nádob, pazourkový nůž a typicky ženský vejčitý hrnec.
"Lidé z tohoto období, tedy dva až tři tisíce let před naším letopočtem, na pohřební rituály velmi pečlivě dbali. Nemohlo se jen tak stát, že by to udělali naschvál jinak nebo se omylem spletli, to je velmi nepravděpodobné," uvažuje archeoložka Kamila Remišová Věšínová.
Mohlo by jít i o šamana
Podle jejích slov existují dvě teorie, které by původ majitele hrobu mohly objasnit. "Podobné pohřby jsou známé u šamanů z mezolitu, kdy muž musel přijmout ženskou identitu a naopak," vysvětluje.
Hrob muže-ženy však bohatou šamanskou pohřební výbavu neobsahuje. "Daleko pravděpodobnější je, že to byl muž s odlišnou sexuální orientací, tedy homosexuál nebo transsexuál," dodává archeoložka.
Mezi archeology, kteří se na objevu kostry v Dejvicích podíleli, se pro označení tohoto muže vžilo už i pracovní jméno. "Říkáme mu Milouš," říká s úsměvem Semrádová.