Ambrozkovi by poslanecké náhrady na dům nestačily, jeho výpočty nesedí

  10:54aktualizováno  10:54
Exministr životního prostředí Libor Ambrozek minulý týden přiznal, že svůj desetimilionový dům postavil i za poslanecké náhrady. Jeho propočty ale nesedí. Náhrady na benzin totiž čerpal jen poslední čtyři roky, bydlení si až do roku 2007 platil ze svého. Tolik peněz z platu uspořit nemohl, míní jiný exministr Ondřej Liška.

Libor Ambrozek | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Nesrovnalosti v Ambrozkových úsporách odhalily Hospodářské noviny poté, co si ze Sněmovny vyžádaly kompletní přehled Ambrozkových poslaneckých náhrad. Vyplývá z něj, že lidovecký politik čerpal náhrady jen zčásti a nemohl je tedy nijak výrazně zneužívat, píšou Hospodářky.

Ambrozek dostával k platu náhradu 28 500 na benzin, tu ale využíval jen v letech 2006 až 2010. Do roku 2006 byl totiž ministrem a na cestovní náhrady nárok neměl. Ambrozek čerpal také příplatky na kancelář a asistenty, ty ale podle novin nezneužíval. Kancelář měl pronajatou v městském domě a členy rodiny nezaměstnával. Do března 2007 navíc ani nečerpal náhrady na bydlení.

V té době měl totiž v Praze pronajatý byt, který nepoužíval, s rodinou bydlel v pronajatém domě v Úvalech u Prahy a i když by mu Sněmovna tento nájem proplatila, Ambrozek toho nevyužil.

Dům Libora Ambrozka v Kyjově

"Bydlel v novostavbě, na kraji obce. Nikdo tam před nimi nežil. Nájem mohl být bez režie nejméně 15 tisíc korun," odhadl anonymně pro HN realitní makléř z Úval.

"Bydlel tady tak do roku 2007, nebo zhruba do té doby, než si postavil dům v Kyjově," upřesnil bývalý starosta Úval Ivan Černý. Ambrozkovi se z Úval odstěhovali v roce 2007, kdy také prodali byt. Na nové bydlení už rodině Sněmovna přispívala 17 tisíc korun měsíčně, kam se ale Ambrozkovi odstěhovali, místní neví.

Aby Ambrozek mohl od června 2005 do roku 2009 uspořit tři a půl milionu korun, musel by podle HN měsíčně vyžít s jedenácti tisíci korunami.

"Z vlastní zkušenosti vím, že jako ministr by takové peníze naspořit nemohl. Máte spoustu vedlejších nákladů, takže vám nakonec zůstane sice pořád vysoký plat v porovnání s průměrnou mzdou, ale rozhodně to není tolik, aby si člověk mohl ukládat třeba padesát tisíc korun měsíčně," míní exministr školství Ondřej Liška ze Strany zelených.

Ambrozek postavil v Kyjově rodinný dům za 10 milionů korun bez toho, aby si půjčil. Minulý týden iDNES.cz řekl, že potřebné peníze uspořil i z poslaneckých náhrad. Zbytek peněz prý uspořil, zdědil, získal prodejem bytu či od manželky z podnikání.

Ambrozkův rozpočet v letech 2005-2009

PŘÍJMY
* 2005: ministr, plat 104 tisíc korun hrubého (čistého asi 67 tisíc), bez náhrad
* leden-květen 2006: ministr, plat 110 tisíc korun hrubého (čistého asi 70 tisíc), bez náhrad
* červen-prosinec 2006: předseda sněmovního výboru pro ŽP; plat 85 tisíc korun hrubého (čistého asi 60 tisíc korun), náhrady za benzin 111 360 korun
* 2007: předseda sněmovního výboru pro ŽP, plat 85 tisíc korun hrubého (čistého asi 60 tisíc), náhrady za benzin 368 400 korun. Vedlejší příjmy z Lesů České republiky 20 tisíc korun.
* 2008: předseda sněmovního výboru pro ŽP, plat 85 tisíc korun hrubého (asi 63 tisíc čistého), náhrady na benzin 350 800 korun.
* 2009: předseda sněmovního výboru pro ŽP, plat 85 tisíc hrubého (asi 64 tisíc čistého), náhrady na benzin 342 tisíc korun. Vedlejší příjmy 337 tisíc (odměna od Jihomoravského kraje a od Agentury ochrany přírody a krajiny).

VÝDAJE:
* chata: v roce 2006 si koupil třetinu chaty ve Strání za 350 tisíc korun.
* sponzorství KDU-ČSL: 2005-2009 dal 189 tisíc korun
Antarktida: cesta za více než 100 tisíc korun
* bydlení: do března 2007 platil 21 měsíců nájem za dům v Úvalech po zhruba 15 tisících korun měsíčně

Zdroj: HN

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

EU má jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy, tvrdí Klaus

„Evropská unie má jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy,“ prohlásil...

Bývalý prezident Václav Klaus během probíhajících voleb do Evropského parlamentu ostře kritizoval stávající vedení EU....

Příspěvky na brýle končí. Peníze půjdou na pomoc vážně nemocným

Ilustrační snímek

Příspěvek na brýle či vložky do bot bude brzy minulostí. Nový zákon totiž změní úhradu zdravotních pomůcek a peníze se...

Stačí vložit novou chlopeň. A vada je odstraněna bez operace, říká kardiolog

MUDr. Michael Želízko od roku 1992 vede oddělení Intervenční kardiologie na...

Měl jsem štěstí zažít obrovský technologický pokrok v našem oboru, říká kardiolog Michael Želízko z pražského IKEM. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz