Ambrozek se kvůli financování domu z poslaneckých náhrad vzdal kandidatury

  11:35aktualizováno  19:53
Lidovecký exministr životního prostředí Libor Ambrozek přiznal, že zneužil poslanecké náhrady. Bez využití hypotéky si postavil nový dům za 10 milionů v jihomoravském Kyjově. Ambrozek kvůli tomu nebude kandidovat na náměstka hejtmana.

Libor Ambrozek | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Exministr ve čtvrtek řekl MF DNES, že zneužil poslanecké náhrady k financování stavby domu. "Přiznávám, že co jsem nepoužil na poslanecké výlohy, to jsem použil na stavbu domu. Část náhrad jsem použil v podobě úspor," řekl v rozhovoru Ambrozek.

Kvůli zneužití náhrad nebude kandidovat na vicehejtmana Jihomoravského kraje.

Ambrozek uvedl, že poslanecké náhrady by měly být v budoucnu součástí zdanitelného poslaneckého platu. Tak by podle něj nebudily takové emoce.

Dům Libora Ambrozka v Kyjově

Hospodářským novinám přitom ještě několik hodin předtím vysvětloval, že koupi pozemku, zbourání starého domu a vybudování novostavby v Kyjově nefinancoval z poslaneckých náhrad. "My jsme měli byt v Praze, který jsme prodali. Moje žena ze svých podnikatelských aktivit měla dva miliony korun a potom to byly příjmy z vypořádání dědictví po dědovi a zbytek byly úspory," řekl HN Ambrozek a dodal, že zdědil půl milionu.

AMBROZKOVY MILIONY

0,25 - stavební spoření

0,5 - dědictví po dědečkovi

0,5 - prodej akcií

1,5 - prodej bytu

2 - peníze Ambrozkovy manželky z podnikatelské činnosti

2 - úspory do roku 2005

3,25 - tolik musel Ambrozek ušetřit od roku 2005 (přiznal zneužití poslaneckých náhrad)

Zdroj: Hospodářské noviny

Novináři pátrali v Ambrozkových majetkových přiznáních a zjistili, že od roku 1996, kdy působil v politice, si exministr bokem přivydělal jen zanedbatelné částky. Kromě toho získal dva miliony z prodeje bytu a akcií, další dva miliony prý vydělala jeho manželka podnikáním (živnostenský list má od roku 2005, ale v roce 2006 Ambrozek zmínil, že jeho žena je na rodičovské dovolené, navíc se Ambrozkovým narodilo v roce 2008 další dítě).

OZVALi SE HAŠEK I JURÁNEK

Jihomoravský hejtman Michal Hašek Ambrozka vyzval, aby lidem objasnil své majetkové poměry. "Zneužití poslaneckých náhrad je z mého pohledu neakceptovatelným porušením zákona, byť není sankcionováno peněžním či jiným trestem," uvedl Hašek v prohlášení. Morálně je podle něj takové jednání profesionálního politika nepřijatelné a nehájitelné.
Bývalý hejtman a Ambrozkův stranický nadřízený Stanislav Juránek ČTK řekl, že kvůli záležitosti se sejde klub krajských zastupitelů i vedení jihomoravské KDU--ČSL. Věc chtějí straníci dořešit do 1. září, kdy mají se sociální demokracií podepisovat smlouvu o nové krajské koalici.

Zbývajících pět a půl milionu prý stihl našetřit za svou politickou kariéru. To je však podle HN prakticky nemožné, pokud by Ambrozek nezneužíval poslanecké náhrady určené na dopravu či ubytování.

Pět let šetřil 63 tisíc měsíčně

Bývalý lidovecký poslanec v prosinci 2002 deníku MF DNES přiznal úspory milion korun, totéž napsal i do majetkového přiznání. V květnu 2005 řekl Právu, že se mu podařilo naspořit další milion. Zbývá tři a půl milionu. Ty Ambrozek podle svých slov zvládl našetřit mezi lety 2005 a 2009.

Jenže to by musel odkládat z výplaty každý měsíc 63 tisíc korun, přičemž je nutno připomenout, že měl ženu na rodičovské dovolené a od roku 2008 doma tři děti. V roce 2006 se stal Ambrozek předsedou sněmovního výboru pro životní prostředí a jeho plat byl 84 tisíc hrubého, píší Hospodářské noviny.

List nezapočítával další prokazatelné Ambrozkovy náklady, například koupi části chaty za 350 tisíc, sponzorské dary KDU-ČSL ve výši 199 tisíc a třítýdenní putování po Antarktidě, které Ambrozek vyčíslil na 100 tisíc (více o Ambrozkově cestě do Antarktidy čtěte zde).

Ambrozek ve čtvrtek přiznal MF DNES, že poslanecké náhrady používal jako "přilepšení" ke svému platu, což je neslučitelné s původním účelem náhrad. Exministr mohl podle HN čerpat takřka třicet tisíc korun měsíčně jako cestovné, neboť až do roku 2009 měl nahlášeno trvalé bydliště v bytě své matky v Hodoníně. V té době ale vlastnili Ambrozkovi byt v Praze, který v roce 2007 prodali.

Aféra se zneužíváním poslaneckých náhrad se nevyhnula v roce 2009 ani současnému předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi. Ten musel pod tlakem médií přiznat, že k financování koupě bytu v pražských Stodůlkách za sedm milionů korun použil právě poslanecké náhrady (více zde).

Dům Libora Ambrozka v KyjověLibor Ambrozek
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Benešová doporučila odškodnit klienty H-Systemu mimořádným opatřením

Bývalí klienti H-Systemu si byty v Horoměřicích dostavěli svépomocí. (24....

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová nenašla právní prostředky, kterými by bylo možné vyřešit odškodnění klientů...

Daňová kobra zasahovala po celé zemi kvůli daňovým únikům, obvinila 23 lidí

Ilustrační snímek

Policisté a celníci ze speciálního týmu Daňová kobra zasahovali přibližně na šedesátce míst po celém Česku a obvinili...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Najdete na iDNES.cz